Kaynana dili, bu muhteşem bitkinin çabuk büyümesinin sırrı nedir? İşte burada. Onu sadece birkaç kişi tanıyor. İnanılmaz keşif sizi şaşırtacak.

Hızlı üremenin sırrı kaynana dili

Kayınvalidenin dilini hiç duydunuz mu ? Adına rağmen çok güzel bir bitkidir. İşte bu kusursuz teknikle büyümesini nasıl hızlandıracağınız : hayran kalacaksınız.

Bu inanılmaz bitkinin tüm özellikleri

Botanik adı Sansevieria trifasciata olan yarı etli bitki , daha çok kaynana dili adıyla bilinir . Asparagaceae familyasına aittir ve Afrika kıtasına özgüdür.

Neden bu kadar özel bir adı var? Kayınvalidelerin “bilgili dillerini” mecazi olarak anımsatan sivri yapraklarından dolayı . Bahçelerde dikim için mükemmeldir, ayrıca iç mekanlarda da iyi yetişir . Sadece 90 santimetreyi geçebilen boyuna dikkat!

Saksı kaynana dili

Yapraklara gelince , bunlar az sayıda, kısa, sivri ve yeşil (açık veya koyu), sarı veya gri kenarlıdır. Bakımı kolaydır, her ortama uyum sağlayabildiği ve çeşitli parazit saldırılarına karşı koyabildiği için fazla dikkat gerektirmez . Çok yavaş büyüme eğilimindedir ve genellikle her yıl sadece 4 yeni yaprak üretir.

Ancak, kuru olması gereken doğru toprağa sahip olduğu sürece 2 yıl veya daha fazla yaşayabilen, dünyanın en uzun ömürlü bitkileri arasındadır . Çok fazla ışık ve az nem gerektirir , bu yüzden onu nereye koyduğunuza dikkat edin!

Büyümesini nasıl hızlandırabileceğinizi, hatta bir ana bitkinin yapraklarından yeni bir bitkiye hayat verebileceğinizi biliyor musunuz ? Sadece bu malzemeye ihtiyacınız var .

Hızlı üremenin sırrı kaynana dili

Kayınvalidenin dili her ortamda , hatta bir apartman dairesinde bile çok iyi yetişen bir bitkidir. Yaşamak için çok fazla ışığa ve çok fazla suya ihtiyaç duymaz .

Anavatanı Afrika olduğu için her türlü araziye, özellikle kurak arazilere uyum sağlar. 100’den fazla birçok tür var. En popülerleri arasında Sansevieria trifasciata, Sansevieria cylindrica ve Sansevieria zeylanica’dan söz ediyoruz.

Bakımı kolay bitkiler olsalar da çabuk büyüyebilecekleri söylenemez. Oysa sadece ana yapraktan başlayarak farklı türler doğurabilmenizi sağlayan bir teknik var . İşte sadece birkaç kişinin bildiği sır.

Birçok kaynana diline sahip olduğunuzdan ve hatta belki de farklı botanik suşlara ait olduğunuzdan emin olmak için, tek bir doğal malzemeye sahip olmanız gerekir: tarçın. Kayınvalidenin dilinin hızla çoğalmasına yardımcı olacak tam da bu baharattır .

İşte nasıl devam edeceğiniz. Büyük bir bitkiden bir yaprak kesin ve doğrayın. Bir kavanoz alın ve içini tarçınla doldurun . Ardından, bu baharatla dolduracağınız kabın içine bu kesilmiş yaprakları yerleştirin.

2 hafta bekleyin ve muhteşem gösterinin tadını çıkarın: Kökler, yaprakların hemen altında filizlenmiş olacak! Şimdi ikincisini toprak içeren bir vazoya boşaltın ve kayınvalidenizin dilinin sağlıklı, dinç ve güçlü olmasına izin verin!

Mükemmel üremenin sırrı kaynana dili

İşte sadece bir ana bitkinin yaprağını keserek bu bitkiye istediğiniz zaman sahip olmanızı sağlayacak sır . Ayrıca farklı aşılar deneyebilir veya başka türlere hayat vermeye çalışabilirsiniz.

Kaynana dili özellikle bahçe uzmanı olmayanların bakımı için de uygun bir bitkidir . Onu evde veya bir apartman dairesinde bulundurmak için mükemmel kılan birçok özellik vardır:

  • parazitlere karşı dayanıklıdır;
  • zorlukla hastalanır;
  • çok fazla bakım gerektirmez.

Pek çok kişi tarafından süs amacıyla tercih edilen, doğuya özgü Feng Shui geleneğinde kayınvalidenin dili, kötü enerjileri uzaklaştırmak  ve eve iyi şans ve para çekmek için de alınır veya verilir.

Tıbbi özelliklere sahip bir bitki olduğunu da biliyor muydunuz ?  Yaprakları ile bağırsak şişmesini azaltmaya veya henüz iyileşmemiş yaraları yatıştırmaya yardımcı olan bir kaynatma hazırlayabilirsiniz .

Kaynana dilini çoğaltmak için yukarıda bahsettiğimiz yaprak tekniğine ek olarak iki yöntem daha var . Birincisi bölme işlemidir.

Bu durumda, bitkinizi saksıdan çıkarmanız, köksapı (yani gövdeyi) kesmeniz ve yeni bir saksıya dikmeniz gerekir. İkinci teknik en basit olanıdır ve tohumların kuru toprağa ekilmesinden ibarettir .

Üreme için hangi yöntemi seçerseniz seçin, kaynananın dilinin çok fazla ışığa ihtiyacı olduğunu her zaman unutmayın : onu karanlık veya gölgeli bir yere koyarsanız, birkaç saat sonra yaprakların kuruduğunu göreceksiniz.

Yine, aşırı sulamamayı unutmayın çünkü fazla su, toprakta üremek için verimli bir yer bulan mantarların çoğalmasına neden olabilir. Bugün kayınvalidenin dili hakkında bazı önemli kavramları öğrendiniz: hızlı ve garantili üremenin sırrı.