Limon kabukları özellikler açısından zengindir: yağa konulursa ne olur biliyor musunuz? Kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiniz eski bir çare.

Limon kabukları asla atılmamalıdır. Aslında mutfakta ve ötesinde kullanılabilirler.

Mutfak düzeyinde çok takdir edilen limon kabukları, Amalfi geleneğine özgü tatlılar gibi tatlıları zenginleştirebilir veya limoncello gibi lezzetli likörler hazırlayabilir. Örneğin, sadece İtalya’da temel bulan tamamen doğal ilaçların yaratılmasına katkıda bulunabilirler. Bir görelim.

Yağda limon kabukları: eski bir çare

Limon kabukları , oleolito adı verilen bir yağ oluşturmak için de kullanılabilir . Vücuda canlılık ve eşsiz bir zindelik vermek için kullanılan tamamen doğal bir ilaçtır.

Özellikle oleolitin kökeni antik çağlara dayanmaktadır ve sadece limon kabuğu ile değil, aynı zamanda bir bitkisel yağa eklenecek farklı sebzeler kullanılarak da hazırlanabilir. Limon kabukları sıvı yağda yumuşamaya bırakılır . Bu şekilde, kabuklarda (veya yumuşatmayı seçtiğiniz bitkilerde) bulunan yağların faydaları, sızma zeytinyağının nemlendirici ve koruyucu gücü ile birleştirilir.

Aslında yağ, bitkilerin zengin olduğu tüm yağda çözünen maddeleri çözebilen bir çözücü işlevi görür. Ekstraksiyon, bu elementler soğuk yumuşadığında gerçekleşebilir.

Limonun ve parfümlerinin özellikleri , yüksek polifenol içeriğiyle bilinen sızma zeytinyağında bulunan antioksidan maddelerin karışımıyla birleşir .

Yağın vücudumuza sağladığı faydalar çok fazla olabilir. Aslında tonik olarak kullanılabilir , venöz dönüşü uyarabilir . Ayrıca ıslak ekstremitelere masaj yağı olarak kullanıldığında kan dolaşımı canlanır.

limon kabukları

Limon yağı nasıl hazırlanır: prosedür ve tavsiye

Limon yağı, farklı işlevleri olan bir masaj yağı olarak kabul edilebilir, ayrıca tuzu karıştırarak bir kese oluşturabilirsiniz. Ayrıca mikro sirkülasyona izin vererek göz çevresini tazeleyebilir, koyu halkaları ve göz altındaki şişlikleri aydınlatabilir. Bakış ve yüz daha açık çizgilere ve daha taze bir görünüme sahip olacaktır.

Hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

  • 100 gram miktarında limon kabuğu
  • EVO yağı, 100 gram miktarında

Genel bir kural olarak limon kabukları, orantılı olarak yağın tam yarısı kadar olmalıdır. Limonlar ince doğranmalı , kabukları saklanmalı ve beyaz kısımlar alınmalıdır. Deriler yaklaşık iki gün havada veya daha iyisi güneşte kurumaya bırakılmalıdır.

Yağ, elde edilen kabukların yarısı kadar olmalıdır. Belirtilen dozaj, bir hazırlama örneğidir. Miktarları artırmak istiyorsanız, her zaman iki malzemenin oranını aklınızda bulundurmalısınız. Kurutma küf oluşumunu engeller. Daha sonra limon kabukları önceden sterilize edilmiş bir cam kaba konulacaktır. Bu noktada, derileri tamamen kaplamak zorunda kalacak olan yağı dökeceksiniz . Derilerin her zaman yağ ile kaplı kalmasını sağlamak için kavanoz sık sık çalkalanacaktır.

yağda limon kabuğu

Kavanozun bir ay boyunca serin ve karanlık bir yerde saklanması gerekecektir . Daha sonra içerikler filtrelenecek, kabuklar atılacak ve kalan içerikler çok temiz bir cam kapta saklanacaktır.