Mutfakta olmazsa olmaz, elinizde ağaç yoksa çiftçiden, manavdan ya da süpermarketten almak zorundasınız. Mutfakta birçok hazırlık için yararlı ve evin vazgeçilmezi olan sarı ve ışıltılı bir narenciye olan limondan bahsediyoruz . Her zaman taze olmasını ister misin? Öyleyse bir saksıda limon bitkisinin nasıl yetiştirileceğini , balkona nasıl konulacağını , onu kullanıp hayran kalacağımızı görelim .

limon üzerinde

Limon ağacı (narenciye limonu), özellikle Sicilya’da yetişen, herdem yeşil bir Hint bitkisidir. Soğuğa ve rüzgara karşı hassas olduğu için bölgemizde soğuk rüzgar ve dondan korunmak için özellikle saksılarda yetiştirilmesi gerekmektedir.

limon nasıl yetiştirilir

Limon dikmek veya saksılara koymak için en iyi zaman, sıcaklıkların dengelenmeye başladığı ilkbaharın başlarıdır. Toprak, sık sık sulanması gerekeceği için, durgunluğa dayanıklı, yumuşak ve gözenekli olmalıdır. Suyu emmek ve çürümeyi önlemek için vazonun dibine birkaç santimetre genişletilmiş kil koymanız önerilir.

saksı değişimi

Limonun saksı değişimi 2 yılda bir yapılmalı ve daha büyük bir kaba konulmalıdır. Ekim yapacaksanız 30-40 cm çapında bir saksıdan başlamanız gerekir.

Tedavi

Ekimden başlayanlar, filizlenene kadar toprağı ıslatmak zorunda kalacaklar. Ancak o zaman gübre ekleyebilir. Bitki 20 cm’ye ulaştığında daha büyük bir saksıya nakledilebilir.

Halihazırda bir limon ağacı satın almış olan herkesin yapması gereken tek şey, ona doğru bakımı, dolayısıyla yaz aylarında sürekli ve daha yoğun sulama yapılmasını garanti etmek olacaktır. Toprak daima nemli olmalıdır.

Budama

Kışın kuru ve zarar görmüş yapraklar çıkarılarak yapılmalıdır.

Döllenme

Limon yılda iki kez döllenmelidir.