Ev bakımında kullanımıyla tanınan kabartma tozu, evdeki tüm yüzeyleri temizlemek, dezenfekte etmek, yağdan arındırmak ve aynı zamanda kokuları gidermek için çok popülerdir. Ancak kullanımları burada bitmiyor. Bu çok amaçlı ürün bahçe işlerinde de kullanışlıdır. Süs bahçeniz, meyve bahçeniz ve hatta sebze bahçeniz için kabartma tozunu nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Kabartma tozu bizi şaşırtmayı bırakmayacak. Ev temizliğinde, kötü kokuların giderilmesinde ve çamaşırların bakımında faydalı olan bu biyolojik olarak parçalanabilen ve ekonomik ürün bahçe işlerinde de faydalıdır.

kabartma tozu bahçecilik

Bahçede kabartma tozu nasıl ve ne zaman kullanılır?

  • Zararlılardan korunmak için

lahana kurdu

Kabartma tozu, yaprak bitleri, tırtıllar , solucanlar, solucanlar ve karıncalar   gibi  bazı zararlıları bitkilerinizden uzak tutabilir  .  Bunu yapmak için, bir elek kullanarak yere serpin. Ancak, kabartma tozu ile çiçeklere ve bitkilere dokunmaktan kaçının.

Diğer bir seçenek de, bir sulama kabını 500 ml su ile doldurmak ve bir yemek kaşığı karbonat ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı eklemektir. Daha sonra bu solüsyonla bitkilerin dibindeki toprağı sulayın.

  • Mantar hastalıklarını önlemek için

mantar hastalığı

Mantar hastalığı olarak da adlandırılan kriptogamik bir hastalık, bir mantarın neden olduğu bitkinin bir enfeksiyonudur. Nitekim bahçe bitkilerini etkileyen hastalıkların %90’ı kriptogamik hastalıklardır.

Kabartma tozu, bitkilerinizi küf, pas veya külleme gibi bazı hastalıklardan koruyabilir. Gerçekten de  bu ürün bir alkalidir, yani pH’ı 7’den büyüktür ve bu nedenle asit bir ortama eklendiğinde onu nötralize ederek bu patojenlerin gelişmesini engeller.  Buna asidik toprağın pH’ını yükseltmek denir.

Küf örneğini ele alırsak, bu hastalıktan sorumlu mantar, domates yapraklarının yüzeyi veya hava kısımları gibi asidik yüzeylerde gelişir. Kabartma tozu, bu asitliği nötralize ederek domates bitkilerinde geç yanıklığın gelişmesini önleyecektir.

Kabartma tozunun bir önleme aracı olarak işlev gördüğünü unutmayın,  ancak bitkileriniz mantar gelişimine elverişli neme maruz kalıyorsa tek başına yeterli değildir.

seçenek 1

Bir sprey şişesinde bir çay kaşığı kabartma tozu ve bir çay kaşığı siyah veya Marsilya sabununu bir litre suyla karıştırın. Bu solüsyonu eker yerleştirmez bitkinizin her yerine püskürtün.  İşlemi iki ay boyunca haftada bir ve her yağmur yağdığında tekrarlayın. Ayrıca, genel olarak yağmur ve yüksek nem, bitkilerinizde mantar gelişimi için elverişlidir.

seçenek 2

Bir litre suya bir çay kaşığı kabartma tozu ile 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanını homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Karışımı bir spreye aktarın ve bitkilerinize püskürtün.

Kabartma tozunun çiçeklere zarar verebileceğini unutmayın  , bu nedenle çiçekli bitkileriniz varsa, yalnızca çiçeklerin altındaki kısımlara püskürtün.

  • Kompostu kokudan arındırmak için

organik gübre

Kompost toprağı gübreler ve bitki gelişimi için gerekli besinleri sağlar. Bu nedenle  bazen kötü kokular oluşturabilen bitkisel ve organik atıklardan oluşur. Komposttan çıkan kötü kokuları etkisiz hale getirmek için yığının üzerine biraz kabartma tozu serpin.

  • Yabani otları yok etmek için

yabani otları öldür

Kabartma tozu, doğal bir ot öldürücüdür.  Bahçenizi veya sebze bahçenizi temizlemek   için  , istenmeyen bitkilerin büyümesini istemediğiniz yüzeylere kabartma tozu serpin. Bu numarayı yılda sadece bir veya iki kez tekrarlayın . Bu numaranın yalnızca parke taşı, teras veya çakıllı araba yolları ve duvar temelleri için etkili olduğunu unutmayın. Çimlere ve çiçek tarhlarına serpmekten kaçının.

Toprakta fazla kullanıldığında, yani %1’in üzerinde bir konsantrasyonun üzerinde kullanıldığında, kabartma tozu fitotoksik hale gelebilir ve  kalsiyum ve magnezyum gibi mineral eksikliklerine yol açabilir. İpucu:  Yabani otların ortaya çıkmasını önlemek için bir malç kurabilirsiniz. Bu, toprağı nemli tutan ve yabani otların büyümesini yavaşlatan bir saman tabakasıdır.

Kabartma tozunun yanı sıra, ısırgan gübresi, beyaz sirke veya  nişasta bakımından zengin makarna pişirme suyu gibi yabani otları öldürmede çok etkili olan başka doğal yabani ot öldürücüler de vardır.

Şu andan itibaren kabartma tozunuzu kozmetik    veya ev kullanımı için ayırmayacaksınız, ancak aynı zamanda bahçenizi korumak ve bitkilerinizi iyi büyümelerini etkileyebilecek herhangi bir şeyden korumak için de kullanacaksınız.