Küflü duş teknesi tüm kadınların kabusudur. Banyoyu düşündüğümüzde bile, kaçınılmaz olarak zaman zaman onu temizlemek için yapmamız gereken tüm fedakarlıkları düşünürüz.

Duş teknesi
Ne yazık ki bu çaba da yeterli değil , tıpkı banyo deterjanı ve su jetinin, özellikle küfü çıkarmamak için yeterli olmadığı gibi.

Yüksek nem konsantrasyonu nedeniyle duş teknesi üzerinde küf oluşur . Ancak endişelenmeyin çünkü hepimizin evinde bulunan ve binlerce nedenden dolayı farklı şekillerde kullandığımız, bu durumda da mükemmel sonuçlar vermeye hazır bazı harika malzemeler var.

Temizlik için kullanışlı olan ilk malzeme

İlk temel bileşen , eski çağlardan beri kadınlar tarafından kullanılan bikarbonattır; örneğin büyükanneler, içinde önemli leke çıkarma, temizleme ve sanitasyon özellikleri buldukları için bunu kullanırlardı. Küflü bir duş teknesini temizlemek için dört bardak su ve bir bardak bikarbonatı bir araya getirin ve karışımı krem ​​kıvamına gelinceye kadar yavaşça karıştırın.

Daha sonra duş teknesine uygulayın ve en az 10 dakika etki etmesini bekleyin. İşiniz bittiğinde, her şeyi durulayın; neredeyse yeni gibi olacak. Duşun köşelerini temizlemek için karışımı doğrudan lekelere uygulayabilir, ardından pürüzlü tarafı olan bir sünger alıp nazikçe ovalamaya başlayabilirsiniz. Son olarak durulayın.

Kir ve küf lekelerini ortadan kaldırmak için mükemmel çözüm

Bir diğer etkili bileşen ise inanılmaz temizleme ve yağ giderme özelliklerine sahip olan sirkedir . Beyazlatıcı etkisi herkes tarafından kabul edilmektedir, aslında sararmış çamaşırları beyazlatmak, lekeleri çıkarmak, hem giysilere hem de havlu veya çarşaflara parfüm sürmek için de kullanılır .

Daha sonra sirke miktarının yarısını ve suyun yarısını dökün, iyice çalkalayın, malzemeleri karıştırın, karışımı özellikle en kirli bölgelere yoğunlaşarak duş teknesine püskürtün ve birkaç dakika etki etmesini bekleyin. Son olarak süngerle ovalayıp durulayın.

Sitrik asit ve limon, işte onları en iyi şekilde kullanmanın yolu

Başka bir çare , gerçek bir lütuf olarak kabul edilen sitrik asittir . 150 g sitrik asidi bir litre suyla karıştırın, karışımı duş teknesine, ardından kirli köşelere dökün, son olarak 2 dakika etki etmesini bekleyin ve kiri bozmadan kiri çıkarmanızı sağlayan aşındırıcı olmayan bir süngerle fırçalayın. plaka malzemesi.

Ayrıca, özel bir yağ giderme etkisi olan ve her zaman hijyen ve temizliğin müttefiki olarak kabul edilen limon da vardır . Yarım bardak limon suyunu 4 yemek kaşığı bikarbonatla karıştırarak iki farklı yöntemde kullanabilirsiniz. Ortaya çıkan karışım mucizevidir ve doğrudan duş teknesine sürülmelidir. Daha sonra kiri çıkarmak için bir diş fırçası kullanırsınız.

İkincisi ise limon suyunun süzülmesi ve ardından kirli alanların temizleneceği bezin üzerine doğrudan dökülmesinden ibarettir. Limon suyuna batırılmış bezi etkilenen bölgelere sürdükten sonra, maddenin bir saat etki etmesini bekleyin ve ardından sünger ve bol su kullanarak durulayın.

Her zaman işe yarayan ve asla hayal kırıklığına uğratmayan dolgu numarası

Çok az kişi bunu bilecek, ama gerçekten işe yarıyor . 400 ml su, 2 yemek kaşığı hidrojen peroksit, iki yemek kaşığı bikarbonat soda ve bir yemek kaşığı ince tuzdan oluşan karışımın hazırlanmasından oluşan pamuk numarasıdır.

Daha sonra bikarbonat ve tuzu suda eritip karışımı kaynatın, ardından hidrojen peroksiti ekleyip ocağı kapatın ve karışım homojen hale gelinceye kadar bekleyin. Pamuk toplarını solüsyona batırın ve sıkmadan küflü duş teknesinin üzerinden geçirin. Diğer tüm malzemelerde olduğu gibi, bir saat etki etmesini bekleyin ve ardından dikkatlice durulayın.

Bu hileler sayesinde duş yeniden parlayacak ve banyoya her girdiğinizde havada koklayacağınız şey tatlı, temiz, taze, hafif bir koku olacaktır. Küflü duş teknesini temizlemek için bu ilaçları kullananlar, parfüm veya deodorant sıkma ihtiyacı duymazlar.

ev