Sirkeye defne yaprağı koymayı hiç denediniz mi? Büyükannelerin verdiği değerli bir tavsiyedir. İşte bu yüzden siz de denemelisiniz.

sirke içinde defne yaprağı

Defne, Akdeniz’in aromatik bir bitkisidir. Lauraaceae familyasına ait olup yaprak dökmeyen bir bitkidir. Defne ağacı genellikle alt çalılıklarda bulunsa da 20 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ağacın kabuğu grimsi, yaprakları oval ve parlak yeşildir.

Defne aynı zamanda bilgelik bitkisidir . Aslında mezuniyet töreninde defne tacı takma geleneğinin kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Defne, Romalılar tarafından kutsal bir bitki olarak kabul edildi ve bugün hala bilgeliği ve ihtişamı simgeliyor. Ancak defnenin başka kullanım biçimleri de vardır.

defne

Yemek pişirmede genellikle defne kullanılır. Ama aynı zamanda bitkisel ilaçlarda . İkinci durumda, genellikle organoleptik özellikleri için kullanılır. Sindirim kaynatmalarında veya antiseptiklerde kullanılır. Ayrıca sıklıkla solunum yollarını etkileyen patolojilerin semptomları için kullanılır.  Ayrıca ruhsal esenlik için de kullanılır .

Mutfakta ise kırmızı et veya balıkla birleştirilir. Defne likörü ve aromatik tuzdan da sıklıkla yapılır . Hazırlanması tuz ve defne yaprağı dışında fazla bir şey gerektirmiyor. İki malzemeyi bir doğrayıcıya koyun ve ikisini ince ince doğrayın ve ardından yemeklerinizi tatlandırmaya hazırlar.

Aynı şekilde yemeklerinize defne kokulu bir aroma yapmanın başka bir yolunu düşünebilirsiniz . Başlıktan da anlaşılacağı gibi aslında defne yapraklarını sirkeye batırdığınızda neler olduğuna bir bakalım. Aşağıda, büyükannelerin sıklıkla sahip olduğu bu sırrın tüm detayları bulunmaktadır.

Sirkede defne yaprağı: işte böyle yapmanız gerekiyor

Defne mutfakta çok yönlüdür ve sirke ile birleştiğinde tadı mükemmeldir. Bununla normalde klasik sirke ile yaptığınız gibi yemeklerinizi baharatlayabileceksiniz. Ancak bu durumda, hazırlığınıza eşlik edecek ve ekstra bir dokunuş katacak hafif bir geçmiş aromasına sahip olacaksınız.

Sirke yağı hazırlamak gerçekten çok basit . İşte ihtiyacınız olacak: 1 L beyaz sirke ve 15 taze defne yaprağı. İlk önce sirkeyi birkaç dakika hafifçe ısıtmanız gerekecek. Kaynatılmaması önemlidir. Ardından daha önce yıkayıp kuruladığınız defne yapraklarını demlenmeye bırakın .

defne sirkesi

Bu noktada sirke soğuduktan sonra sirke şişesini kapatın ve yaklaşık 3 veya 4 hafta kadar içinde bırakın. Gerekli süre geçtikten sonra sirkeyi başka bir şişeye süzebilirsiniz ve artık hazırdır. Serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi önemlidir.

Defne yaprağı sirkesi ile aynı prosedürü izleyerek diğer bitkilerle aromalı sirke de yapabilirsiniz . Örneğin biberiye, kekik, adaçayı, kekik, lavanta, mürver çiçeği ile yapabilirsiniz. Hatta limon, portakal, ahududu ve diğerleri gibi meyvelerle tatlandırılmış.

ev