Hepimiz pratik bir şekilde limon fidesi ekebiliriz. Özel soyulmuş tohum yöntemiyle nasıl yapılacağını öğrenelim.

bitki limon

Limon , inanılmaz faydalı özelliklere sahip bir narenciye meyvesidir. Aslında, doğal bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Limonun anti-enflamatuar özellikleri gerçekten çılgınca. Aynı şey diüretik ve antioksidan özellikleri açısından da geçerlidir.

Bu narenciye aynı zamanda sindirimi de destekler ve karaciğer gibi birçok hayati organımızın geçerli bir müttefikidir. Pek çok insan saksılarda veya kendi bahçelerinde bir veya daha fazla limon bitkisi yetiştirmeyi tercih eder.

Özellikle yılın en sıcak aylarında limon bitkisinin bol sulanması ile ilerlemek önemli olacaktır. Ayrıca, rüzgara veya özellikle kuru bir iklime çok fazla maruz bırakılmamalıdır. Bazı bahçıvanlık uzmanları, bu değerli narenciye bitkisini tam olarak nereye gidip yetiştireceğiniz konusunda size tavsiyede bulunabilir.

İnanılmaz faydalı özelliklere sahip bu narenciye meyvesinin yeni fidelerini büyütmek ve geliştirmek için limon tohumlarını en uygun şekilde nasıl ekeceğinizi öğrenmek ister misiniz ? Yazımızı okumaya devam etmeniz yeterli. İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey.

Limon fidesi, soyulmuş tohum yöntemi: İşte inanılmaz sonuç

Yapılacak ilk şey, olgun bir limonu alıp – bir bıçak kullanarak – tam olarak ikiye bölmektir . Narenciye meyvesinin her bir yarısı daha sonra bir meyve sıkacağı kullanılarak elle sıkılacaktır. Bu noktada tohumlar gerçek limon suyundan ayrılacaktır. Yeni bir limon dikiminin oluşturulmasında tohumları ilgimizi çekecek unsurlar olacaktır .

limon fidesi

Bu inanılmaz numarayı uygulamak için tek yapmanız gereken bu tohumlardan birini alıp dış kabuğunu soymak . Normal cımbızları kullanabilirsiniz, örneğin vücudumuzdan veya kaşlarımızdan fazla gelen birkaç tüyü almak için kullanılanları.

Bir veya daha fazla tohumun dış kabuğunu çıkardığınızda, limon fidenizi 30 gün içinde çimlendirmek için izlemeniz gereken prosedür tam olarak buradadır . Kapaklı küçük şeffaf bir plastik kutu almanız ve altına bir peçete koymanız gerekecek.

Kutunun içindeki peçeteye daha sonra önceden soyulmuş tohumları yerleştireceksiniz. Bu yapıldıktan sonra, her şeyi başka bir peçeteyle kaplayarak tohumların üzerine biraz su serpmeniz gerekecek. Biraz daha su püskürtecek ve içindeki tohumların olduğu kabı bir kapak vasıtasıyla kapatacaksınız. Üstünde, tüm bunları yaptığınız tarihi işaretlemeniz gerekecek.

Şimdi ne yapman gerekecek ? İşte soyulmuş tohum tekniğini kullanarak bir limon fidesi elde etmek için tüm prosedür.

Tüm adımlar dikkatle takip edilmelidir

Bu kutu dairenizin oldukça aydınlık bir iç alanına yerleştirilecektir. Önemli olan, kutunun asla uzun süre güneş altında veya her halükarda güneş ışınlarıyla doğrudan temas halinde bırakılmamasıdır . Aslında, tohumlar yanabilir.

limon tohumları

15 gün sonra , tohumların köklerin ana hatlarını nasıl geliştirdiğini fark edeceksiniz , bu da prosedürün meyve vermeye başladığının açık bir işaretidir. Bu noktada gidip her bir tohumu köklü bir tencereye ekebilirsiniz. Her tohum bir tencereye karşılık gelecektir. Saksıya oldukça asidik bir toprak – pH değeri 5,5 ile 6,5 arasında – ve aslında tohumumuz yerleştirilmelidir.

Toprağın ortasında küçük bir boşluk yapmak ve tohumu yaklaşık 1 santimetre derinliğe kökçükler aşağı gelecek şekilde yerleştirmek gerekecektir . Tohum toprağa ekildikten ve toprakla kaplandıktan sonra sulama işlemi gerekli olacaktır. Bunu yapmak için, tehlikeli su durgunluğu yaratmamak için bir sprey şişesi kullanın.

Orada bitmedi. Kendinizi plastik bir gıda torbası ile donatın ve kavanozu sıkıca kapatarak içine yerleştirin. İlerleyen günlerde dahi güneş ışınları doğrudan vazoya gelmemelidir. Toplam 30 gün geçtiğinde limon fidelerimizin topraktan nasıl çıkmaya başladığını fark edeceğiz.

Soyulmuş tohum tekniği ile bir (veya daha fazla) limon bitkisi oluşturduk. Birkaç ay sonra fidemiz birkaç santim boyunda olacak . En az bir yıla kadar, ışıklı bir yerde, ancak güneşle temas etmeyecek şekilde hareketsiz tutulması tavsiye edilir. Sürekli sulama ile devam etmek önemli olacaktır.

Fide bir yaşına geldiğinde doğrudan toprağa ekilebilir . Son olarak, fidan iki yaşına geldiğinde aşılanabilir , böylece zamanla limon üretebilir.