Salatalıkların altına döküldüğü takdirde, onları bol ve bereketli bir şekilde büyüten gizli bir madde vardır. Hangi içerikten bahsediyoruz?

Salatalığın gizli maddesi

Salatalıkların düzgün bir şekilde beslenmesi , başarılı bir hasat için önemli bir adımdır.

Bu aşamanın ihmal edilmesi, bodur bitki büyümesine ve yavaş gelişmeye yol açarak, yetersiz meyve üretimine, tuzlamaya uygun olmayan, kötü tada ve çarpık şekle yol açabilir.

Optimal büyüme ve gelişmeyi sağlamak için salatalıkların nasıl ve neyin doğru şekilde gübreleneceğini anlamak önemlidir.

Azot kıt olduğunda, genellikle soluk yeşil bir renk tonuna dönüşen bitki yapraklarından görülür ve meyveler küçük ve cılız hale gelir.

Ayrıca, bitkinin büyümesi yavaşlama eğilimindedir ve kökler ilerleyici bir bozulmaya uğrar.

Toprakta potasyum eksikliği olduğunda, salatalıklar çeşitli hastalıklara karşı savunmasız hale gelir, bu da bronz renkli yapraklara ve kenarlarda belirgin bir kahverengi kenarlığa neden olur.

Bir bitkinin alt yapraklarında açık yeşil lekelerin varlığı, magnezyum eksikliğinin bir işaretidir. Bu eksiklik devam ettikçe yapraklar sararır ve sonunda bitkiden düşer.

Salatalık veriminin düşük olması durumunda, potansiyel olarak manganez eksikliğinden dolayı olgunlaşmalarında gecikme olabilir.

Bununla birlikte, bu element yeterli miktarlarda bulunduğunda, salatalıklar yoğun bir solunum sürecinden geçer ve temel besin maddelerini etkili bir şekilde özümser .

Salatalık: ne zaman beslenmeli?

Salatalıkları ne zaman besleyeceğinizi bilmek, optimum büyüme ve verim sağlamak için çok önemlidir. Salatalıkları ekimden iki hafta sonra ve sonrasında ayda bir kez gübrelemek en iyisidir .

Salatalıkların belirli aralıklarla rızık ile beslenmesi gerekir. İki hafta kadar toprağa ekildikten sonra ilk gübreleme yapılır.

İkinci besleme, salatalıklar çiçek açtıktan sonra yapılmalıdır. Bitkilerin meyve vermeye başladığı zaman, üçüncü beslenme dönemini işaret eder .

Salatalıklar

Bitkilerinin ömrünü uzatmak isteyen bahçıvanlar tarafından tamamlanan son aşama, yemleme sürecinin dördüncü ve son aşamasıdır.

Beslenme için gerekenler

Salatalık bitkilerinizi uygun şekilde beslemek ve bakımını yapmak için karşılanması gereken birkaç özel gereksinim vardır. İlk olarak, salatalık sürekli bir besin kaynağı gerektirir , özellikle azot, fosfor ve potasyum.

Ek olarak, kompost veya iyi çürümüş gübre gibi organik madde açısından zengin , iyi drene olan bir toprağa ihtiyaç duyarlar . Salatalık kuraklık stresine karşı hassas olduğundan, yeterli ve sürekli sulama gereklidir.

Son olarak, salatalık böcekleri ve külleme gibi salatalık bitkilerini yaygın olarak etkileyen zararlılara ve hastalıklara dikkat etmek ve sağlıklı ve verimli bir hasat sağlamak için yeterli önleyici tedbirleri almak önemlidir .

Bitki besleme söz konusu olduğunda, geleneksel ilaçlara güvenmek çok faydalı olabilir. Bu amaca yönelik daha güçlü çözümlerden bazıları şunlardır:

