Press ESC to close

Çiçek almadan önce nelere dikkat edilmeli? Yakında solacaklarının göstergesi

Yeşil parmaklı insanlar bahçıvana veya çiçekçiye gitmeyi severler. Bu nedenle çiçek veya bitki satın almak en sevdiğiniz etkinliklerden biri olabilir. Ancak, tüm çiçekler mutlaka iyi bir seçim değildir. Çok çabuk solan bitkileri satın almamak için uyulması gereken kurallar vardır. İşte bitki alırken dikkat etmeniz gereken ipuçları

Çiçekçiden bitkinizi almadan önce ne yapmalısınız?

bitki satın al

İç mekan bitkileri satın alma işlemi hızlı ve kolaydır. Bununla birlikte, satın almadan önce, özellikle evde onları yerleştirmek için ideal yeri bulmak için bir dizi tavsiyeye uyulması tavsiye edilir. Özellikle doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır.

Bir çiçekçiye geldiğinizde  , her bir çiçeğin üzerindeki yaprak sayısına bakar ve bitkinin sağlıklı olup olmadığını gösteren bazı özellikleri gözden kaçırırsınız. Satıcılar genellikle bitki bakımı konusunda uzman olsalar da, alışveriş yaparken onlara her zaman güvenilmemelidir.

 Bitkilerin durumuna kendiniz dikkat edin. Bitki alırken asla göz ardı etmemeniz gereken işaretleri öğrenin. Çiçeklerin uzun sürmeyeceğini size hemen gösterecek birkaç detay var.

Bitkinin satın alındıktan sonra hızla solduğu durumlardan kaçınmak için aşağıdaki önerileri dikkate alın. İlk olarak, her zaman örümcek ağları sergileyen bitkilerden kaçının.

Örümcek ağları varsa, bitkinin muhtemelen zaten böyle bir ortamda büyümeye alıştığının, yani örümceklerin istila ettiğinin bir göstergesidir. Çok güçlü bir insektisit yardımı olmadan kontrol edilmesi en zor bitki zararlılarından biridir. Böyle bir bitki alırsanız bahçedeki  veya  evdeki diğer çiçekler de etkilenebilir.

Bu tür bitkileri çiçekçiden almaktan kaçının

saksı bitkileri

Bitkinin toprağında veya üzerinde hareket eden herhangi bir şey fark ederseniz  , onu satın almaktan kaçının. Çiçek, bitkileri etkileyebilen akarlara sahip olabilir. Ayrıca akarlar, saksı bitkileri için bir avantaj olmayan mantar gelişimi için mükemmel bir ortam sağlar.

Ayrıca bahçe merkezinden veya çiçekçiden alınan çiçeklerin yapraklarında koyu lekeler varsa dikkatli olun. Bu noktalar özellikle çok sayıda olduğunda, bitkinin bir mantar enfeksiyonundan mustarip olduğunun işareti olabilir.

 Çiçekler yapraklarda, yüzeyde beyaz lekeler gösteriyorsa, pamuk bitkisi istilasının belirtisini gösterebilirler. Bu durumlarda bitkinin tabanını takip edin. Kükürtlü bir koku veya durgun su algılarsanız, bitkinin çürüme aşamasına girmiş olması muhtemeldir.

Çiçekçiye varır varmaz ilk bitkiye koşmayın, önce kontrol edin!