Evde limon nasıl yetiştirilir? Zor görünebilir, gerçekte sadece sıkılmış bir meyve kullanmanız ve tohumları almanız gerekir. Bu noktada birkaç basit adımı takip etmek yeterli olacaktır ve kısa bir süre sonra limon fidemizin filizlenmeye başladığını göreceğiz. Sonuç bize büyük memnuniyet verecektir!

Evde bir limon bitkisi yetiştirmek için özel becerilere veya inanılmaz derecede gelişmiş bir yeşil başparmağa sahip olmanıza gerek yoktur. Ama sonra birisi sorabilir: ama limon tohumlarını nereden alabilirim? Ama sonsuz arzınızı limon fidelerinin evine dikmek için sadece ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz … Sıkılmış meyve? Kullandıktan sonra atmayın.

Limonu bir yemeği baharatlamak veya susuzluğu giderici bir içecek oluşturmak için kullandıktan sonra, tohumlarla dolu kabuğu atmayın! İkincisini alın ve akan su altında bir süzgeçte durulayın. Bu işlem sırasında, tohumun etrafında mümkün olduğunca fazla kağıt hamuru çıkardığınızdan emin olun. Sonra onları su dolu bir bardağa koyun ve ayakta kalan tohumları çıkarın, bunlar yeni bir fide vermeyecektir. Daha sonra bunları bir emici kağıda aktarın ve tamamen kuruması için dablayın.

Bu noktada, gerekli süreden sonra, her tohumdan onu kaplayan cildi çıkarın. Sonra onları tekrar suya koyun ve 2 gün bekletin. Sonra kavanozu hazırlayın ve önce bir kil tabakası ve sonra evrensel toprak koyun. Bu noktada tohumu yatay olarak koyabiliriz ve sonra parmağımızla yaklaşık 1 cm batırır ve daha fazla toprakla kaplarız.

Tencereyi bolca ıslatıyoruz ve yeni fidenin doğmasını bekliyoruz, tohumun ekiminden yaklaşık 10 gün veya en fazla birkaç hafta sürecek. Kavanozu veya kış, ilkbaharın başlarında veya dışarıda ne çok güneşli ne de çok gölgeli bir yerde, hatta küçük bir serada bile içeride tutmayı hatırlayalım. Bu basit ve hızlı yöntemle evimizdeki küçük bir limon bitkisine kelimenin tam anlamıyla hiçbir ücret ve saat ödemeden hayat vermiş olacağız… Meyveleri görmek için büyümesini beklememiz yeterli!