Evdeki yüksek nem, birçok rahatsızlığın kaynağıdır. Duvarlar gibi belirli yüzeylere zarar verir ve alerjilerden ve solunum problemlerinden sorumlu küf oluşumunu destekler. Bu durumda, konforlu bir yaşam alanı sağlamak ve evinizi iyi durumda tutmak için nem seviyesinin düzenlenmesi şarttır. Nemli duvarları nasıl onaracağınızı öğrenin.

Kuru hava baş ağrısına neden oluyorsa ve cildi ve mukoza zarlarını kurutuyorsa, yüksek nem de barınma ortamına zararlıdır.

nemli hasarlı duvar

Yüksek nemin sonuçları nelerdir?

Nem seviyesi  %45 ile %65 arasında olduğunda normal kabul edilir.  Bu oranın ötesinde, önemli sonuçları olan bir nem fazlalığından bahsediyoruz.

  • Sağlık üzerine:  Küf sporlarının solunması rinit, göz tahrişi, öksürük, burun tıkanıklığı ve hatta hırıltılı solunum ile sonuçlanan bir alerjiye yol açabilir. Ayrıca evdeki yüksek düzeyde küf, çocukları astım riski altına sokabilir.
  • Konaklama koşulunda  :  Yüksek nem, duvarlarda küf ve güherçile görünümünü arttırır,  boyanın dağılmasına ve duvar kağıdının soyulmasına   neden olur , bunun dışında dışta yoğuşmayı teşvik ettiğinden bahsetmiyorum bile. kötü bir küf kokusu ile iç.

Duvarlardaki nemden sorumlu olan faktörler nelerdir?

Su sızma sorunları:  Duvarlar gözenekli bir yapıya sahiptir, özellikle evin yalıtımı iyi değilse ve bu nedenle su ve hava sızdırmazlığı zayıfsa , dışarıdan nemin sızmasını  kolaylaştırır.  Sızıntıların çatıdan da gelebileceğini unutmayın.

Su sızıntıları:  Sızıntılar borulardan veya ev aletlerinden gelebilir. Gerçekten de, bir bulaşık makinesinden veya çamaşır makinesinden su sızabilir ve bu da duvarlarda nemin artmasına neden olabilir.

Yetersiz havalandırma:  İyi havalandırma olmadığında, evin en nemli odaları olarak kabul edilen mutfak ve banyo başta olmak üzere evde nem birikir.

Kılcal yükselme:  Bu fenomen, zeminden veya mahzenden duvarlar boyunca nemin yükselmesi anlamına gelir.

hasarlı duvar

Nemli bir duvarı onarmak için hangi yöntem?

  1. Lekeli alanı temizleyin

Bir duvardaki hasarı onarmadan önce, önce iyice temizlenmelidir. Bunu yapmak için mikrofiber bir bez ve Marsilya sabunu veya bulaşık deterjanı bazlı sabunlu su kullanın. Ardından duvarı kurumaya bırakın.

  1. Ölçekleri kaldır

Bir çatlak kazıyıcı kullanarak, ufalanmış boyayı ve nem nedeniyle soyulmuş parçacıkları temizleyin.

terazileri kaldır

  1. Küf tedavisi

Duvarı temizledikten sonra, kalıbı   ev yapımı bir kalıp sökücü ile tedavi edin. Bunun için ihtiyacınız olacak:

  • 300 ml beyaz sirke
  • 200 ml su
  • 4 ila 5 damla çay ağacı esansiyel yağı

Beyaz sirke, su ve çay ağacı esansiyel yağını bir sprey içinde karıştırın. İkincisi  ,  herhangi bir tekrarı önlemek için küften sorumlu mantarları etkili bir şekilde yok etmenize yardımcı olacak bir mantar önleyici ve antibakteriyel etkiye sahiptir . Etkilenen bölgelere püskürtün ve birkaç saat bekletin. Ardından duvarı temiz bir bezle silin ve tamamen kurumasını bekleyin.

  1. Kaplamalar

Gerekirse, delikleri ve çatlakları doldurmak için bir dolguyu yeniden yapın ve ardından duvarın onarımını tamamlamak için düzleştirici bir dolgu yapın.

nemli bir duvarı onarın

  1. Boyamak

Duvardaki nem hasarını onardıktan sonra, duvarın günlük bozulmaya karşı direncini güçlendirmek için  hasarlı bölgelere bir kat leke tutmaz boya uygulayın  . Kurumasını ve duvarı boyamasını bekleyin  , tercihen nem önleyici bir boya seçin. Bu adıma geçmeden önce duvarın kuru ve iyi zımparalanmış olması gerektiğini unutmayın.

Duvarın onarımına geçmeden önce,  henüz etkilenmemiş duvarların bozulmasını önlemek için rutubetin nedeninin belirlenmesi ve düzeltilmesi gerektiğini unutmayın.

Neme karşı nasıl savaşılır?

Evlat edinmenin ilk adımı, tüm evi günlük olarak havalandırmak, ortam havasını yenilemek ve fazla nemden kurtulmaktır. 15 dakikalık havalandırma yeterli olabilir.

Evdeki nem seviyesini kontrol etmek için, yüksek nem belirtileri gösteren odalarda nemi düşürmenize yardımcı olacak bir nem alma cihazı ile kendinizi donatmayı düşünün. Ve son olarak, boruların kontrol edilmesi  , evin çatı ve pencerelerden yalıtıldığından emin olmak, nem     sorununu  kaynağında çözmek için önemlidir.

Bu hile kesinlikle rutubetli duvarınızı onarmanıza yardımcı olacaktır ancak kendinizi tekrar böyle bir durumda bulmamak için çok yüksek veya çok düşük nem seviyesinden kaçınmak için evin nemini düzenlemek önemlidir. .

ev