Tıkanmış bir lavabo, genellikle tesisatçı çağırmadan kolayca çözebileceğiniz bir sorundur. İşte lavabonuzu hızlı bir şekilde açmak için en iyi ipuçlarımız.

Damlamayı durdur

İdeal olan, elbette, hızlı bir şekilde kesin bir çözüm bulmaktır. Ancak tesisatçının gelmesini beklerken  musluğun ucuna kalın bir yün ip bağlayarak damlama sesini durdurabilirsiniz . Lavabonun dibine sarkmasına izin verin.

Trafik sıkışıklığına karşı savaşın

Tıkanmış bir lavabo

Lavabonuz tıkanmış gibi mi görünüyor? Önce suyu kaynatın ve boruları temizlemek için yavaşça dökün. İsterseniz soda kristalleri ekleyin ve durulamadan önce 30 dakika bekletin. Önlem olarak bu işlemi ayda iki kez tekrarlayın.

Doğru musluğu seçin

Lavabo bir pencerenin önüne yerleştirilmişse, açılır musluğu düşünün. Sprey başlığı olanlar bulaşıkları ve lavaboyu durulamayı kolaylaştırır.

yağa dikkat

Lavaboda yemek artıkları

Yağ, kanalizasyon için en tehlikeli yiyeceklerden biridir  . Sıcakken sıvıdır, soğuğun etkisiyle katılaşır ve büyük tıkaçlar oluşturabilir. Onu toplamak, sertleşmesine izin vermek ve çöp kutusuna atmak daha iyidir.

Kötü kokuları nötralize edin

Borular geldiğinde bu rahatsızlığı önlemek için, düzenli olarak iki litre çok sıcak su dökün (mümkünse kaynar), 200 g kaba tuz ilave edin. Bu radikal. Kabartma tozu veya  kahve telvesi  de iyi çarelerdir.

Büyük yardımı olan diğer ev tüyoları

Önleme olarak kahve telvesi

Duş, küvet, lavabo veya lavabonuzun borularında kötü kokuların yayılmasını önlemek için düzenli olarak bir çorba kaşığı kahve telvesi, ardından biraz sıcak su dökün. (ayda bir idealdir)

Soda kristalleri iş başında

Borularınızdan hoş olmayan kokular yükselirse, bir bardak soda kristaline, ardından yarım litre çok sıcak suya dökün. Bir saat bekletin, sonra iyice durulayın. Son olarak, bir bardak beyaz sirke dökün.

Takı için balıkçılık

Felaket ! Alyansını veya küpelerini banyo lavabosuna veya mutfak lavabosuna mı düşürdün? İpten sarkan bir olta iğnesinin altına bir sakız yapıştırın ve mücevherinizi çıkarın. Sakıza yapıştıktan sonra çok nazikçe kaldırın.

gelincik askısı

Tuvaletiniz tıkanmış ve elinizde yaban gelinciği yok mu? Metal bir elbise askısını feda edin ve akışı engelleyen yabancı cismi dışarı atabilmesi için bükün.

Bir ürperti atıyor!

Borularınız donmuş… Çabuk, patlamalarını önlemek için ısıtın. Bunu yapmak için, onları çok sıcak suya batırılmış ve sıkılmış bezlerle çevreleyebilir (kendinizi yakmamak için mutfak eldivenleri giyin) veya borunun donmuş kısmına bir saç kurutma makinesi yöneltebilirsiniz. Dikkatli olun, plastik ise erimemesi için çok yakınına koymayın. Ve önleyici bir önlem olarak, akşamları, don oluşumunu önlemek için yatmadan hemen önce gidere bir avuç kaba tuz dökmeyi unutmayın.

biraz itme

Kiri çıkarmak için kullanışlı bir vantuz yoksa, hava yatağını şişirmek için kullanılan gibi bir plaj pompası kullanın. Memeyi lavaboya yerleştirin ve bastırın. Hava basıncı, onu tıkayan tıkanıklığı kelimenin tam anlamıyla “havaya uçurur”.

Operasyonel bir sifon

Lavabonun sifonunu serbest bırakmak için sökmekte sorun yaşıyorsanız, ipliğin her tarafına petrol jölesi yaymayı düşünün. Böylece işlemi tekrarlamak zorunda kalırsanız daha kolay çıkarılacaktır.

ev