Orkidenin kırışmış yaprakları ve zarar görmüş kökleri bu yöntem sayesinde tarihe karışabilir.

Orkide, buruşuk yapraklar

Orkide , var olan en güzel ve zarif bitkilerden biridir ve bu özel özelliği için sıklıkla ve isteyerek verilir. Bununla birlikte, bu kadar çok güzellik, genellikle çok fazla su veya eksik beslenmenin kurbanı olan köklere ve yapraklara sürekli bakım gerektirir . Bu nedenle, sektördeki uzmanlar, kökleri zarar görmüş ve yaprakları önemli kırışıklıklara sahip bir bitkiyi eski haline getirmek için küçük bir sırrı açığa çıkarmaya karar verdiler: sadece bir doğal bileşen yeterlidir.

Orkide, oluşabilecek zararlar nelerdir?

Etkileyici dikey gelişimleri ve seçilen türe göre değişen renkleri ile orkideleri sevmemek elde değil. Baştan çıkarma ve zarif bir hediye ile eşanlamlı olan bu, çok fazla dikkat gerektiren narin bir bitkidir.

Çoğu durumda, uzun bir yazın ardından orkide birçok yaprak vermiş ve rengarenk ve güzel çiçeklerini açmaya hazırlanıyor. Kışın, düşük sıcaklıklar yapraklara ve hatta köklere zarar verebilir: tüm bunlar, yetersiz beslenme ve yanlış bakım ile birlikte bitkinin alt kısmının çürümesine neden olan bol su ile birleşir .

Beyaz orkide kürleri

Sulamanın sağlıklı ve bereketli bir orkide için dikkate alınması gereken faktörlerden biri olduğunu unutmadan, onları tekrar yoluna koymaya yardımcı olan doğal bir bileşen vardır .

Kışın, toprağı nemli tutmak için her sabah sulanması gerekse bile bitki özel bir ilgi gerektirmez. Mümkün olduğunda yağmur suyuyla bütünleşmek ve daima nemli toprağı ıslatmak, asla kurutmamak iyidir.

Orkideler nemi sever , bu nedenle banyo – çamaşır odası veya mutfak, dikkate alınması gereken doğal yaşam alanlarıdır. Uzmanlar, kökleri çürümeden nemin korunmasına yardımcı olmak için genişletilmiş kil dolu bir tabak kullanılmasını tavsiye ediyor.

Sadece bir doğal içerikle hasarlı kökleri iyileştirin

Sodyum bikarbonat , birçok özelliği ve faydası nedeniyle herkes tarafından bilinen ve kullanılan doğal bir maddedir . Sadece sağlık veya ev temizliği için değil, orkide gibi bitkilerin bakımında da faydalı olduğu için.

Aynı kökler zarar görmüşse ve yüzeyde kırışıklarla dolu yapraklar varsa, yapılacak ilk şey “ölü” kısımları nazikçe çıkarmaktır. Aldıktan hemen sonra bir çay kaşığı sodyum bikarbonatı bir litre suda eritin.

Sodyum bikarbonat

Köklerin tekrar canlanabilmesi için önce yapraklar üzerinde buharlaştırılması ve ardından bitkiyi sulamak için su olarak kullanılması gereken bir karışım .

Kabartma tozu ve su karışımı, ilk çiçeklerin varlığında asla kullanılmamalıdır, çünkü gelişimine ciddi şekilde zarar verebilir. Tedavi etmek için ise kış döneminde bir hafta boyunca bile olsa besleyici ve şifalı bir madde olarak kullanılması tavsiye edilir.

ev