Bu tırmanma tesisi evi, ofisi veya daireyi dekore etmek için idealdir. Dekoratif olmasının yanı sıra, havayı toksik maddelerden arındırır ve bakımı çok kolaydır.

Bilimsel adıyla Epipremnum aureum olarak bilinen Pothosen popüler ve bakımı kolay ev bitkilerinden biridir. Bitkilerin dünyasında yeniyseniz veya onlarla ilgilenmek için fazla zamanınız yoksa, pothos evde ihtiyacınız olan seçenektir çünkü fazla bakıma ihtiyaç duymaz.

Pothos, artık sarı ve kuru yapraklar yok: bunu yaparsanız gür ve güçlü olacaksınız

Arjantin

Pothos çok dayanıklı bir bitkidir. Temel olarak, doğrudan güneş ışığı olmadan dolaylı olarak çok fazla aydınlatmaya ve zamanla aralıklı bir miktar sulamaya ihtiyaç duyar. Bitki çok fazla ışığa sahipse, bitki güçlenir ve hastalıklara karşı oldukça dirençli olur. Pothos bakımı kolay bir bitki olmasına rağmen, nasıl sulanacağını veya yapraklar sarardığında ne yapılacağını bilmek önemlidir.Birlikte görelim!

POTHOS’U NASIL SULARSINIZ?

Işık, yılın zamanı veya akıntılar gibi birçok faktöre bağlıdır“Doğru haftalık sulama” yeterlidir.Bunun nedeni, pothos’un “karakteristik hava kökleri ile çevreden nemi yakalayabildiği için toprakta sürekli neme ihtiyaç duymayan bir bitki” olmasıdır.

QUANDO SI PUÒ TRAPIANTARE UN POTHOS?

Yılda bir kez nakledilebilir ve ilkbaharda yapılması daha iyidir. Bitki kuru olduğunda veya aşırı neme sahip olduğunda bile yapılabilir. Bu durumda, potho’yu yeni bir substratla naklederek canlandırmayı deneyebilirsiniz.

BIR POTHOS ÖLÜRKEN NE YAPMALI?

Bitkiler ne kadar dayanıklı olursa olsun, bazen en güçlü olanların bile solma yaşayabileceği görülür. Bir potho’yu canlandırmaya çalışmak için size bazı tavsiyelerde bulunuyoruz:

  1. Solmuş yaprakları ortadan kaldırır.
  2. Budama aletlerini daima dezenfekte edin.
  3. Bitkiyi daha iyi bir substrat ile yeni bir tencereye nakledin ve bitkide zararlı olmadığından emin olun.
  4. Potho’yu az su ile aydınlatılmış bir alana koyun.

POTHOS YAPRAKLARI NEDEN SARARIR?

Arjantin

Pothos’un yaprakları kuruduğunda, bitki büyük olasılıkla kötü durumdadır. Aynı şey aşırı nem olduğunda da olur. Bu durumda, pothos yapraklarda sarı bir renk almaya başlar. “Herhangi bir zamanda bitkinin toprağını tamamen kurumaması için bir tabak su ile bırakırsak, bu aşırı nemin bitkimiz için sorunlara neden olması muhtemeldir. Bol miktarda sulamak, gerekirse tüm tencereyi bir kova suya sokmak, böylece içinin iyice nemlendirilmesi daha iyidir, ancak bundan hemen sonra, toprağın yavaş yavaş kuruması için sudan çıkarılması daha iyidir.

Potho’nun yapraklarda sarı bir renk tonu kazanmasının ana nedenlerinden bir diğeri de “yeryüzündeki besin eksikliği” nden kaynaklanmaktadır.Pothos, substratta bulduğu tuzlar ve minerallerle beslenir. Bununla birlikte, birkaç ay sonra, bu toprak tükenir, bu yüzden onu değiştirmeli ve sulamaya doğal bitkiler, tercihen sıvı için biraz gübre eklemeliyiz.

BIR POTHOSU NASIL BUDATIRSINIZ?

Pothos budaması çok kolay bir bitkidir. Budama yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Budama yapmak için bitkinin büyüme açısından daha az aktif olana kadar beklemenin daha iyi olduğu doğru olsa da.