Profesyoneller için bir iş gibi görünüyor, aslında herkes yapabilir: işte bir gül nasıl aşılanır, ancak diğer çeşitlerle.

Bir gülü aşılamak için , herkes her şeyi yapacak uzman bir bakıcı olması gerektiğine inanır. Gerçekte, birkaç küçük ipucunu izleyerek basit bir eylemdir. Bir gülü aşılamak kesinlikle kolay değil, ancak atılması gereken tüm adımları anladığınızda, diğer çiçek türlerinin doğduğunu görmek harika olacak. Başka türler almaya veya zaman kaybetmeye gerek kalmadan tamamen doğal bir yaratım .

Bir gül aşılamak: diğer çeşitlerle nasıl yapılır

Diğer çeşitlerden bir gül aşılamak zor değil ama tüm temel adımları takip etmeniz gerekiyor. Sonuçlar hemen görülmez, ancak memnuniyet kesinlikle dikkate alınmalıdır. Aşı, farklı türden iki bitkiyi bir araya getirerek türünün eşsiz bir bitkisine hayat verir.

Her şeyden önce , eylemin gerçekleştirilmesi için gerekli olan anaç seçimi önemlidir . Deneyimli çocuk yetiştiricileri, özellikle ilk kez yapıyorsanız, multiflora güllü bir kuşburnu seçmenizi tavsiye ediyor.

Köpek gülü sağlam köklere sahiptir ve çok fazla bakım gerektirmez, her türlü toprağa uyum sağlar. Sadece bu da değil, aslında mükemmel bir greft tutucudur. Multiflora, bu tip eklemeler için mükemmel olan yüzeysel köklere sahiptir.

güller ve bahçıvanlık

Anacı elde etmek için iki çeşidin tohumları gömülür veya çeliklerden yapılır. Nasıl yapılır, öncelikle kışın yaklaşık yirmi santimetre uzunluğundaki iki dal alınır , daha sonra yazın dikilir ve kendi fidanınıza sahip olabilirsiniz.

Merak ve tavsiye

Aşılama işlemine geçmeden önce dezenfekte edilmiş makas ve bağ malzemeleri gibi gerekli aletlerin elde edilmesi gerekmektedir. Sadece bu da değil, işlemin sadece dış sıcaklık 25 derece ise yapılması gerekecek.

Öncelikle kesim gerekli aletlerle kesilerek dik ve düzgün olmayan bir kesim yapılmaya çalışılır. Bunu yapmadan önce, daha iyi çalışmak için yaprakları ve dikenleri çıkarmak iyidir . Şimdi ayrılan kısmı anaca tutturun. Elde edildikten sonra, daha önce yapılan kesimi kapatacak rafya veya diğer hafif malzeme ile bağlamaya geçmek mümkün olacaktır.

Bir ay sonra aşılama durumunu kontrol etmek için rafyayı çıkararak sonucu görebileceksiniz .

bir gül aşılamak

En önemli operasyona geçme zamanı . Şubat ayı boyunca anaç aşının kendi noktasından kesilecektir. İlkbaharda ilk sürgünü görecek ve on beş santimetreye ulaşana kadar bekleyeceksiniz. Kırpılması gerekecek ve ardından yapının etrafındaki yabani sürgünler ortadan kaldırılacaktır.

Her zaman profesyonel bir çocuk bakıcısından tavsiye isteyin , çünkü tüm güller operasyona uygun olmayabilir.