Kuru veya sararmış bitkileri canlandırmak için en iyi gübreyi yapın, sadece iki malzemeye ihtiyacınız var, işte bunlar. 

daha iyi gübre

Bitkiler, herhangi bir yeşil alan için bir güzellik ve canlılık kaynağıdır , ancak bazen sağlıklı kalmak ve gelişmek için mücadele edebilirler . Şans eseri, bitkilerin iyileşmesine yardımcı olmanın kolay ve ucuz bir yolu var : kendi organik gübrenizi yapın. Bu numara, bitkileriniz için yemyeşil çiçekler , daha yeşil yapraklar ve daha iyi genel sağlık üretmenize yardımcı olabilir . Sadece 2 malzeme  ile nasıl yapıldığını görelim .

Sadece 2 bileşenli en iyi organik gübre

Tartışacağımız organik gübre, birçok evde kolayca bulunan iki yaygın malzemenin karışımıdır : kahve telvesi ve  zerdeçal Bu iki bileşen sayesinde bu gübre bitkileri canlandırır ve substratın mikrobiyomunu harekete geçirerek yeşil dostlarımızın toprakta bulunan besinlerden tam olarak yararlanmasını sağlar .

Neden işe yarıyor? Kahve, içki severler için hoş bir aroma sağlamasının yanı sıra , kahvenin telvesi de bitkiler için faydalı besinler içerir . Zerdeçal ayrıca birazdan göreceğimiz gibi bitkilerin refahına katkıda bulunan bir dizi besin öğesini de beraberinde getirir.

Kahve telvesi içeren gübre

Gübreyi yapmak için 1 galon suya, bir çay kaşığı kahve telvesine ve bir çay kaşığı zerdeçala ihtiyacınız olacak . Bir sürahi alın ve içine su dökün. Ardından kahve telvesini ve zerdeçal ekleyin . Tozların tamamen çözünmesi ve homojen bir çözelti elde edilmesi için en az 2 dakika iyice karıştırın .

Gübrenizi aldıktan sonra , iyileşmek için yardıma ihtiyacı olan bitkilere doğrudan dökebilirsiniz . Bitki köklerinin etrafındaki toprağa eşit şekilde yaydığınızdan emin olun . Bu, bitkilerin besinleri etkili bir şekilde emmesini sağlayacaktır .

Bitkilere sürekli bir besin kaynağı sağlamak için bu organik gübreyi her 30 günde bir kullanabilirsiniz .

Zerdeçal ve kahve telvesinin gücü

Peki bu gübreyi bu kadar etkili yapan nedir? Kahve telvesi, bitki büyümesi için gerekli olan nitrojen, fosfor ve potasyum gibi bir dizi besin içerir . Ayrıca kahve, toprağı hafifçe asitlendirmeye yardımcı olur, bu da daha asidik bir ortamı tercih eden bazı bitki türleri için faydalıdır .

Zerdeçal ise potasyum , kalsiyum ve manganez gibi temel besin maddelerinin yüksek içeriği nedeniyle yararlı bir bitki gübresidir . Bu elementler sağlıklı bitki büyümesini teşvik eder ve hastalıklara karşı dirençlerini arttırır.

Zerdeçal

Bu organik gübre , besin sağlamanın yanı sıra , başlangıçta tahmin ettiğimiz gibi, substrat mikrobiyomunu da aktive eder . Mikrobiyom , toprakta yaşayan ve bitkiler tarafından besinlerin alımında önemli bir rol oynayan faydalı mikroorganizmaların bir topluluğundan oluşur .

Gübredeki bileşenler, bu mikroorganizmaların aktivitesini desteklemeye , besin alımını ve genel bitki sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bu nedenle, ev yapımı bir organik gübre yapmak , bitkilerin iyileşmesine ve gelişmesine yardımcı olmanın kolay ve ucuz bir yoludur Bitkilerinize doğal bir şekilde bakın ve yemyeşil ve çiçek açan bir bahçenin sonucunun tadını çıkarın .