Limon ağacınızın yapraklarının kıvrıldığını fark ettiniz mi? Bu, bu fenomenin nedenini açıklar. Tüm detayları birlikte görelim.

Limon yaprakları

Limon bitkisi bahçecilik sektöründe tecrübesiz kişiler tarafından bile basit ve pratik bir şekilde yetiştirilebilir. Yetiştirme hem toprakta hem de saksıda yapılabilir. İster bahçeniz ister balkonunuz olsun, bu nedenle ev ortamınızda limon elde etmek mümkün olacaktır.

Bu bitki yaprak dökmeyen bir bitkidir ve bu nedenle yılın kış aylarında ve soğuk aylarında bile yaprak dökümünü minimumda tutma eğiliminde olacaktır. Günde en az 7-8 saat güneşe iyi maruz kalması ve doğru sulamaya ihtiyacı vardır . Yaz aylarında, bitkiye doğru miktarda su verilmesi her zaman tavsiye edilir.

Toprağın kuruduğunu fark ederseniz, saksıdaki veya bahçedeki bitkiyi sulamanın zamanı gelmiştir. Toprak nemli ise, su temini yapılmaması tavsiye edilir. Aslında uzun vadede kökler çürüyebilir.

Ancak aşağıda, bazı özel durumlarda fark edilebilecek belirli bir olguya ışık tutmak istiyoruz. Neden limon bitkisinin yaprakları belli bir anlamda geri çekilip kendi üzerine kıvrılabiliyor ? İşte bu özel konu hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kıvrılmış Limon Bitki Yaprakları: İşte Nedeni

Hem saksıda hem de bahçede bulunan limon bitkisi , mükemmel drenaj kapasitesine sahip oldukça verimli bir toprağa ihtiyaç duyar. Beklendiği gibi, aslında, bu narenciye meyvesi su durgunluğundan çok tutarlı bir şekilde muzdariptir. Köklerinin uzun süre su birikintisine batmasını önlemek önemlidir.

limon bitkisi

Toprağın pH değeri o zaman gösterge niteliğinde 6,5 ile 7,5 değerleri arasında olmalıdır. Özel mağazalarda limon yetiştirmek için kullanılacak toprak hakkında tavsiye almak mümkün olacaktır. Bu bitki ve genel olarak turunçgiller için mükemmel derecede uygun olan bazıları vardır.

Limon bitkisi hangi sıcaklıkta büyümeli ve yaşamalıdır ? Yaklaşık 10° ile 30° arasında limon tamamen rahat olacaktır. Öte yandan, farklı sıcaklıklarda, sıcaktan ve soğuktan daha fazla zarar görebilir. Yılın soğuk aylarında – sıcaklık tehlikeli bir şekilde yaklaşık 5°’nin altına düştüğünde – saksı bitkisinin uzaklaştırılması tavsiye edilir. Bahçede ise limon plastik bir filmle en iyi şekilde korunabilir.

Ancak limon ağacının yapraklarının kıvrılmasıyla ilgili çözülmesi gereken “sır”a geldik. Bütün bunlar neden oluyor ? İşte konuyla ilgili şüphelerinizi giderecek cevap.

Fenomenin açıklaması

Bu konuda fazla uzman olmayanlar, limon ağacı bitkisinin yapraklarında belirgin bir kıvrılma görmekten endişe duyabilirler . Bu makalede, bu özel konuyu açıklığa kavuşturmak ve tüm okuyuculara, yalnızca görünüşte endişe verici olan bu fenomenin gerçek nedenleri hakkında güvence vermek istiyoruz. Yaprakların neden kıvrıldığını merak mı ediyorsunuz? Detaylar burada.

Kıvrılmış limon yaprakları

Kıvrık yapraklar, bazı özel durumlarda bitkinin doğal bir kendini savunma mekanizmasıdır . Hatta limon bitkisi arka arkaya birkaç saat güneş ışığı aldığında bu şekilde su kayıplarını en aza indirme eğilimindedir.

Bu nedenle, güneşe ve olası hidrasyon eksikliğine karşı bir tür otomatik savunma. Söylediğimiz gibi aslında limon – özellikle yaz ve bahar aylarında – bol sulamaya ihtiyaç duyar. Kıvrık yapraklar , özellikle bir süredir su almamışsa ve toprak özellikle kuruysa, limonun güneşe maruz kalmasını mümkün olduğunca sınırlamasına izin verir .

Bu nedenle yaprak kıvrılması tamamen normaldir. Bu fenomeni fark ederseniz, yapmanız gereken şey limon ağacınıza su vermek olacaktır . Bu fenomen, limonun kendini daha uzun süre korumasına ve en “karmaşık” anlarda bile hayatta kalmasına olanak tanır.

Bazı durumlarda – eğer saksıda yetiştiriliyorsa – bitkinin saksısını değiştirmek tavsiye edilebilir . Daha sonra daha büyük bir vazoya aktarabilirsiniz. Umarız bu özel konuyla ilgili tüm şüphelerinizi giderebilmişizdir.