Orkidenin saksısını ne zaman değiştireceğinizi anlamak için üç işaret olduğunu biliyor musunuz? Doğru, ne olduklarını öğrenelim ve muhteşem bitkilerinizi ne zaman yeniden saklamanız gerektiğini hemen anlayabileceksiniz.

orkide kökleri

Orkidelerin saksısını değiştirme zamanının geldiğini asla bilemez misiniz ? Endişelenme, zamanın gelip gelmediğini bilmek için üç işaret olduğunu bilmelisin. Saksı değişimine devam etmenizi ve harika çiçekler elde etmenizi sağlayacak bu işaretlerin neler olduğunu öğrenelim!

Orkideyi ne sıklıkta tekrarlamak

Bir apartman dairesinde yetiştirilebilecek en güzel bitkilerden biri kesinlikle orkidedir, kokusu ve verdiği narin çiçeklerle harikadır. Dekorasyon ortamları için uygun olan bu bitkinin yetiştirilmesi zor değildir, ancak bereketli bir büyüme ve çiçeklenme sağlamak için ne zaman saksıya alınması gerektiğini bilmek önemlidir.

Aslında, eşit derecede küçük bir saksı hala küçükken iyiyse, büyümeye başladığında köklerin gelişmesi için daha fazla alana ihtiyacı vardır . Genellikle bu bitkinin saksı değişimi iki yılda bir veya en geç üç yılda bir yapılmalıdır , ancak kesin sinyallere dikkat ederek doğru zamanın ne zaman olduğunu anlamak iyidir.

orkide

Bu sinyaller sayesinde orkidenin saksı değişimi için doğru zamanı belirlemek ve daha iyi büyüme sağlamak mümkündür. Bu nedenle bitkiyi ihmal etmemek ve saksı değişimi gerektiğinde harekete geçmemek için bu sinyallerin ne olduğunu bilmek önemlidir . Orkide için saksı değiştirme zamanının geldiğini anlamak için 3 işaret nedir öğrenelim!

Orkide saksısını değiştirmek için üç işaret

Orkidenin bereketli büyümesini ve uzun süreli çiçeklenmesini sağlamak için, genellikle iki veya üç yılda bir yapılan saksı değişiminin ne zaman yapılacağını bilmek gerekir.

Ancak, bunlar her zaman bu önemli işlemi gerçekleştirmenin zamanı değildir ve saksı değişimi için önceden ilerlemenin uygun olup olmadığını hemen anlamanızı sağlayan işaretler vardır .

Bunlar, özellikle sektörde uzman değilseniz, hata yapmamak ve tesisi öldürme riskini almamak için dikkate alınması gereken işaretlerdir. İşte orkidelerin saksılarının değiştirilmesi gerekip gerekmediğini anlamak için dikkat edilmesi gereken 3 işaret :

Saksı köklerle dolu

Drenaj deliklerinden kökler çıkıyorsa bu, saksının çok küçüldüğü ve artık bitki boyuna uymadığı anlamına gelir, bu nedenle saksının değiştirilmesi gerekir.

Köklerde küf var

Muhtemelen suyun durgunluğuna neden olan çok nemli toprak nedeniyle köklerde küf varlığı, orkidenin vazosunu değiştirme zamanının geldiği konusunda uyarır.

orkideler

Yapraklar alçak ve sarı

Orkidelerin saksısını değiştirme zamanının geldiğini size bildiren son sinyal yapraklar tarafından verilir. Sarı ve alçaksa, gövdeler kurur, bu nedenle hemen saksı değiştirmeniz gerekir.

orkide nasıl saksılanır

Orkide saksı değişimi hafife alınmaması gereken ve köklere zarar vermemek için doğru yapılması gereken çok önemli bir işlemdir . Saksıyı değiştirmeye devam etmeden önce, köklerin yerleşeceği bir katman oluşturmak için ağaç kabuğundan bazı parçalar alın . Nasıl devam edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Kökleri kırmamaya dikkat ederek bitkiyi saksıdan çıkarın;

  • Kökleri topraktan arındırın ve kırık veya kuru olmadıklarını kontrol edin;
  • Sağlıksız kısımları makasla kesin ve sararmış yaprakları ve kuru sapları çıkarın;
  • Bitkiyi barındıracak toprağı hazırlayın ve kabuk parçalarını ekleyin;
  • Saksısı değiştirilecek orkidenin köklerini katlayın ve yeni saksıya yerleştirin;
  • Toprağı köklerin arasından geçirip elinizle veya bahçe malası ile düzeltin.

Orkide  saksı değiştirme işlemi tamamlandı, artık kökler arasındaki tüm boşlukları toprakla doldurmak ve sulamaya geçmek gerekiyor. Takip eden üç gün boyunca bitki nemli tutulmalıdır.