Anthurium, dayanıklılığı ve yetiştirme kolaylığı nedeniyle evlerimizde bulunan çok güzel çiçekli bir bitkidir. Ama nasıl her zaman sağlıklı ve dinç olursun?

Antoryumun her zaman güçlü ve dinç olmasını sağlamak için doğal bir gübre vardır. Şimdi evde nasıl hazırlanacağını görelim.

Antoryumun özellikleri

Antoryum veya antoryum, apartmanlar için en çok satan ve popüler bir ev bitkisidir. Yıllar içinde yeni türler tanıtıldı, bu da seçim yelpazesinin genişletilebileceği anlamına geliyor. Bugün aslında sadece kırmızı antoryumları değil, diğer farklı renk, şekil ve boyutlarda da bulmak mümkün .

antoryum

Antoryum, kökeni Kolombiya ormanlarından gelse de farklı durumlara ve mobilyalara uyum sağlayabilen ve Araceae familyasına ait bir bitkidir . Avrupa’daki tanıtımı yüz yıldan fazla bir süre önce gerçekleşti.

Zamanla, bitki tipik toplanmış şeklini ve çevresel yaprak saplarını geliştirir. Daha önce yetiştirilmesi zor bir bitki olarak kabul edilirse, bugün yaygındır. İyi bir şekilde uygulama yapamıyorsanız, sorunlar sıcaklık hataları ve düşük nemde bulunur. Aslında antoryum, pencerelerin yanına, çok aydınlık bir yere, ancak doğrudan ışık almayan bir yere yerleştirilmelidir. Işık arttıkça, özellikle bitki taslaklardan korunuyorsa çiçeklenme artacaktır.

Evde hazırlayabileceğiniz doğal gübre

Antoryumun gübrelenmesi ilkbahardan sonbahara kadar veya bitki bitki örtüsündeyken yapılacaktır . İki haftada bir çiçekli bitkiler için tasarlanmış bir kimyasal sıvı gübre kullanabilirsiniz. Döllenme yetersiz olursa çiçekler açmaz veya antoryum sadece yeni yapraklar verir.

Kimyasal gübre kullanmak yerine evde tamamen doğal gübre de hazırlayabilirsiniz. Nasıl olduğunu görelim.

Fosfor ve potasyum açısından zengin olduğu bilinen üç muzun kabuğuna ihtiyacınız olacak . Toprağın yeterince nemli kalmasına yardımcı olabilirler. Kabuklar küçük parçalar halinde kesilmeli ve bitkinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek mükemmel bir fungisit ve bakterisit olan bir diş sarımsak ile birlikte bir kaseye konulmalıdır.

Daha önce üst kısmı çıkardıktan sonra her şeyi plastik bir şişenin dibine aktarın ve biraz nötr deterjan ekleyin . İkincisi bitkiye zarar vermeyecek ve ayrışmayı destekleyecektir. Bir litre su ekleyin ve serin, kuru bir yerde, tercihen bir kapakla yaklaşık 48 saat bekletin.

Sağlıklı ve bereketli antoryum

Elde edilen sıvıyı süzün ve bitkinin zeminine çok yavaş bir şekilde dökün, zeminin bunu emmesini sağlayın ve ardından işlemi tekrarlayın. Antoryumunuzun kısa sürede daha güçlü ve daha kuvvetli büyüdüğünü fark edeceksiniz. Sadece bu da değil, dış etkenlerden ve bitki bakteri/hastalıklarının saldırısından korunacaktır.