Bitkileri kurtaracak doğal bir böcek ilacının hazırlanması kolaydır ve yalnızca birkaç malzemeye ihtiyaç vardır: Yaprak bitlerine sonsuza kadar elveda.

doğal böcek ilacı

Yaprak bitleri  bitkilere saldırır  ve ölene kadar onların özsuyuyla beslenirler. Bu böceklerin mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılması ve onların gelişini de önleyebilecek bir madde yaratılması önemlidir. Uzmanlar kimyasal böcek öldürücülerin kullanılmamasını tavsiye ediyor çünkü bu sadece çevreyi kirletmekle kalmıyor, aynı zamanda bitkinin kendisi üzerinde de yıkıcı bir domino etkisi yaratabilir. Bu nedenle fidancılar, mutfakta da büyük rol oynayan bir malzemeyle hazırlanan bir tür doğal gübre önermektedir  .

Çünkü yaprak bitleri bitkiler için tehlikelidir.

Yaprak bitleri olarak da bilinen bitki bitleri, türüne bağlı olarak farklı renklere sahip olabilen küçük böceklerdir. Yeşil ve siyah olanları olduğu gibi  farklı ve sevilen bitkilere etki eden türleri de bulunmaktadır.

Üremeleri  çok hızlı olduğundan  , daha yumurtalarını bırakmadan önce bitki üzerindeki varlıklarını hemen fark etmek önemlidir. Bu küçük bitler birçok ürünü etkiler ve doğada 3.000’e kadar farklı tür bulunur. En sevdikleri mahsulün gül gibi süs bitkileri veya kabaktan domatese, karnabahar ve biber gibi çeşitli sebzeler olduğu tahmin edilmektedir  .

Saldırı çoğu durumda çok genç bir mahsul ve ılıman bir ortam sıcaklığı ile kolaylaştırılır. Sebep oldukları zarar ,   yakındaki bitkilere hem doğrudan hem de dolaylı olarak sayısızdır.

bitki yaprak bitleri

Bitkinin özsuyuyla beslenerek hareket ederler   , meyveyi tüm besin ve enerji kaynaklarını yok edecek kadar azaltırlar, bu da onun ölümüne yol açar. Hepsi bu kadar değil, ürettikleri ve bitkiye saldıkları bal benzeri madde mantar gelişimini teşvik ederek zamanla diğer hasar türleriyle birlikte domino etkisi yaratıyor.

Yaprak bitlerine karşı doğal gübre: tek bir bileşen yeterli

Saldırıya karşı koymak, yumurtlamalarına izin vermemek  (bunu yaparken çok hızlı olduklarını unutmayın) ve daha sonra zaten mevcut olanları yok etmek önemlidir  . Kimyasal bir böcek ilacı yerine, sadece bitlere karşı etkili olmakla  kalmayıp aynı zamanda bitkiye hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu besini de sağlayan doğal bir ilacı tercih etmek daha iyidir  .

Yaprak bitleri için sarımsak

DIY doğal gübre için gerekli malzemeler şunlardır   :

  • 1 litre su
  • 5 diş sarımsak

Sarımsak dişlerini en az 24 saat bir kapta marine etmeye bırakın. Hemen ardından karışım bir litre su ile birlikte bir tencereye dökülerek   20/25 dakika kaynatılmalıdır.

Isıyı kapatın ve soğumasını bekleyin, ardından çözeltiyi sprey şişesiyle donatılmış bir kaba dökün.

Doğal sarımsak bazlı böcek ilacı  bitkiye günde iki defaya kadar püskürtülmelidir. Sadece yaprak bitlerini değil aynı zamanda tırtılları, karıncaları, kırmızı örümcekleri ve pul böceklerini de yok eder. Özellikleri aynı zamanda bitki için mükemmel bir besin olacaktır.

ev