Sonsuza kadar salatalık nasıl çoğaltılır? Sektör kreşleri kolay ve eğlenceli bir yol buldu: herkes yapabilir.

salatalık dikmek

Salatalık , yetiştirilmesi ve çoğaltılması en kolay ürünlerden biridir . Salatalık bitkileri yaz mevsiminde bol miktarda meyve üretir ve tohumdan veya kesimlerden ek bitkiler elde etmek kolaydır. Sektörden anlayan çocuk yetiştiricileri, salatalıkların nasıl eğlenceli ve kolay bir şekilde çoğaltılacağını açıklıyor.

Salatalıkları sonsuza kadar çoğaltın – uzmanların yöntemi

Salatalıkları sonsuz sayıda çoğaltmanın çeşitli yolları vardır , ancak özellikle uzmanlar tarafından kullanılan yollardan biridir. Size iyi gelen ve sıcak yaz aylarında sizi nemlendiren mahsuller ve lezzetli salatalıklarla dolu bir sebze bahçesine sahip olmak isteyenler için ideal. Önerilen ilk yöntem şu şekildedir:

salatalık ekmek

Tohumlama muhtemelen salatalık çoğaltmanın en yaygın yöntemidir . Bahçede doğrudan ekim yeterince kolay olabilir, ancak salatalıkların çimlenmesi için yüksek sıcaklıklara ihtiyacı vardır ve tohumların ortaya çıkması birkaç haftayı bulabilir.

Hıyar dikmek için en iyi zaman, toprak sıcaklıklarının yeterince sıcak olduğu ilkbahar veya yaz aylarıdır . Ekimden önce gübre veya kompost gibi bazı organik maddeler ekleyerek toprağı hazırladığınızdan emin olun.

salatalık çoğaltmak

Sıralar arası 15-20 cm , derinlik 2-3 cm olacak şekilde ekim yapabilirsiniz . Tohumlar ekildikten sonra, onları toprakla sıkıca örtün ve hafifçe sulayın.

Kesimlerden yayılma

Kesimler, salatalık yaymanın başka bir popüler yoludur . Bu yöntem daha çok ev ortamlarında veya  küçük mahsullerde kullanılır ve  ekimden daha güçlü ve kuvvetli bitkilere sahip olmanızı sağlar .

Ana hıyardan , eksenin büyüme noktasından bir yan dal veya sarı sürgün kesilerek çelikler alınabilir . En az 10 cm uzunluğunda sağlıklı bir dal kestiğinizden emin olun.

Salatalıkların kesimlerden yayılması

Budama işleminden sonra, üstte sadece 2-3 yaprak bırakarak tabandaki yaprakları çıkarın . Kökler görünmeye başlayana kadar kesimi yaklaşık bir hafta boyunca bir bardak suya koyun.

Kökler büyüdükten sonra , kesimleri toprağa nakletmenin zamanı geldi. Mümkünse, iyi aydınlatılmış bir alan seçin ve genç bitkileri ilk birkaç gün doğrudan güneş ışığından koruyun.

Toprağı yukarıda anlatıldığı gibi iyi hazırladığınızdan emin olun , ardından toprakta kesimleri yerleştirebileceğiniz küçük delikler açın. Kesimi yavaşça deliğe yerleştirin ve toprakla örtün. Bol su.

Daha sonra, genç bitkilerin büyümesini teşvik etmek için çok sık sulamaktan kaçının ve toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin.

Özetle, salatalık çoğaltmak basittir ve tohumlama veya kesimler yoluyla yapılabilir. Her iki durumda da toprağı iyi hazırlamak ve hıyar bitkilerinin büyümesi için doğru iklim koşullarını sağlamak iyidir .