Turuncu renkli domateslere benzeyen meyveleri ile Trabzon hurması, saksılarda da yetiştirilebilen güzel bir meyve ağacıdır. Toprağın taze ve süzülürken olduğundan emin olun, gerektiğinde budama işlemine devam edin ve periyodik olarak saklayın.

Asya’ya, özellikle Cine ve Japonya’ya özgü olan Trabzon hurması ağacı, ilk bakışta büyük turuncu domateslere benzeyen, ancak dallara elma gibi tutturulmuş meyveler üretir. Özellikle sonbahar mevsiminde beklenen, sulu ve tatlı posalı meyvelerdir.

Trabzon hurması ağacı her türlü toprakta iyi yetişir ve isterseniz saksılarda da yetiştirebilirsiniz, ancak bu durumda tam toprakta yetişen bitkilere kıyasla daha az gelişme ve daha düşük meyve üretimi bekleyin. Bitkinin iyi bir gelişimi için, köklerde yeterli miktarda toprak sağlamak için bitkiyi daha büyük ve daha büyük saksılarda saksılamayı hatırlamanız gerekecektir. Düzenli olarak çöp ve su dökün ve ağacınızı böceklerin ve zararlıların yaygın ve sık saldırılarından koruyun.

Tanımı ve çeşitleri

Çin’e özgü olan Trabzon hurması ağacı (Diospyros kaki), Ebenaceae familyasına aittir ve şimdi en çeşitli iklimlere uyum sağlayan subtropikal bir tür olarak kabul edilir. Ülkemizde bile, Trabzon hurması artık yarımada boyunca yetiştirilmektedir, ancak kuzeyde genç bitkilerin kış mevsiminin çok az nemine tolerans göstermesi muhtemeldir.

İtalya’daki en yaygın çeşitler, yumuşak, tatlı ve neredeyse jelatinimsi bir hamuru olan yoğun sarı-turuncu meyveler üreten Romagna Lotusu ve Lotus’unkinden daha sıkı ve daha koyu renkli olan Campania Vanilyasıdır. Özellikle hurma elmaları arasında takdir edilen, daha sonra Fuyu, Suruga, O’Gosho ve Jiro çeşitleridir.

Ne zaman ve nasıl ekilir

Trabzon hurması ağacının nakli için en uygun zaman, ilkbaharın başlarına kadar sonbahar ve kış aylarıdır. Bir bitkinin ekimi için önce 70x70x70 cm’lik gösterge ölçülerinin bir deliğini kazmanız gerekir. Bitkiyi yaka ile toprağın yüzeyinin hemen dışına yerleştirdikten sonra, döllenmiş toprakla örtün ve ayaklarınızla yavaşça sıkıştırın. Daha sonra daha iyi köklenme için bitkiyi sulayın.

Toprak ve gübre

Trabzon hurması ağacını yetiştirmek için ideal topraksu durgunluğu riskini önlemek için verimli ve drenajlı olmalıdır. Gübreye gelince, ideal olan gübre veya yavaş salınımlı bir ürün eklemektir.

Sulama

Trabzon hurması oldukça rustik bir türdür, bu nedenle kuru dönemleri iyi tolere eder. Yaz özellikle sıcaksa, biraz daha sulama sağlamak daha iyidir.

Çarpma

Trabzon hurmalarının çoğalması genellikle aşılama ile gerçekleşir. Bu ne anlama geliyor? Tek bir birey oluşturmak için farklı bitkilerin iki bölümünü birleştirmekten ibaret olan, ancak yine de benzer olan bir çarpma yöntemidir. Uygulamada, nesto adı verilen bir bitkinin canlı kısmı, anaç adı verilen köklerle sağlanan başka bir kısımda kaynaklanır. Anaç bitkilere hayat vermek için, ekim genellikle meyvelerden elde edilen tohumlarla da gerçekleştirilir.

Bud -ama

İyi budama için ilk kural, dallarda bol miktarda çiçek tomurcukları bırakarak idareli bir şekilde yapmaktır. Aynı zamanda, yapraklardaki ışık eksikliği nedeniyle küçük meyvelerin erken düşüşünü azaltmak için çok yoğun olan dalları inceltmek gerekir, bu da koşineallerin varlığını destekleyebilecek bir durumdur.Bu nedenle tavsiye, dalları kışın sonuna doğru inceltmek ve kalanların yeterince uzak olduğundan emin olmaktır.

Hastalıklar ve zararlılar

Trabzon hurması çeşitli hastalıklara ve zararlıların saldırılarına maruz kalır. Suda çözünmüş sodyum bikarbonat normalde külleme veya beyaz küf olarak bilinen bir mantarı durdurmak için kullanılır; Bunun yerine gri küfün yayılmasını önlemek için bakır yeşili kullanılır. Trabzon hurması, larvaları bitkinin kabuğunda tüneller kazan bir güve olan sesia adı verilen bir böcekten de etkilenebilir: varlıklarının kesin bir işareti, solgunluk olmasa bile sararır. Başka bir tehlike, meyveleri olgunlaştıktan sonra bitki üzerinde asla bırakmayarak önlenebilecek meyve sineği (Ceratitis capitata) ile temsil edilir. Trabzon hurması, bitki üzerine eğrelti otu maserasyonları püskürterek veya mineral yağlarla muamele ederek uzaklaşan mealybuglardan da etkilenebilir.