Orkideler, evinizde yetiştirebileceğiniz en büyüleyici ve büyülü bitkilerden biridir . Sadece güzellikleri için değil, aynı zamanda bazıları çok orijinal olan birçok farklı şekilde büyüyebildikleri için!

Bunların arasında buhar yöntemini buluyoruz : Bu teknik, bitkinin köklerinin çok hızlı ve her şeyden önce sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlar. Ne olduğunu görelim.

buhar yöntemiyle orkide nasıl yetiştirilir

Buhar yöntemiyle orkide yetiştirmek

Bu yöntemle çiçekler çok daha güzel ve “şekilde” açacaktır. Öncelikle sarımsak tozu kullanmanız gerekecek . Doğru anladınız, bu ürün bitki büyümesi için kesinlikle mükemmel olan birçok vitamin ve besin içerir.

Bu maddeden bir çay kaşığı kullanın ve üzerine kaynar su dökün. Şimdi karışımı bir buharlaştırıcıya dökün, önce doğru şekilde filtrelediğinizden emin olun (tülbent veya bez kullanın). Ardından yarım litre su ekleyin.

Bir orkide bitkisinin yapraklarına ve köklerine püskürtmeye başlayın ki bitki çok sağlıklı ve güçlü büyüsün ve çeşitli böceklerin ve parazitlerin saldırısına karşı koyabilsin. Sarımsak, bitkinin oluşturacağımız yeni “ev”e daha kolay yerleşmesine de yardımcı olacaktır.

Bu noktada boş bir plastik şişe kullanıyoruz ve kapağın bir kısmını yaklaşık on santimetreye kadar kesmeye başlıyoruz. Bu noktada, huni şeklindeki bu kesik kısım üzerinde çalışarak, kapağın gireceği açıklığın hemen üzerinde çeşitli delikler açacağız.

Prosedür sonucu

Bu noktada sadece delikli “hunimizi” şişenin diğer yarısına yerleştirmemiz gerekecek ve her şeyden önce bitkiyi içine yerleştirmemiz gerekecek (önce kuru kökleri çıkardığınızdan emin olun).

Şimdi boşlukları doldurmak için biraz strafor kullanalım. Şişenin diğer yarısını suyla doldurun ve üzerine bitkinin bulunduğu huniyi yerleştirin. Su, köklere sadece kısmen temas etmelidir: her şeyi aydınlık bir alana yerleştirir ve bolca sularız.

Kökler iyice büyüdüğünde ve daha önce “çıkmak” için açılan delikleri kullandıktan sonra , bitkinin büyümesinin serbest bırakılmasını sağlayan daha büyük bir kaba aktarabilirsiniz. Orkidelerin sağlıklı, taze, gür ve rengarenk çiçeklerle dolu olacağını fark edeceksiniz.

Buhar büyütme tekniğini en iyi şekilde uygulamak için aşağıdaki videoda bulduğunuz talimatları izleyin: kesinlikle şaşıracaksınız!

ev