Bereketli bir Atatürk çiçeği elde etmenin ve aylarca çiçek açmasını sağlayan yapraklarını kullanarak çoğaltmanın bir yöntemi var. İşte nasıl devam edeceğiniz.

Noel döneminde katlanarak yayılan bir bitki vardır ki, aynı zamanda bir akrabaya veya saygımızı göstermek istediğimiz bir kişiye vermek için bir çiçek haraç haline gelir.

Poinsettia olarak da bilinen ancak gerçek adı Euphorbia pulcherrima olan ve beyaz varyasyonunda bulunabilse bile büyük çiçekleri ve kırmızı rengi ile karakterize olan Poinsettia’dır .

Poinsettia: işte onu sonsuza kadar çarpmanın yolu

Bu bitki ana rengi yani kırmızı ve yeşil olması nedeniyle Noel’i çağrıştırır ve bu nedenle tatil mevsimini temsil etmek ve evlerimizi neşelendirmek için kullanılır.

Yaprakları tıpkı çiçekleri gibi sütlüdür ve dört ayaklı dostlarımızın organizması üzerinde sahip olabileceği toksik etki nedeniyle bu bitkiye hayvan getirilmesi genellikle tavsiye edilmez.

Poinsettia: Bir yapraktan çiçek açması nasıl sağlanır?

Bu süs bitkisi yılın diğer zamanlarında da kullanılır ve çoğu zaman maliyeti çok yüksek olabilir, ancak süpermarketlerde ucuz çeşitleri de vardır.

Ancak, sıcaklığın büyümesi için ideal olmayan zirvelere ulaştığı yılın en sıcak aylarında bile yapraklarını kullanarak sonsuza kadar çoğaltmanın ve onu her zaman formda ve bereketli tutmanın bir yöntemi olduğunu herkes bilmez.

işlemler

Devam etmek için, Poinsettia’mızdan bir yaprağı nazikçe çıkarmanız ve sapı bir kesiciyle çıkarmanız gerekir, böylece yalnızca sapı arkadan çıkaracağımız yaprak kalır.

Bunu yapmak için bir kesici kullanıyoruz ve kendimizi kesmemeye dikkat ederek yaprağın arka tarafını yaprak sapının tamamen çıkarılacak tarafına eğeliyoruz.

Bu işlemden sonra bir diş sarımsağı alıyoruz ya da çıkardığımız kısma sonra yaprağın arka yüzüne sürüyoruz ki üzerine konulan sarımsağı iyice emsin.

Poinsettia: Bir yapraktan çiçek açması nasıl sağlanır?

Daha sonra bir pancarı alıp dilimlere ayırıyoruz ve birkaç dilim aldıktan sonra bir toprağın üzerine yapraklarını koyarak yerleştiriyoruz ve üzerini tekrar toprakla kapatıyoruz.

Her şeyi düzenli olarak sularız ve 30 gün sonra ne olduğunu görürüz. Poinsettia’nın yaprakları gelişmiş köklere sahip olacak ve yaprağı kökleri alttan yerleştirerek toprağın içine yerleştireceğiz.

Bu yapıldıktan sonra, her şeyi periyodik olarak sulayalım ve bir poinsettia’nın ilk ipucunun , bereketli ve çok renkli çiçeklerle büyüyene kadar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığını göreceğiz.

Bu yöntem, bitkimizi sonsuz bir şekilde çoğaltmak için kullanışlıdır ve bunu aylar öncesinden yapabiliriz, böylece tatillerde verebileceğimiz bizden doğan Atatürk çiçeği olur.

Bu yöntemle, hepsi pancar kullanımını içermese bile diğer bitki türlerini de çoğaltabilirsiniz.