Mutfak dolapları, yiyecek sıçramalarına, yağlı parmak izlerine ve zamanla birikebilecek diğer pisliklere karşı en hassas olanlardır. Neyse ki, mutfak dolaplarınızı daha temiz hale getirmenin bazı püf noktaları var. Bu sayede nihayet yağ ve yağlı lekelere veda edebilirsiniz!

Bazen mutfak dolaplarınızı yağ lekelerinden temizlemek için nemli bir bezle birkaç mendil yeterlidir Ancak bazı durumlarda bu hala yetersizdir. İşte onları yağdan arındırmayı kolaylaştırmak için bazı ipuçları.

Mutfak dolabı

Mutfak Dolaplarınızdan Gresi Yıkamak İçin Bu Malzemeleri Kullanın

Dolaplarınızı temiz tutmak için,  onları  yağdan arındırmanın en etkili yöntemleri  burada.

Kadın temizlik mutfak dolapları

Mutfak dolaplarınızı bulaşık deterjanı ile temizleyin

Yağ ve kiri çıkarmak için  bulaşık deterjanının temizleme gücünden  yararlanabilirsiniz .

Neye ihtiyacınız olacak:

 • bulaşık deterjanı;
 • Bir sünger ;
 • Sıcak su ;
 • Yumuşak bir bez.

Ilık su dolu bir kaba birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin, karıştırın ve bu solüsyonu emdireceğiniz bir sünger kullanın. Sıktıktan sonra kabini ileri geri hareketlerle fırçalayın .

Lekeler beklenenden daha  inatçıysa  , doğrudan süngere bir miktar bulaşık deterjanı  uygulayın ve ardından tekrar ovalayın . Durulayın ve yağ lekeleri kaybolana kadar işlemi tekrarlayın. Son olarak, kalan yağ veya sabun kalıntılarını temizlemek için dolapları kuru bir bezle silin.

Mutfak dolaplarınızı beyaz sirke ve sıcak su ile temizleyin

Asitliği sayesinde beyaz sirkenin yağ alma başta olmak üzere birçok özelliği vardır. Ayrıca bu  doğal ürün, mutfağın diğer yüzeylerini ve elemanlarını temizlemeyi de mümkün kılıyor . Mutfak dolaplarındaki yağ lekelerinden kurtulmak için bu malzeme çok işinize yarayacaktır.

Neye ihtiyacınız olacak:

 • Beyaz sirke;
 • Yumuşak bir mikrofiber bez;
 • Bir sprey şişesi;
 • Sıcak su.
Beyaz sirke

Bunu yapmak için,  bir sprey şişesine dökeceğiniz eşit miktarda beyaz sirke ve ılık su karışımı yapın.  Ardından çözeltiyi mutfak dolaplarına püskürtün. Birkaç dakika bekletin ve ardından nemli bezle silin. Ahşap dolaplarda, fazla su bu malzemeye zarar verebileceğinden bezi önceden sıkın. 

Yüzeye yapışan yemek artıkları veya çikolata lekeleri gibi inatçı lekelerle karşılaşırsanız , daha etkili doğal ürünlerin bir kombinasyonuna ihtiyacınız olacaktır . Bunu yapmak için, bir  kaba tuz  ve beyaz sirke karışımı hazırlayın, ardından kullanılmış bir diş fırçası kullanarak etkilenen bölgelere sürün. Son olarak, kuru bir mikrofiber bezle durulayın ve kurulayın.

Mutfak dolaplarınızı narenciye bazlı çok amaçlı bir temizleyici ile temizleyin

En etkili çok amaçlı temizleyicilerin narenciye yağı içermesi tesadüf değildir  . Ve iyi bir nedenle, ikincisi beyaz sirkeye benzer yağ giderme özelliklerine sahiptir.

Neye ihtiyacınız olacak:

 •  Narenciye çok  amaçlı temizleyici :
 • Sıcak su ;
 • İki yumuşak bez.

Başlamak için, temizleyiciyi doğrudan mutfak dolaplarınızdaki lekelerin üzerine püskürtün, ardından ürünü birkaç dakika bekletin. Ardından yumuşak bir bezi nemlendirin ve  dolaplardaki gresi nazikçe silin.  Son olarak, kalan kiri temizlemek için başka bir temiz, nemli bez kullanın ve ardından mikrofiber bir bezle kurulayın.

Çoğunluğu doğal olan bu ürünler sayesinde mutfak dolaplarınız artık daha parlak olacak.

ev