Sayısız kullanım alanına sahip bitki olan Aloe vera, Asphodelaceae familyasına ait , çok dikkat ve özen gerektiren sulu bir bitkidir . Bu yöntemle Aloe vera kendini süresiz olarak çoğaltır.

Antik çağlardan beri bilinen Aloe vera , bugün özellikleri ve fitoterapötik ve bitkisel alanların yanı sıra kozmetik ve gıda alanlarındaki sayısız kullanımı nedeniyle takdir edilmektedir. Aloe vera yaprakları, aloe jeli ve aloe suyu yapmak için kullanılan kısımdır . Bunlar vitaminler, enzimler, amino asitler, polisakkaritler, su, bitki hormonları ve antrakinonlar açısından zengin ürünlerdir.

Aloe vera: sebze kültürünün özellikleri nelerdir?

Aloe vera yaprakları , özellikle aloin, glikozitler ve emodin açısından zengin olan suyu çıkarmanızı sağlar . Bunlar sıvıların salgılanmasını teşvik eden ve müshil özelliklere sahip ilkelerdir . Ayrıca Aloe vera’dan elde edilen ürünler, ağızdan alındıklarında mideyi koruyucu özelliklere sahiptir ve özellikle gastroözofageal reflü tedavisinde faydalıdır.

Aloe Vera

Bazı çalışmalar ve araştırmalar bu mide koruyucu özellikleri doğrulamıştır. Ayrıca Aloe vera yapraklarından elde edilen jelin yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi vardır. Birkaç çalışma, aloe veradan prostaglandin üretimini engelleyen maddeler elde etmenin mümkün olduğunu doğrulamıştır. Bu nedenle sayısız anti-inflamatuar özelliğe sahiptir . Acemannan, insan organizmasının bağışıklık sistemini güçlendirmeye izin verir.

Aloe vera: nasıl yetiştirilir ve üreme nasıl teşvik edilir?

Aloe vera birçok özelliği olan çok faydalı bir bitkidir ancak çok fazla özen gerektirir. Aloe sürgünleri (kesikler) yazın kesilip, yaranın iyileşmesi ve çürümemesi için üç gün karanlıkta dinlenmeye bırakılabilir. Aynı kesimler, kum ve turba içeren bir tencereye ekilebilir : besleyici ve gözenekli bir toprağa ihtiyaçları vardır.

Ayrıca, toprak hızlı drenaja izin vermelidir. Aloe bitkisinin güneş ışığına ihtiyacı vardır, ancak yaprakları “yakabileceği” için doğrudan olmamalıdır. Aloe bitkisini her gün sulamayın, çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Fidanlığın iyi tavsiyesi 20 günde bir sulamaktır.

Aloe Vera

Aloe Vera: Hangi gübre ve gübre kullanılmalı?

Bu etli bitkiyi gübrelemek için organik gübre kullanımına başvurmak gerekir. Aloe verayı gübrelemek için geçerli doğal kendin yap gübreleri kullanmak mümkündür: toprağa antioksidanlar ve nitrojen salan kahve telvesi gözenekli toprağa eklenebilir. Alternatif olarak, aloe’nin büyümesi için temel besinler açısından özellikle zengin olan ısırgan otu yumuşatma suyu veya sebze pişirme suyu kullanmak da mümkündür .

Aloe evde nereye yerleştirilir?

Bu etli bitki 18 ila 30 derece arasında değişen bir sıcaklığa ihtiyaç duyar Aloe güneş ışığına ihtiyaç duyar, ancak doğrudan olması gerekmez. Bu nedenle bitki bahçede ve terasta gölgeli bir alana yerleştirilebilir.

evde aloe

Nem oranı oldukça yüksek olan yerlerden de kaçınmak daha iyidir : Aloe’yi sakladığınız odada kullanmak için bir nem alma cihazı mükemmel bir çözüm olabilir.