Ficus robusta veya elastica büyümek için çok basit bir bitkidir. Tropikal ülkelere özgü olan bu bitkinin dolaylı ışığa, nebülize suya ve asla 15 ° C’nin altında olmayan sıcaklıklara ihtiyacı vardır.

Bir daire olması gerekir. Dairede sağlam bir ficus yetiştirmek için birden fazla neden var, kısacası, evin herhangi bir köşesine zarafet dokunuşu verebilecek büyük yeşil yapraklarının ötesinde, daha fazlası var.

Bu tropikal bitki kapalı bir ortamı nemlendirebilir ve aynı zamanda havada bulunan kirleticileri emebilir, özellikle de insanlar için sağlıklı olmayan, farklı ev ürünlerinden ve sigara dumanından salınan bir madde olan formaldehitlere karşı çok etkili olduğu görülmektedir.

Özellik

Moraceae familyasına ait olan ficus robusta veya elastica, kökenleri Uzak Doğu’da bulunan güzel bir houseplant’tır. Doğada ficus robusta, kauçuk ağacı olarak bilinen gerçek bir ağaç haline gelmeye mahkumdur, bu nedenle bitkinin lateksinden kaliteli bir kauçuk çıkarılabildiğinden, ficus elastica veya kauçuk incir adı verilir. Geri kalanı için, ficus robusta, büyük parlak parlak yeşil yaprakların geliştiği merkezi dikey gövde tarafından tanınabilir.

Sergi

Ficus robusta tropikal bir bitkidir, bu nedenle ısıyı da tolere eder, ancak soğuğa, yani 15 ° C’nin altındaki sıcaklıklara tahammül etmez. Yaz aylarında, bitkinin dışarıda, yarı gölgeli bir alanda büyümesine izin vermek mümkündür, kışın ise soğuktan korunmak ve dairede muhafaza etmek için ideal sıcaklığın 16 ° C ile 27 ° C arasında salınması gerektiğini dikkate almak daha iyidir. Ficus robusta ışığa yerleştirilebilir, ancak yaprakların yanmasını önlemek için doğrudan güneş ışığına maruz kalmaz.

Toprak ve gübre

En az 25 cm çapında büyük bir tencereye sahip büyük bir tencere elde ettikten sonra, genişletilmiş kil ve daha sonra evrensel toprak veya yeşil bitki toprağı ekleyin. Yeşil bitkiler için sıvı bir gübre kullanın ve normalde bitkiyi sulamak için kullandığınız suda seyreltin. Ne zaman döllenmeli? İlkbahar ve yaz aylarında her 15 günde bir, kışın ayda bir kez

Sulama

Gösterge olarak, bitkiyi sıcak aylarda her beş günde bir ve soğuk aylarda her on günde bir ıslatmalısınız. Hata yapmamak için, yüzeydeki toprağı sık sık parmağınızla kontrol edin: kuruysa, sulayın, aksi takdirde bekleyin. Sadece bitkinin köklerinin çürümesine ve boğulmasına neden olabilecek durgun suya dikkat edin.

Başka bir öneri: ficus robusta’nız dairede ise, kışın ısınmadan ve yaz aylarında klimanın açık olmasından muzdarip olabilir. Biraz rahatlama sağlamak için, ortam özellikle kuru olduğunda, zaman zaman yapraklarına oda sıcaklığında biraz kalkerli olmayan su (yaprakları mahvetmemek için) püskürtür.

Bud -ama

Çok fazla büyüyebilen bitkinin boyutunu sınırlamak veya bitkinin hasarlı kısımlarını çıkarmak için budama işlemlerine devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için en iyi zaman ilkbahardır, ancak kuru parçaların çıkarılması yılın herhangi bir zamanında yapılabilir.

Hastalıklar ve zararlılar

Ficus robustanızın koşineal ile enfekte olmadığını periyodik olarak kontrol edin ve eğer olmuşsa, yaprakları temizlemek için alkole batırılmış bir pamuk topu ile müdahale edin.

Yanlış maruz kalma, zayıf veya aşırı sulama ve kazara su durgunluğu, ficus robusta’nın yapraklarının sararmasına, tuğla haline gelmesine ve hatta düşmesine neden olabilir. Bu durumda, bazı hatalar yapıyorsunuz, bu yüzden bir ficus robusta yetiştirmek için talimatları gözden geçirin ve kurtarılabilecek şeyleri kurtarmaya çalışın.