Orkideler, bir yıl boyunca çiçek dolu ve sağlıklı olmasını ister misiniz? Bu işlemi haftada bir kez yapmalısınız. Evinizde ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz.

Orkideler yeşil parmak sevenler için en güzel bitkilerden biridir ama onları güzel ve dinç tutmak bazen zor bir iş gibi görünür. Ancak, bir çare var . Onları bir yıl boyunca sağlıklı tutmak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz ? Size açıklıyoruz.

Karakteristik orkideler ve diğer özellikler

25.000 tür içeren monokotiledon familyasına ait olan ve hem İspanya’da hem de İtalya’da çiçek yetiştiricilerinin gözdesi olan orkideler, en sıcak ülkelerde yetişirken , kutup bölgeleri ya da sıcak iklim bölgeleri gibi çok soğuk bölgelerde doğmazlar. çöller gibi çok kurak olanlar.

orkideler

Morfolojileri çeşitli olsa da , onları ayırt etmek kesinlikle karmaşık değildir. Boyutları, Sobralia altissima türü gibi birkaç milimetre uzunluğundan 13.4 m’ye kadar değişmektedir.

Bazılarının 100 kg bile ağır olabileceğini biliyor muydunuz ? Örneğin Grammatophyllum türleri . Gerçekten çok hoş kokuları bile bu bitkileri gerçekten olağanüstü kılıyor.

Farklı ama hepsi birbirinden güzel renklere sahip olan mor orkideye özellikle alıştık ama başka tonları da olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin, sembolik olarak uyumu ve barışı temsil eden mavi orkide , aşkı temsil eden pembe orkide , bunun yerine umudun sembolü olan yeşil orkide vardır.

Orkide bakımı kesinlikle basit bir şey değildir. Bazen tesisimizin ölümüne yol açabilecek çeşitli hatalarla karşılaşabiliriz . Ancak bütün bir yıl boyunca bile sağlıklı ve bereketli olmasının bir çözümü var . Bu işlemi haftada bir kez yapmanız yeterli .

Bitkinizin bir yıl boyunca sağlıklı ve bereketli olmasını nasıl sağlarsınız?

Orkideler , bakımı oldukça zahmetli olabilen güzel bitkilerdir. Birçok kişi , bitkilerini 3 aydan fazla yaşatamadıklarını bildiriyor . Nasıl olur?

Orkide

Cevap basit. Çok fazla veya az ve kötü sularsanız, direkt ışığa maruz bırakırsanız veya çok nemli bir ortama koyarsanız, ölümünden siz sorumlu olursunuz . Ancak size sunduğumuz ve güzel orkidenizin tadını bir yıl bile çıkarmanızı sağlayacak bir çözüm var. Tek yapmanız gereken basit bir bileşen kullanmak: Epsom tuzu.

Süper bir gübre olduğunu biliyor muydunuz? Acı tuz olarak da adlandırılan bu tuz, kükürt ve magnezyum açısından zengindir ve bu nedenle orkidelerinizin büyümesi için mükemmel bir çözümdür . Bunu nasıl kullanıyorsun?

Bitkinizin toprağına haftada bir kez eklemeniz yeterlidir . Yarım su bardağı tuz yeterlidir . Daha sonra toprağı tamamen emmesi için toprağı iyice tırmıklamanız gerekecek.

Bu sistemle orkidenizin sadece harika çiçekler vermeyeceğini, aynı zamanda tüm yıl boyunca bereketli olacağını göreceksiniz . Epsom tuzunu evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir karışımla orkidenizin yapraklarına direkt olarak da sürebilirsiniz .

İhtiyacınız olan tek şey, iki yemek kaşığı tuz ekleyeceğiniz 4 litre su . Daha sonra tuzun çözülmesi için iyice karıştırın ve bir sprey şişesiyle toprağı ve yaprakları ıslatın. Gördüğünüz gibi çözüm her zaman evde.

Tek bir bileşen, orkidelerinizin tadını 12 ay boyunca bile çıkarmanızı sağlar ! Ancak, her zaman sıcaklık ve ışık gibi bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurun. Orkideler minimum 16 derece ve maksimum 24 derecelik bir sıcaklığa dayanabilir.

En ideali 20 ile 22 derece arasında bir ortamda bulundurmak olacaktır. Işık, çiçeklenmeleri için mükemmeldir, ancak doğrudan ışık değildir çünkü çiçekleri ve yaprakları yakabilir. Sulamanın da önemli bir kuralı vardır: Çoğu zaman kireçle dolu olan musluktan su verilmesi önerilmez . En iyi bahsiniz, arıtılmış su kullanmak ve orkidenizi sabahın erken saatlerinde sulamaktır.

Epsom tuzu