Çamaşır suyunu genellikle çamaşır beyazlatıcı ve dezenfektan olarak ve yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanırız, ancak kumaşlara ve kullanıcılara zarar verebilir.

Temiz çamaşır

Birçok kumaşın rengini bozabilir, cilde ve gözlere zarar verebilir ve oldukça zehirlidir. Çoğu giysi etiketi ağartıcı kullanımını yasaklamasa da , çamaşırları ağartıcı olmadan nasıl sterilize edeceğinizi öğrenmek çamaşırlarınız, aileniz ve çevre için iyidir.

Eski buharlı sıcak sudan çoğu evde bulunan günlük ürünlere kadar, kıyafetleri dezenfekte etmeyi öğrenmek düşündüğünüzden daha kolay olabilir.

Egzersiz kıyafetleri, nadiren yıkanan eşyalar, evcil hayvan battaniyeleri, yüz maskeleri ve mikrop barındırabilecek diğer eşyalar, sık sık dezenfekte edilmek için mükemmel adaylardır.

Çamaşırları dezenfekte etmek için çamaşır suyu yerine ne kullanılır?

Çamaşırları temizle

Her çamaşır yıkadığınızda dezenfekte etmenize gerek yoktur , ancak “risk altındaki” kıyafetleri ve diğer nevresimleri nasıl dezenfekte edeceğinizi bilmek evinizi daha sağlıklı bir yer haline getirebilir. Ailenizde astım ve alerjisi olan bireyler varsa, çarşafları dezenfekte ederek alerjenleri azaltmak semptomların şiddetini azaltabilir.

Düzenli makine yıkama birçok virüs , bakteri ve diğer patojenleri ortadan kaldırır, ancak bunların yayılmasını durdurmaya yetmez. Çarşaflarınızı sterilize etmek, özellikle evde biri hasta olduğunda, mikropların ailenizin geri kalanına yayılmasını durdurmaya yardımcı olur.

Bakteriler 50 ile 60° arasındaki sıcaklıklarda gelişirler. Bu nedenle çoğumuz yiyecekleri doğru sıcaklıklarda saklamamanın veya pişirmemenin tehlikelerini biliyoruz. Düzenli makine yıkamanın kıyafetleri sterilize etmemesinin nedeni de budur: su, bakterileri öldürecek kadar sıcak değildir. Ancak sanitasyon döngüsüne sahip bir çamaşır makineniz varsa şanslısınız.

Sıcak su ve buhar

Çamaşırları sıcak suyla dezenfekte etmek mümkün olduğu kadar etkili ve doğaldır, ancak yüksek ısıyla iyi başa çıkamayan kumaşlar için en iyi seçenek olmayabilir. Çamaşır makinelerinin tipik sanitizasyon sıcaklığı yaklaşık 165 Fahrenheit derecedir. Bu, virüsleri, bakterileri ve diğer patojenleri öldürmek için fazlasıyla yeterli ısıdır. LG Electronics gibi üreticiler, sterilizasyon ayarlarının, çamaşırları sterilize ederken bakterilerin %99,9’unu ortadan kaldıracak şekilde tasarlandığını söylüyor.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: “Suda yürüyeni” biliyor musunuz? Etkileyici faydalar sağlayan çok basit bir egzersizdir

Damıtılmış beyaz sirke

Beyaz sirke, temizlikten koku gidermeye kadar evde birçok pratik kullanıma sahip, güvenli, doğal bir üründür ve aynı zamanda güçlü bir çamaşır dezenfektanıdır. Çok sayıda çamaşırı sterilize etmek istediğinizde durulama döngüsüne bir bardak damıtılmış beyaz sirke ekleyin.

BU İÇERİK SİZ DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir ayda en fazla kaç kilo verebilirsiniz? Cevap sizi şaşırtacak

Beyaz sirke bakterileri öldürür, çamaşırların kokusunu giderir, kumaşları yumuşatır ve renklerin parlak kalmasına yardımcı olur. Sirkenin mükemmel bir ekolojik deterjan olabileceği kimin aklına gelirdi? Kalıcı koku olmadığından emin olmak için ikinci bir durulama işlemi kullanın.

Hidrojen peroksit

Teknik ismine rağmen hidrojen peroksit kullanabileceğiniz en çevre dostu bileşiklerden biridir. Aslında güneş ışığının suya etki etmesiyle oluşan doğal bir elementtir, bu da onu çamaşırların sanitasyonu da dahil olmak üzere birçok kullanım için tamamen güvenli kılar. Hidrojen peroksitin bazı kumaşlar üzerinde beyazlatıcı bir etkiye sahip olabileceğini unutmayın, bu nedenle aşırıya kaçmayın.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLMAK, VİDEOLARIMIZI VE HİKAYELERİMİZİ INSTAGRAM VE TİKTOK’TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Çamaşırları sterilize etmek için normal yıkama döngüsüne bir bardak %3 hidrojen peroksit ekleyin. Tıpkı beyaz sirke gibi, hidrojen peroksitin de çamaşırları beyazlatma, parlatma ve dezenfekte etme gibi başka faydaları da vardır.

çam yağı

Çam yağı, doğru konsantrasyonlarda kullanıldığında etkili bir doğal çamaşır deterjanı ve dezenfektandır . Çamaşırları çam yağıyla sterilize etmek için çam kokulu veya düşük konsantrasyonlu bir formüle değil, gerçek bir çam yağı ürününe ihtiyacınız vardır. Çam yağı çamaşır makinesindeki çoğu kumaş için güvenli olsa da genel kural çam yağını yün veya ipek gibi giysilerde kullanmamaktır. Doldurulduktan sonra yıkayıcıya doğrudan bir bardak çam yağı ekleyin. Çam kokusu güçlü olabileceğinden, yağ kalıntısını ve kokuyu gidermek için ikinci bir durulama işlemi gerekir.

Uçucu yağlar

Organik esansiyel yağlar doğal patojen öldürücülerdir ve çamaşırları sterilize etmek için kullanılabilir. Seyreltilmemiş formda uçucu yağlar etkili antibakteriyel, antifungal, antiseptiktir ve hatta hoş kokar. Sterilizasyon için her zaman %100 doğal esansiyel yağlar kullandığınızdan emin olun ve bu kadar yüksek konsantrasyonlarda bu yağların evcil hayvanlar için toksik olabileceğini ve cildi kötüleştirebileceğini unutmayın.