Kuru bitkilerle ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz? Endişelenmeyin, işte onları geri kazanmanıza ve tekrar gürleştirmenize yardımcı olacak bir malzeme.

kuru bitki

Çok sık olarak, en iyi bakıma rağmen bazı bitkilerimiz kuruma eğilimindedir. Bir bitkinin kuruluğu genellikle hidrasyon eksikliği ile ilişkilendirilse de, bazen aslında bitkilerimize saldıran ve başta nem olmak üzere besinlerini çalan bir mantardır. İşte kolayca tedavi edilebilen bitkileri çöpe atmamak için yapmanız gerekenler.

Kurutulmuş bitkiler, onları tekrar dinç hale getirmenin çaresi

Kendinizi bahçeciliğe ne kadar adarsanız verin, kuru bitki sorunu yeşil baş parmağınıza bağlı olmayabilir . Bir bitkinin kuruluğu, hidrasyon eksikliğini gösterir, ancak onu yeterince suladığınızı düşünüyorsanız, sorun köklerde olabilir.

Aslında, çoğu zaman kuru bitkiler , sıvı besinlerini çalan mantarların saldırısına uğrarlarsa, doğru miktarda hidrasyonu özümseyemezler ve bitkinin bundan faydalanmasına imkan kalmaz . Bazen mantarlar kendilerini yüzeyde küçük küfler şeklinde belirgin bir şekilde gösterirler, bazen de köklerde saklanırlar. Tek yapmanız gereken kendinizi eldiven, sabır ve özel bir malzeme olan tarçın ile donatmak.

Kuru bitkiler için tarçın

Her şeyden önce, bir bitkiye müdahale etmeye karar verirseniz, mantarın daha fazla beslenmesini sağlamamak için tüm sarı yaprakları ataşmandan çıkarın ve birkaç gün nemlendirmekten kaçının . Ardından toprağın yüzeyine toz tarçın serpin .

Ardından, birkaç gün sonra bitkiyi saksısından çıkararak ve toprağı nazikçe kaldırarak devam edin. Toprak çok kuruysa, kökleri akan su altında ıslatarak kendinize yardımcı olun, ancak her zaman gövdeyi ıslatmamaya dikkat edin. Bu işlem sırasında çürümüş köklerin olup olmadığı kontrol edilir ve varsa bitkinin sağlıklı kısmı ile birleştiği yerden makasla kesilerek giderilir. Canlı kökleri keserek bitki zarar göreceğinden ve iyileşmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalacağından, çok fazla kesmekten kaçının. Bitki düzgün bir şekilde temizlendikten sonra, arındırıcı bir tedavi için tarçınla müdahale etme zamanı.

Mantarlardan kurtulmak için tarçın nasıl kullanılır?

Yapmanız gereken, bitkinizin köklerinde gerçek bir banyo yapmaktır. Bir litre suyu kaynatın ve kaynayınca bir kaba boşaltın ve bir kaşık tarçınla iyice karıştırın.

Karışımı soğuyana kadar dinlendirin, ardından daldırma işlemine devam edin. Bitkinin sadece köklerini su ve tarçın karışımına batırmaya özen gösterin , sapı kuru tutun . Islatılmış bitkiyi en az 30 dakika hareketsiz tutmanın rahat bir yolunu bulun, “ağırlık” olarak kullanılan tahta çubuklar veya folyo toplarla kendinize yardımcı olabilirsiniz.

bitkiyi yeniden saksılayın

30 dakika sonra bitkiyi su ve tarçınla birlikte kaptan çıkarın ve saksıyı değiştirin. Nazik olun ve söz konusu bitki için önerilen saksı toprağı türünü kullanın.

Antiseptik olarak bilinen tarçın sayesinde bitkinizde var olan mantar veya mantarları yok etmiş olursunuz. Bu mantarlar, doğru bakım, doğru dozda su ve güneş ile kemiğe kadar inse bile hazır hale gelir. kısa sürede tekrar filizlenip eskisi kadar gür bir şekilde geri gelmesi

ev