Orkidenizin mümkün olan en iyi şekilde çiçek açmasını sağlamak için hızlı ve basit bir yönteme güvenebilirsiniz: burada bunu nasıl yapacağınızı açıklıyoruz.

orkide besleme

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte  doğada bir patlamaya  , çiçeklerin ve bitkilerin yeniden şehirleri ele geçirmesine tanık oluyoruz. Bu nedenle birçok kişi bahçelerini ve evlerinin içini var olan en güzel çiçeklerden bazılarıyla zenginleştirmeye karar veriyor. Bunların arasında hiç şüphesiz   tüm odalara bolca renk vermeyi başaran harika bir çiçek olan orkide de vardır. Orkidelerin apartmanların yanı sıra ofisleri, profesyonel stüdyoları ve çeşitli işyerlerini süslemek için seçilmesi tesadüf değildir. Orkideler yadsınamaz güzelliklerinin yanı sıra   evin her köşesine yayılan baş döndürücü bir koku da yayarlar .

Bu basit yöntemle orkideniz her zaman çiçek açacak

Orkidenin dört mevsim çiçek açması nasıl sağlanır? Bahçecilik meraklıları sıklıkla bu soruyu sorarlar çünkü orkideler bazen çiçek açmakta zorluk yaşayabilirler.

Bu muhteşem çiçeğin her zaman çiçek açabilmesi için  ona azami özen göstermek  , sulamak ve sürekli beslemek gerekir .

Birçoğu piyasada kolayca bulunabilen bazı gübrelere güvenmeyi tercih ediyor, ancak tavsiye  ,  yapımı kolay ve her şeyden önce ekonomik olan doğal bir ürünü tercih etmektir.

Orkide

Yapmamız gereken ilk şey  bir kaseye beş yemek kaşığı pirinci koyup  üzerine oda sıcaklığında 500 ml su dökmek. Bu adım tamamlandıktan sonra pirincin suya iyice karıştırılması gerekir. Bu yapıldıktan sonra pirinci başka bir kaba dökün ve her şeyi bir elekten geçirin.

Elde edilen suyla bir pamuk topunu nemlendirin ve  solüsyonu orkide yapraklarının üst ve alt kısmına uygulayarak  iyice temizleyin ve tüm mantar ve böcek izlerini yok edin. Ayrıca çözelti, orkidenin büyümesi için gerekli olan besin maddelerinin yapraklara yeterli miktarda sağlanmasını da garanti edecektir.  Bu harika bitkinin güçlü ve coşkulu büyümesini desteklemek için bu işlemin her iki haftada bir tekrarlanması gerekir .

Alternatif bir yöntem, önceki prosedürle elde edilen pirinç suyunu   bir huni kullanarak bir sprey şişesine dökmektir.

Bu şekilde solüsyonu yaprakların alt ve üst kısmına püskürtebilirsiniz. Etkinliği yukarıda pamukla gösterilen yöntemle hemen hemen aynıdır. Hatırlanması gereken en önemli şey,  çiçeklere pirinç suyu püskürtmemektir  çünkü onlara zarar verme riskiniz vardır.

Pirinç suyu dondurularak tekrar kullanılabilir.

Son olarak, bitkinin köklerinin büyümesi için gerekli besinleri garanti altına almak amacıyla, orkide toprağı üzerine biraz pirinç suyu dökmek her zaman iyi bir fikirdir  . Operasyonun iki haftada bir tekrarlanması gerekmektedir.

Orkide sulama

Pirinç suyunun orkideler için ne kadar faydalı olduğunu kısa sürede anlayacaksınız. Bu doğal gübre  aslında bitkinin gelişmesine  , bahçede ve evde her zaman gerçek bir doğa manzarasının görülmesine yardımcı olur.

Pirinç suyunu israf etmek istemeyenler,   tüm işlemi tekrarlamak zorunda kalmadan bir dahaki sefere kullanabilmek için dondurabilirler .  Çözdürme sırasında, orkideler için besin sağlamadan önce suyun oda sıcaklığına getirilmesi önemlidir  .

ev