Bir orkideyi gürleştirmenin çeşitli yolları var ama tartışacağımız yöntem şüphesiz en etkili olanıdır.

Orkideler , dünyanın her yerindeki evlerde her yerde bulunan bir botanik varlıktır . Sade zarafetleri, atmosferi canlandıran yemyeşil bir dokunuş sağlarken, herhangi bir iç dekor şemasını kolay bir şekilde tamamlar.

Acemi bahçıvanlar bile , basit görünümlerinin kolay bakım anlamına geldiğini varsayarsak, kendilerini orkidelere çekerler.

Genellikle çeşitli durumlar için hediye olarak kullanılan bu bitkiler, göründüğünden daha fazla özen gösterebilir.

Gelişmelerini sağlamak için yumurta kabuğu kullanmak yararlı bir kaynak olabilir. Bu fidelere nasıl uygun şekilde bakılacağına daha yakından bakalım.

Orkideleri iyileştirmek için yumurta kabukları

“Orkide” teriminin, çeşitli güzel çiçekleri kapsayan geniş bir isim olduğunu söylemeye gerek yok. Bunların arasında Paphiopedilum özel bir sözü hak ediyor .

Bu çeşit, özellikle muhteşem yaprakları ile dikkat çeker ve tipik olarak çeşitli renklerde bir veya iki büyük, uzun ömürlü çiçek üretir.

Bir çiçeğin ömrü, tercihinize göre büyüyebilir veya kısalabilir. Uygun koşullar altında, iki aya kadar çiçek açabilirler.

Yeterli sulama çok önemlidir ve bu bitkiler aşırı ışık gerektirmezken , tutarlı sulama çok önemlidir.

Kışın, bakımı azaltmayı düşünün, yazın daha yüksek sıcaklıklarda, yüksek bir bakım rutini sürdürmek çok önemlidir .

Yumurta kabukları, orkide meraklıları için oyunun kurallarını değiştirebilir. Orkideler asidik maddeler konusunda seçici olma eğilimindedirler ve yumurta kabuklarının kullanışlı olduğu yer burasıdır.

Yumurta kabukları

Bu nedenle, mükemmel bir kalsiyum kaynağı olduklarından ve asitliği nötralize etmeye yardımcı olduklarından, kullanılmış yumurta kabuklarını atmaktan kaçının.

Optimum orkide büyümesini sağlamak için kabukları ince bir toz haline getirin ve her litre alt tabakaya yedi gram ekleyin.

Orkideniz için gübre nasıl yapılır?

Bir yöntem, yumurta kabuklarını ufalayarak ve bitkilerin altına saçarak doğal gübre olarak geri dönüştürmeyi içerir .

Yavaş yavaş çözündükçe toprak, bitki büyümesi için faydalı olan kalsiyumla dolacaktır.

Bitkiyi rahatsız eden sümüklü böcekleri uzaklaştırmak için orkidenin tabanına ezilmiş yumurta kabukları serpilebilir .

Başka bir seçenek de yumurta kabuklarını havada kurutmak ve daha sonra ince bir toz haline getirmektir.

Bu yumurta kabuğu gübre çeşidi, doğrudan orkidelerin etrafına püskürtülebilir veya ekim sırasında toprağa eklenebilir.

Saksı bitkileri söz konusu olduğunda etkinliği özellikle belirgindir.

Yumurta kabuğundan gübre elde etmenin bir diğer alternatif yöntemi de bitkilerimizi sulamak için uygun solüsyon oluşturmaktır.

sulama orkideleri

Bunu yapmak için yumurta kabuklarının üzerine kaynar su dökün ve karışımı ara sıra karıştırarak yaklaşık bir saat bekletin.

Yumurta kabukları eridikten sonra sıvı gübre kullanıma hazırlanır. Uygulamadan önce, uygun karışımı sağlamak için çözeltinin çalkalanması önerilir.

En iyi sonuçlar için yumurta kabuğu gübresini doğrudan bitkinin etrafındaki toprağa uygulayın veya karışımı orkidelere püskürtün.