  • Yumurta kabuğunun, salatalıklar için mükemmel bir besin kaynağı olduğu bulunmuştur. Bu gübre, bitki organizması tarafından kolayca asimile edilen %95 kalsiyum karbonattan oluşur. Ek olarak, kabuk, toprağı zenginleştirmeye yardımcı olan magnezyum, fosfor , organik protein ve potasyum gibi çok sayıda temel besin içerir;
  • Odun külü, hem haşere yönetimi hem de bitki hastalıklarının önlenmesi için özellikle yararlı bir kaynaktır. Etkisi özellikle hıyarın çiçeklenme döneminde ve meyvelerin ortaya çıktığı dönemde belirgindir ;
  • soğan kabukları, salatalıklara hem hastalık hem de zararlılarla mücadelede yardımcı olabilir. Ayrıca salatalıkların farklı çevre koşullarına uyum sağlama yeteneği üzerinde olumlu bir etkiye sahiptirler. Salatalıkları beslemek için soğan kabuğu kullanarak bir kaynatma yapın. Bu , 100 gr soğan kabuğunu 1 litre sıcak suda kaynatıp ardından sulama solüsyonu olarak kullanmadan önce soğumaya bırakarak elde edilebilir .

Diğer besleme yöntemleri

Gübre olarak gübre kullanmak, yüksek kaliteli bir ürün yetiştirmek isteyenler için çok önemlidir.

Bununla birlikte, çalıların aşırı büyümesine ve meyve içinde boşlukların oluşmasına neden olabileceğinden, dikkatli olunması ve organik gübrelerin aşırı kullanımından kaçınılması önemlidir .

Çalı ve meyve büyümesinin uyarılması, mayaların varlığına bağlanabilir. Bunun nedeni, mayanın salatalıkların beslenmesi için gerekli olan nitrojen, fosfor ve potasyum gibi hayati eser elementler içermesidir.

Ancak, maya solüsyonunun doğru şekilde uygulandığından emin olmak önemlidir. Bu, zeminin belirgin şekilde ısındığı Mayıs ortasından yaz sonuna kadar yapılmalıdır.

Patates kabukları değerli bir organik asit, yağ, potasyum, nişasta , C vitamini, glikoz ve tuz kaynağıdır .

Toprağa eklendiklerinde bileşimini büyük ölçüde zenginleştirirler. Ayrıca, ayrıştıklarında, salatalıkların büyümesini destekleyen ısı üretirler .

Bununla birlikte, patates kabuklarının sümüklü böcek ve Colorado böcekleri gibi zararlıları da çektiği belirtilmelidir .

Bu bir dezavantaj gibi görünse de, ekinlere zarar veren bu zararlıları hedef alıp ortadan kaldırmak için yem olarak kullanılarak bir avantaja dönüştürülebilir .

Salatalık beslemek için halk ilaçları kullanmanın bir takım avantajları vardır. Bu ilaçlar hem uygun fiyatlı hem de kolayca erişilebilir.

Domates ve salatalıklara besin sağlamak söz konusu olduğunda, yumurta kabukları bahçe mağazalarında satılan kimyasal alternatiflerinden çok daha etkilidir ve aynı zamanda kullanımı daha güvenlidir.

Popüler çeşniler yıllarca denenmiş ve test edilmiştir ve aynı düzeyde başarıyı garanti edemeyen hazır ambalajlı müstahzarların aksine asla başarısız olmamıştır.

Salatalık için en iyi beslenme? yumurta kabukları

Salatalık yetiştiricileri , değerli eser elementlerin kaynağı olarak yumurta kabuklarını kullanmaktan yararlanabilirler .

Bu kabuklar, salatalık tarafından kolayca emilen çok sayıda faydalı madde ve temel mikro elementler içerir.

Sonuç olarak, bu eser elementler sağlıklı büyümeyi destekler ve salatalıkların sert çevresel faktörlere dayanmasına yardımcı olur .

Yumurta kabuklarını bir besin kaynağı olarak kullanmadan önce, kabukların yıkanması, kurutulması ve tamamen parçalanmasını içeren bir hazırlık sürecinden geçmesi gerekir.

kıyılmış yumurta kabukları

Bu, bir kıyma makinesi , kahve değirmeni veya harç kullanılarak yapılabilir .  Yumurta kabuklarını  elle kırmaya çalışmak zordur ve tavsiye edilmez.

Daha büyük kabuk parçalarının kullanışlılığı, kıyılmış olanlara kıyasla azalır. Ayrıca, çok büyük olan kabuklar, ayıklama sırasında hasar görme riski taşır .

Yumurta kabuğu işlenip öğütüldükten sonra gübre artık hazırdır.

Daha sonra üretilen toz, yabancı ot temizleme işlemi sırasında köklerin altına yayılmalıdır .

Böylece parçalanan yumurta kabukları toprağa karışacaktır. Bu basit adım süreci sonlandırır.