Press ESC to close

Bir yapraktan bir orkide nasıl çoğaltılır?

Renkli, çeşitli ve büyümesi kolay olan orkideler çok popüler çiçekli bitkilerdir. İç mekanlarımıza tropik bir hava katıyor ve parlak renkleriyle odalarımızı aydınlatıyorlar. Bitkinizi yapraktan çoğaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazıda size daha fazlasını anlatıyoruz.

Orkide yaprağı kesilebilir mi?

orkide yaprağı

Bitkilerinizi çoğaltmak için yaprak kesimlerini kullanabilirsiniz . Bu teknik genellikle ana bitkiden bir yaprak alıp ilk bitkiye özdeş bir bitki elde etmek için onu dikmekten ibarettir… Bu nedenle, bir bitkiyi çoğaltmak için alınan bitki parçalarına çelikler denir. Ancak bu çoğaltma yöntemi tüm bitkiler için uygun değildir. Sulu meyveler gibi bazı türler için işe yarar, ancak orkideler için durum farklıdır… Yaprağa iliştirilmiş bir dal parçası almayı içerir; bitkinin yeniden büyümeyi destekleyen hücreler içeren tek kısmıdır.

 Bir yapraktan bir orkide nasıl kesilir?

Orkidenizi kesmeye başlamadan önce, bu bitkinin bir yapraktan çoğaltılmasının uzun ve karmaşık bir süreç olduğunu bilin. Köklerin büyümesi bir yıl veya daha fazla sürebilir! Orkidenizi çoğaltmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Yetişkin, sağlıklı bir orkide alın ve küçük bir sap parçası olan bir yaprak alın. Makas veya sterilize edilmiş ve keskin bir budayıcı kullanın;
 2. Kesiminizin 8 saat kurumaya bırakın;
 3. Bir köklendirme ürünü alın ve kesiminize az miktarda uygulayın;
 4. Aktif karbonu bir su kabında seyreltin. Aktif karbon, bitkinizin kök sistemi için yararlı olan iyi bakterilerin gelişimini destekleyen etkili bir antibakteriyeldir. Antifungal, ayrıca kriptogamik ve fungal hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur;
 5. Yaprağı ve gövde parçasını çözeltiye daldırın;
 6. O zaman sadece kesimlerinizi toprağa dikmeniz gerekecek. Bu adıma geçmeden önce, toprakta küf izleri veya bitkilerin çürümüş kısımlarını içerip içermediğini kontrol edin.

 

Bir orkide kesimi dikin

Başarılı orkide çoğaltma ürünü olan köklendirme maddesi

Bir köklendirme ürünü veya ajanının kullanımı keyfi değildir. Kesimlerinizi başarılı kılan şey budur. Size açıklıyoruz.

Köklendirme ürünü, çeliklerin daha iyi gelişmesine, güçlü ve sağlıklı bir kök sistemi oluşturmasına yardımcı olan bir uyarıcıdır. Kimyasalları sevmiyorsanız, kendi doğal ve ekolojik köklendirme ajanınızı çok iyi hazırlayabilirsiniz.

Bunun için mercimek kullanmanızı öneririz. Bu baklagiller oksin gibi bitki hormonları içerdiklerinden kök gelişimini kolaylaştırırlar. Sağlıklı bitki büyümesini sağlayan şey budur. Kendi köklendirme ürününüzü yapmak için, bahçecilik ve tarım konusunda uzmanlaşmış bir site olan TheGardenStyle.com’da tarım uzmanı ve bilim yazarı Henri Morgan tarafından önerilen adımları izleyin.

