Bunu yaparsanız orkide 12 ay boyunca çiçek açar. İşte bitkinize yeni bir hayat verecek doğal tarif.

Orkide bu tarifle bir yıl boyunca çiçek açacak

Çiçek açmaya çalışan bir orkideniz mi var? Endişelenme, işte beklediğin çözüm . Bunu yaparsanız, bitkiniz bir yıl boyunca çiçek açar.

Orkideler, özellikleri, bakımı ve merak edilenler

Bilimsel olarak Orchidaceae olarak da bilinen orkideler , embriyosunda yalnızca bir kotiledon (ilkel yaprak) bulunan monokotiledonlu bitkilerdir . Bu çiçeğin 25 binden fazla türü ve çok sayıda melezi var .

orkide

Tropikal ülkelere özgü olmalarına rağmen , inanılmaz uyarlanabilirlikleri , bu bitkilerin bugün dünyanın her köşesinde gerçekten iyi büyüyebilecekleri anlamına geliyor .

 Bu bitkinin doğal ekosistem için faydalı olduğuna inanan araştırmacıların inceleme konusu olan orkideler, kendine has yaprakları, parlak ve canlı renkleri ile dikkat çekiyor .

Diğer çiçeklerin aksine, bağımsız olarak nektar üretirler , bu madde arılar gibi doğal tozlayıcılar tarafından çok beğenilir . Bununla birlikte, nektar üretmeyen ancak yine de tohum üreten otogam türler de vardır.

Orkideler , diğer bitkilere zarar vermeden veya hayatta kalmak için gerekli besin maddelerini çalmadan kelimenin tam anlamıyla büyüyen çok yıllık veya epifitik bitkilerdir . Tüm sıcaklıklara ve farklı toprak türlerine uyum sağlayabilen bir bitki olmasına rağmen bakımı aynı derecede kolay değildir.

Çiçeklenme, hibrit türler söz konusu olduğunda yaklaşık olarak yılda bir veya iki kez gerçekleşir . Ancak, her zaman olabileceği anlamına gelmez. Orkideniz çiçek açmakta zorlanıyorsa veya uzun süre çiçek açmasını istiyorsanız , o zaman sizin için bir çözümümüz var.

Bunu yaparsan orkide bir yıl boyunca çiçek açar.

Bu tarifi yaparsanız, muhteşem orkideniz bir yıl boyunca çiçek açacaktır . Hazırlaması basit ve hepsinden önemlisi çok ucuz, size inanılmaz sonuçlar garanti edecek. Bugün çiçeklerin büyümesine, çiçek açmasına, parlamasına ve hatta 12 ay hayatta kalmasına yardımcı olacak organik bir takviyeyi nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz !

çiçek açan orkide

Bu tarifi yapmak için 4 diş sarımsağa ihtiyacınız olacak . Sarımsak, özellikle ev bitkileri olmak üzere bitkiler için kanıtlanmış faydaları olan gerçekten inanılmaz bir doğal bileşendir . 

Sarımsak , toprağı besleyen, bitkinin çiçeklenmesine katkıda bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren çok miktarda antioksidan, organik asit ve uçucu yağlar içerir .

1,5 litre su koyacağınız uzun boyunlu bir şişeye düzgünce soyduğunuz sarımsakları dökün . Sarımsağı 24 saat bekletin ve ardından solüsyonu bir ölçüm kabına süzün.

Sarımsak ve su ile çiçek açan orkide

Sarımsaklı su orkide toprağını korur ve bitki gelişimini destekler. Ancak sadece bu da değil, aynı zamanda sözde yaprak yoğunluğunu da geri kazandırarak orkideyi çeşitli parazitlerden ve bitki hastalıklarından koruyor.

Bitkinizin toprağını yeterince ıslatarak bu doğal gübreyi 3 haftada bir kullanın ve inanılmaz bir şey görmeye hazır olun: bu numarayla orkide bir yıl boyunca çiçek açacak!

Başka bir kapta 2 su bardağı su ile 1 yemek kaşığı sütü karıştırın . Çözeltiyi karıştırın ve bitkinizin yapraklarını temizleyeceğiniz bir pamuğa batırın. Süt proteinlerinin orkidenizi parazitlerin ve tehlikeli mantarların saldırılarına karşı koruduğunu ve ayrıca yapraklara inanılmaz bir parlaklık verdiğini bilmelisiniz .

Bu iki numara sayesinde, sadece bir yıl boyunca çiçek açmayacak, aynı zamanda uzun bir süre boyunca gerçekten sağlıklı ve güçlü olacak bitkinizin bakımını doğru bir şekilde yapabileceksiniz .

Bir orkideye daha iyi bakmak için daha fazla ipucu

Size açıkladığımız püf noktaları, orkidenizin her yıl çiçek açmasını ve her şeyden önce sağlıkla dolu olmasını sağlayacaktır. Ancak, güzel bitkinizin olabildiğince uzun yaşayabilmesi için izlemeniz gereken başka ipuçları da var .

Çocuk bakıcılarına göre , bir orkideye en iyi şekilde bakmak için şunlar gereklidir:

  • iyi büyümek için gözenekli fakat iyi hidratlanmış bir toprağa sahiptir;
  • güneşe maruz kalan ancak yaprakları yakabilecek güneş ışınlarına doğrudan temas etmeyen;
  • kökleri durgun suda boğulmaz, aksi takdirde çürür ve bitkinin ölümüne neden olur;
  • toprağı doğal gübre ile gübrelenmiştir.

 Bu bağlamda, sarımsağın sadece bitkinizi inanılmaz bir şekilde gübreleyen doğal bir madde olduğunu değil , aynı şeyi yapan başka ürünlerin de olduğunu söylüyoruz .

Örneğin, kalsiyum ve fosfor açısından zengin yumurta kabukları, orkidenin gelişmesine ve köklerin güçlenmesine yardımcı olur . Sodyum bikarbonat da toprağı çok iyi gübreler ama bu durumda doza dikkat edin: Çok fazla sodyum bitkiye oldukça ciddi zararlar verebilir . Yarım litre suda eritilmiş sadece 2 yemek kaşığı, geçerli bir doğal gübreden daha fazlasını yapmanızı sağlayacaktır .