Bilimsel adı Zantedeschia aethiopica olan Etiyopya arum (veya beyaz arum), yaprak dökmeyen yaprakları olan çok yıllık bir bitkidir. Adından da anlaşılacağı gibi bu bitkinin anavatanı Güney Afrika’dır. Büyük dekoratif yaprakları kiliseleri süslemek ve düğün buketleri oluşturmak için kullanılır. Arum’un bakımı kolaydır ve bir houseplant olarak çok iyi kullanılabilir. Çiçek açması ve asla solmaması için ona nasıl bakacağınızı öğrenin.

Gannet çiçeği, Calla veya arum Lily olarak da adlandırılan arum, Araceae familyasının bir bitkisidir. Kornet şeklindeki dekoratif çiçeklerine, kalbinde sarı bir spadix yetişen spathes denir.  Arum, buketler hazırlamak, teras ve balkonu süslemek veya sadece iç mekanınıza egzotik bir dokunuş getirmek  için idealdir  .

arum etiyopya

Etiyopya arum nasıl ekilir?

Arum toprağa, saksıya, saksıya ve ayrıca suya da ekilebilir. Gerçekten de,  bir gölet veya akarsu yakınına çok iyi dikilebilen yarı suda yaşayan bir bitkidir  .

Arum’u bir tencereye dikmek için,  drenajı desteklemek için kabınızın altına bir kat kil çakıl veya çakıl yerleştirin . Ardından toprağınızı hazırlayın. Bunun için eşit oranlarda kum ve hindistan cevizi lifleriyle karıştırın. Daha sonra saksınızın dibine bu topraktan 5 cm’lik bir tabaka koyun ve  arum köksapını yüzeye yerleştirin.  Arum’un egzotik bir köksap bitkisi olduğunu unutmayın. İkincisi, yıllık olarak hava kökleri ve gövdeler üreten bir yeraltı sapıdır. Bu organ aynı zamanda bitkinin hayatta kalması için gerekli olan besin maddelerinin depolanmasını da mümkün kılar.

Köksapı diktikten sonra, saksı toprağı ile örtün ve hafifçe sıkıştırın. Tarlanızı sulayın çünkü arum nemi sever. Köksap dikmek için ideal zamanın sonbahar  olduğunu unutmayın  . Ardından tencerenizi aydınlık bir yerde saklayın.

Etiyopya arumunun bakımı nasıl yapılır?

  • Etiyopya arum sergisi

Arum, güneşe orta derecede maruz kalmaya ihtiyaç duyar, ancak aynı zamanda  kısmi gölgeye maruz kalmayı da takdir eder.

  • Etiyopya arumunu sulamak

Arum suyu çok takdir eder. Toprak kuru ise  çiçek açmaz.  Toprağı kurur kurmaz sulayın.

Çiçek açtıktan sonra yani yaz aylarında sulamayı azaltın ve  yapraklar solduğunda sulamayı bırakın.  Arum daha sonra bir uyku hali dönemine girer. Bu, tüm su alımını askıya almanız gereken en az iki ay sürer. Bu iki aydan sonra yavaş yavaş sulamaya devam edin.

  • Etiyopya arumunu gübrelemek için saksı ve gübre

Çiçeklenme sırasında bitkinizi  her hafta   sıvı gübre ile gübreleyin  Çiçek açtıktan sonra  tüm gübreyi durdurun  ve bitkinizi yeniden yerleştirin. Ardından, güneşe maruz bırakmak için dışarı çıkarın.

Bitki örtüsü yeniden başladığında, yani Eylül ayında, saksıyı içeri getirin ve 3 ay boyunca 10 ila 13°C arasında serin bir yerde saklayın. Bu süreden sonra,  çiçeklenmeyi teşvik etmek için saksıyı ılık bir odaya koyun.

  • Etiyopya arumunun yayılması

Arumun çoğaltılması, rizomun bölünmesi veya ekim yoluyla yapılır.

  • Köksap ayırma:  İlkbaharda bitkinizin kütüğünü çıkarın ve  temiz, dezenfekte edilmiş bir kürek kullanarak 2 veya 3’e bölün.  Ardından, aldığınız büyük köksap parçalarını gecikmeden ekin. Kıymık  ,  köklerle donatılmış ve yeni bir bitki elde etmek için yeniden dikilen bir bitkinin gövdesinin bir parçasını ifade eder. Güdük gelince, toprağa gömülü olan gövdenin yeraltı kısmını belirtir.
  • Ekim  : Arum’un ekim yoluyla çoğaltılması, köksapın  bölünmesinden daha kolaydır.  Bunu yapmak için, bitkinizin tohumlarını nemli saksı toprağına ekin ve kabı ışığa maruz bırakın. 1 veya 3 ay sonra çimlenme gerçekleşebilir.
  • Etiyopya arumunun korktuğu zararlılar

Zambakların korktuğu  zararlılar  yaprak bitleri  ve triplerdir. Yaprak biti saldırılarını önlemek için bitkinizi aşırı gübrelemeyin. Thrips’lere gelince, bu böcekler  ortam kuruduğunda gelişir.  Bu zararlıları kovmak için arumunuzu iyice suladığınızdan emin olun. Enfeksiyon durumunda, yaprakları bolca nemlendirin ve  sarımsak kaynatma ile püskürtün.

arum etiyopya1

Etiyopya arumunu kışın dondan nasıl korursunuz?

Bitkinizi uzun süre tutmak ve güzel çiçeklenmenin tadını çıkarmak için onu soğuktan korumak önemlidir.

İlk donlardan itibaren bitkinizi  kısa buda. Ancak bunu yapmak için yapraklar tamamen sararıncaya kadar bekleyin. Gerçekten de, arum  bir sonraki çiçeklenme için rezervlerini yapraklarından doldurur.

Rizomları korumak için arum kütüğünü bir malç tabakasıyla örtün. Malç olarak ölü yapraklar, eğrelti otları veya keten payetleri seçebilirsiniz.

Darum türleri

Beyaz renkli Etiyopya arumunun yanı sıra, renkli spatlara sahip başka arum çeşitleri de vardır. Bunlar, çiçeklenme sırasında iç mekanınızı aydınlatmak için ideal olan farklı renklerde, pembe, kırmızı, turuncu ve hatta sarı olabilir.