 1. 100 gram mercimeği bir litre suya batırın;
 2. Kabı örtün ve birkaç saat bekletin;
 3. Karışımı karıştırın, ardından maserasyon suyunu başka bir kapta toplayın ve buzdolabında saklayın;
 4. Mercimekleri bir havluyla örtün ve gece boyunca karanlık bir yerde saklayın;
 5. Ertesi gün mercimekleri tekrar birkaç dakika ayırdığınız suda ıslatın;
 6. Suyu tekrar süzün, ayırın ve filizlenmeye devam etmek için mercimeklerin üzerini kapatın. Bu operasyonun amacı lensleri günlük olarak nemlendirmektir;
 7. Mercimek nihayet filizlenene kadar bu işlemi her gün tekrarlayın;
 8. Mercimekler filizlenince blenderdan geçirin ve buzdolabında sakladığınız suyu ekleyin;
 9. Bir macun elde edene kadar karıştırın, ardından bir elek kullanarak sıvıyı geri kazanmak için macunu süzün;
 10. Elde ettiğiniz konsantreyi seyreltmek için sıvıyı bir şişeye aktarın ve 10 bardak su ekleyin;
 11. Tek yapmanız gereken fidelerinizi dikmeden önce bu karışıma batırmak. Bu solüsyonun buzdolabında 15 güne kadar saklanabileceğini unutmayın.

Phalaenopsis orkidelerini çoğaltmak ve yeni sürgünler almak için keikiler veya emiciler

Phalaenopsis ve dendrobium gibi bazı orkide çeşitleri keikis geliştirir. Bu, “bebek” anlamına gelen Hawaii dilinde bir kelimedir. Bu emiciler solmuş çiçek saplarında gelişir. Somut olarak keikiler, gövde üzerinde oluşan ve altında hava köklerinin geliştiği küçük yaprak demetleridir. Bu nedenle keiki, ana bitkinin gövdelerinde veya tabanında büyüyen küçük bir kopyasına benzer. Bitkiniz keiki geliştirmeye başladıysa, iç mekan bitki sitesi House Plant’e göre şunları yapabilirsiniz:

 1. Birkaç yaprak daha çıkana ve sağlıklı bir kök sistemi oluşana kadar keiki’yi kendi haline bırakın;
 2. Keiki’niz hazır olduğunda, temiz bir bıçak veya makas kullanarak ana bitkiden ayırın;
 3. Keiki’nizi yalnızca ana bitki için seçtiğiniz alt tabakayı kullanarak bir saksıya dikmeniz gerekecek;
 4. Büyüyen bebeğinizin zaten bir kök sistemi olduğundan, keiki normal şekilde büyümeye devam edecektir. Sadece tencerenizi sulayın ve bir ısı kaynağının yanına yerleştirin.
orkide bakımı

Neden orkidelere kabartma tozu koyuyorsunuz?

Kabartma tozu faydaları artık bir sır değil! Bu çok amaçlı ürün, evin bakımının yanı sıra güzel bitki örtüsü elde etmek için de kullanılır. Gerçekten de karbonat, orkidelerinize en büyük faydayı sağlayacak doğal bir gübredir. Tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı karbonatı bir litre oda sıcaklığında suyla seyreltmek. Bitkinizin tabanını sulamak için bu solüsyonu kullanın ve sonuçlara hayran kalın! Bu doğal gübre, güzel renkli çiçekler elde etmek için bitkinizin çiçeklenmesini teşvik edecektir.

Dikkatli olun, doğrudan orkidelerin veya alt tabakanın üzerine kabartma tozu koymaktan kaçının. İçerdiği tuz nedeniyle bitkinize zarar verebilir.

 

Ekstra ipucu: Tahmin edebileceğiniz gibi, orkideleriniz için kullanabileceğiniz tek doğal gübre kabartma tozu değildir. Ayrıca kullanabilirsin:

 1. Kahve Alanları;
 2. muz kabukları;
 3. yumurta kabukları
 4. patates veya makarna gibi nişasta içeren yiyeceklerden pişirme suyu.

Orkidenizden çelikler alarak, bitkinizi çoğaltarak bol miktarda elde edebileceksiniz… bu şekilde, orkide fikirlerinden mahrum kalmayacaksınız!