Tüm yıl boyunca sağlıklı ve güzel bir orkideye sahip olmak için kullanılacak doğal gübre şudur: sadece birkaç bileşen.

orkide gübresi

Doğal gübre her zaman harika bir fikirdir . Tek bir doğal bileşenin orkideyi veya genel olarak bitkileri yıl boyunca besleyip güzelleştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini çoğu zaman unutuyoruz. Kreş uzmanları nasıl yapılacağını ve ne kullanılacağını gösterir .

Evde orkide bakımı nasıl yapılır?

Orkideler, her eve zarafet ve güzellik katabilen büyüleyici ve narin bitkilerdir Özen ve dikkatle, bu harika tropik bitkileri ev içinde bile yetiştirmek mümkündür. Birkaç basit ipucunu izleyerek, uzun süre bereketli bir şekilde çiçek açacak muhteşem bir orkidenin tadını çıkarabilirsiniz.

İlk olarak, eviniz için doğru olan orkide türünü seçmek önemlidir . İyi miktarda dağınık ışık gerektirirler, bu nedenle onları iyi aydınlatılmış bir odaya yerleştirmeniz önerilir, ancak doğrudan güneş ışığından kaçının.

Sıcaklık, orkidelerin refahı için bir başka önemli faktördür . Çoğu çeşit, gündüzleri 18°C ​​ile 24°C arasındaki ılımlı sıcaklıkları tercih ederken, geceleri sıcaklığın biraz düşürülmesi tercih edilir . Radyatör veya odanın aşırı ısınmasına neden olabilecek elektronik cihazlar gibi ısı kaynaklarının yakınındaki yerlerden kaçının.

Tüm yıl boyunca güzel orkide

Düzenli gübreleme, orkidenizi sağlıklı tutmak için bir başka önemli uygulamadır . Suyla seyreltilmiş özel bir orkide gübresi kullanın ve aktif büyüme mevsimi boyunca her iki ila üç haftada bir uygulayın, bitkinin dinlenme aşamasında olduğu kış aylarında sıklığı azaltın.

Son olarak, zararlıların veya hastalıkların varlığına dikkat edin . Orkideleri istila edebilen en yaygın zararlılar, yaprak bitleri ve örümcek akarlarıdır. Bitkiyi düzenli olarak istila belirtileri açısından kontrol edin ve gerekirse orkidelere özel bir böcek ilacı ile tedavi edin.

Güzel bir orkide için doğal gübre

Pirinç suyu , orkidelerde yemyeşil büyümeyi ve bol çiçeklenmeyi teşvik edebilen besinler açısından zengindir .

Köklerin sağlıklı gelişmesine ve bitkilerin metabolik süreçlerinin doğru çalışmasına yardımcı olan nişasta, vitaminler, mineraller ve organik maddeler içerir. Sektördeki fidancılar, doğal gübre olarak soğuk olarak doğrudan toprağa verilmesini belirtiyor.

Orkideler için doğal bir gübre olarak pirinç suyunun ana faydalarından biri, kök büyümesini uyarma eylemidir.

Güçlü, sağlıklı kökler, besin alımı ve bitki desteği için gereklidir. Pirinç suyu, köklere ekstra dozda besin sağlar , büyümelerini uyarır ve onları daha güçlü ve daha dirençli hale getirir.

Doğal gübre pirinç

Ayrıca pirinç suyu , orkideler için dengeli bir gübre görevi görerek onlara fosfor, potasyum ve nitrojen gibi temel besinleri sağlar. Bu besinler sağlıklı büyüme ve uygun bitki gelişimi için gereklidir. Azot, yeşil ve güçlü yaprakların üretimini kolaylaştırır, fosfor çiçeklenmeyi uyarır ve potasyum, bitkilerin çevresel strese karşı direncini güçlendirir.

Pirinç suyunun bir diğer faydası da orkidelerin besin emme kapasitesini artırmadaki faydalı etkisidir.

Pirinç suyuyla işlenen bitkiler, topraktan daha fazla besin emmelerini sağlayan daha uzun ve daha dallı kökler geliştirir. Bu, daha iyi bitki sağlığı ve daha bol çiçeklenme ile sonuçlanır .