Maydanozu doğrudan evde basit ve güvenli bir şekilde nasıl yetiştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? İşte bu bitkiden bol miktarda hasat almanın en iyi yolu.

saksı maydanozu

Maydanoz , mutfaktaki herkesin sonsuz sayıda birinci yemek, ikinci yemek, meze ve garnitürlere lezzet vermek için kullandığı aromatik bir bitkidir Bu nedenle mutfakta kullanımı çok fazladır. Genellikle çok küçük parçalar halinde kıyılır ve tarifleriniz için lezzetli sote sebzeler yapmak için kullanılır.

Bu aromatik bitki, balık veya et bazlı tariflere eşlik edecek sos yapımında ve diğer birçok yiyeceğe lezzet vermek için de kullanılabilir. Pek çok tarifin tadını iyileştirebilen, tamamen çok yönlü aromatik bir bitki.

Maydanoz bitkisinin evde yetiştirilmesi çok basittir ve saksıda balkona, terasa veya bahçeye yerleştirmek için idealdir. Ancak önemli olan, bu geminin iyi bir derinliğe sahip olmasıdır. Maydanozun kökleri aslında çok derine iner. Bu nedenle, maydanozumuzu koyacağımız tencerenin kapasitesi ve derinliği , yetiştirme sırasında dikkate alınması gereken önemli bir husus olacaktır.

Bu yazımızda maydanoz bitkisini doğrudan evde yetiştirmenin en iyi yönteminden bahsedeceğiz . Her zaman zengin ve bol bir maydanoz hasadına sahip olmak için izlenecek tüm adımları keşfedeceğiz. İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey.

Maydanoz her zaman bol mu? İşte bu aromatik bitkiyi yetiştirmenin en iyi yöntemi

Avantajlı bir maydanoz ekimi yapmak için yapılacak ilk şey, bahsedildiği gibi oldukça büyük bir saksı almak olacaktır . Aslında bitkinin kökleri yeterli alana sahip olmalıdır. Vazo pişmiş toprak, taş veya plastik malzemeden yapılabilir.

Maydanoz

Genellikle herhangi bir malzemeden yapılmış bir vazo maydanoz için uygun olabilir. Ancak plastik vazo daha uygundur Aslında fazla suyun dışarı akmasını ve köklerde durgunlaşmamasını sağlar . Gibi? Plastik tencerenin altına küçük delikler açıyoruz . Bu nedenle bu, maydanozun gerçek ekimine geçmeden önce yapılacak ilk işlemdir.

Şimdi saksının içine doğru toprağı yerleştirmeye devam etmek gerekecek . Ekim için pH’ı 6 ile 8 arasında olan gübreli bir toprak tavsiye edilir.Yeterince kumlu ve suyu iyi tahliye edebilen bir toprak olmalıdır. Vermikompost, solucan humusundan elde edilir ve maydanoz gibi bitkiler için mükemmel bir gübredir .

Alternatif olarak, piyasada bu aromatik bitkinin yetiştirilmesi için ideal olan çeşitli gübreler bulunmaktadır. Bol miktarda toprak ekledikten sonra, herhangi bir bahçe dükkanından satın alınabilen tohumları saksıya rastgele serpmeniz gerekecektir . Maydanozun bereketli büyümesini sağlamak için birkaç avuç tohum yeterli olacaktır.

Tohumları saksıya yerleştirdikten sonra, üzerlerini en az bir inç daha saksı toprağı ile örtmeniz gerekir . Şimdi maydanoz bitkinizin en iyi şekilde büyümesini sağlamak için ideal koşulları bulalım. Detaylar burada.

Maydanoz yetiştiriciliği: bol hasat için ipuçları

Maydanozun güçlü ve bereketli büyümesi için doğrudan güneş ışığına maruz kalması gerekir . Güneş ışınlarının maydanozunuzu günde en az 5 veya 6 saat “havzalaması” önemli olacaktır . Balkonunuzda veya bahçenizde hafif gölgeli bir yere yerleştirmeniz önemli olacaktır. Bununla birlikte, sıcaklığın daha yoğun olduğu günlerde, fidenin doğrudan güneş ışığından uzaklaştırılması ve sadece ışıkta bırakılması tavsiye edilir.

maydanoz yetiştiriciliği

Bununla birlikte, doğrudan maruz bırakma yalnızca ve yalnızca bitki büyüdüğünde yapılacaktır . Aslında, yaşamın ilk aşamalarında, fide sadece çok fazla ışığa ihtiyaç duyacak, güneş ışınlarıyla doğrudan temasa ihtiyaç duymayacaktır.

Ayrıca, toprak her zaman oldukça nemli tutulmalıdır. Maydanoz sulaması şarttır. Aslında, bu bitki özellikle başlangıçta çok fazla su gerektirir .

Ekimden yaklaşık 30-40 gün sonra , maydanoz bitkisi zaten iyi bir boyuta ulaşmış olacak ve bu, tüm adımların doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyorsa ne kadar hızlı büyüyebileceğinin kanıtıdır. Maydanoz ılıman iklimleri iyi tolere eder ve istediğiniz yere, hatta pencere kenarına bile yerleştirilebilir.