Ölü ve donuk orkide: onu diriltmek ve ona ikinci bir hayat vermek için bu doğal malzemeden bir tutam ekleyin.

Donuk renkli yaprakları ve çiçekleri olan orkide? Bitki nasıl daha bereketli ve sağlıklı hale getirilir? Hemen diriltmek için mutfak kilerinizde bulduğunuz bu malzemeden bir tutam ekleyin . Çok yıllık bitkinize ne eklemeniz gerektiğini ve onu nasıl başarılı kılacağınızı öğrenin.

Yaprakları sararmış orkide: nedenleri nelerdir?

Yaprakları sararmış, çiçekleri solmuş orkide mi? Çoğu zaman bu süs bitkisinin bağışıklık sistemi zayıflar. Yapraklar sararır ve çiçekler solar. Orkide yapraklarının sararmasına neden olan şey, çok sık sulamanın neden olduğu su durgunluğudur . Doğrudan ve çok yoğun güneş ışığı, gübre eksikliği , mekanik hasar ve parazitler de orkidenin zayıflamasına neden olur. Orkideler bir zayıflama ve yaşlanma sürecinden geçerler, bu süreçte yapraklar sararır ve kurur.

Yapraklar arasındaki suyun durgunluğu, orkidenin gövdesine saldırarak apikal çürümeye neden olan mantar, bakteri ve patojen sporlarının çoğalmasını içerir. Orkidenin sararmış yapraklara sahip olmasının bir başka nedeni de eski ve bozulmuş bir alt tabakanın kullanılmasıdır Orkideyi zayıflatmanın bir başka sorunu da çok fazla ışıktır.

orkide

Zayıflamış Orkide: Bu malzemeden bir çay kaşığı ekleyin

Çok yıllık bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilecek mutfak dolabında kolayca bulabileceğimiz bir madde var. Suda seyreltilebilen ve orkideleri beslemek için gübre olarak kullanılabilen glikozdan bahsediyoruz .

Bitkinin aynı kökleri şekerli maddeleri emmeye yatkındır , ancak işlevi ozmotik süreci tersine çevirmek ve bitkinin dehidrasyonuna neden olmak olduğu için çok fazla aşmamalıyız.

Orkide

Bu nedenle toprağa biraz glikoz eklemek iyidir, ancak bakteri ve mantar sporlarının çoğalmasına yardımcı olabileceğinden aşırıya kaçmamaya dikkat etmek iyidir.

Bu aylık olarak yapılmalıdır. Birçok çocuk bakıcısı , yaprakları temizlemek, parlak hale getirmek ve bitkinin yaprak ve çiçeklerindeki toz lekelerini gidermek için de kullanılabilen bir miktar süt eklenmesini önerir. Süresi dolmuş süt ikinci bir ömre sahip olabilir ve doğal gübre olarak kullanılabilir.

Yaprakları sararmış ölü orkide: diğer iyi tavsiyeler

Çok yıllık bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için glikoz kullanımına ek olarak , çok yıllık bitkiyi nispeten ılıman bir sıcaklığa yönlendirmek iyidir . Herkesin yaptığı yaygın bir hata, bu çeşidi güneş ışığı ile doğrudan temas edecek şekilde yerleştirmektir, ancak güneş ışınları yaprak ve çiçekleri yakmaktadır.

Bu nedenle çok yıllık bu bitkiyi güneş ışınlarının dolaylı olarak geldiği gölge bir yere yerleştirmekte fayda var . Saksı seçimi bile bu bitkinin iyi gelişmesinde önemli rol oynar.

orkide

Köklerin sağlığını ve büyümesini izlemenizi sağlayan şeffaf bir saksı seçmek önemlidir . Orkidenin sağlıklı büyümesi için nem faktörü de önemli bir rol oynar: ideal nem seviyesi %60 puan olmalıdır: bu zarif bitki mutfakta veya banyoda yaşamayı sever .