Burada bitkileriniz için en güçlü doğal gübrenin hangisi olduğunu ortaya koyuyoruz. Size harika sonuçlar verecektir.

Direk evinizde hazırlayabileceğiniz, bitkilerinizi canlandıracak, doğal ve ucuz bir gübre.

Bitki köklerinin filizlenmesi: yöntem

Bitkilerinizi hiç bir bardakta filizlendirdiniz mi? Pek çok insan bunu yapar, özellikle de tek bir bitkiyi birkaç parçaya bölerek farklı bitkiler yaratırken.

Doğal gübre

Bunu yapmak gerçekten çok basit. İlk önce bir bardağı soğuk suyla doldurmanız ve içine çıplak köklü bir fide yerleştirmeniz gerekir. Köklerin tamamen suya batırıldığından emin olun.

Ardından camı sıcak ve aydınlık bir yere koyun, ancak doğrudan güneşe maruz bırakmaktan kaçının. Ardından, fazla ısınmasını veya bakteri oluşmasını önlemek için suyu her gün değiştirin.

Bitki kökleri nasıl filizlenir

Birkaç gün sonra köklerin filizlenmeye başladığını görmelisiniz . Kökler yeterince uzun olduğunda, fideyi topraklı bir tencereye nakledebilirsiniz.

Bazı bitkilerin kök salması için daha fazla zamana ihtiyacı olabileceğini bilmelisiniz. Bir hafta sonra herhangi bir ilerleme görmezseniz , biraz daha beklemeniz gerekebilir. Ayrıca, her seferinde temiz bir bardak ve tatlı su kullandığınızdan emin olun.

Süreci hızlandırmak istiyorsanız, mutfakta her zaman kullandığınız bir malzemeyle doğrudan evde oluşturulacak doğal bir gübre kullanabilirsiniz . Burada nasıl yapılacağını açıklıyoruz.

Güçlü bir doğal gübre nasıl yapılır

Bahçecilikle ilgileniyorsanız ve bitkilerinizi doğal yollarla gübrelemenin bir yolunu arıyorsanız, yumurta kabukları sizin için mükemmel bir çözüm olabilir. Yumurta kabukları, kalsiyum, azot ve fosfor gibi bitki büyümesi için gerekli olan çok sayıda besin içerir. Ayrıca, toplaması kolaydır ve hiçbir maliyeti yoktur.

Gübreyi hazırlamak için tek yapmanız gereken yumurtaların kabuklarını kırıp su dolu bir kaba koymak . Daha sonra karışımı en az beş gün üzeri kapalı olarak dinlenmeye bırakın.

Beş günün sonunda yumurta kabuğu ve su karışımını döllemek istediğiniz bitkiye dökün. Bu karışım bitkinizin daha hızlı köklenmesine yardımcı olacak doğal bir gübredir .

Yüzeyde kabuk oluşmasını önlemek için gübreyi her gün karıştırdığınızdan emin olun. En iyi sonuçlar için gübreyi iki haftada bir kullanın.

Yumurta kabukları

Yumurta kabukları sadece etkili bir doğal gübre değil, aynı zamanda yapımı kolay ve ucuzdur . Onları deneyin ve bitkilerinizin güçlü ve sağlıklı büyüdüğünü göreceksiniz.

Aşırı kullanımı çevre ve sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olabilecek klasik kimyevi gübreler yerine bu karışımı hazırlamanızı tavsiye ederiz . Kimyasal gübreler aşırı kullanılırsa veya yağmurla yıkanırsa su yollarını ve yer altı sularını kirletebilir.

Ayrıca toprakta bulunan bakteriler ve mantarlar gibi canlı organizmaları da öldürerek tüm ekosistemimizin biyolojik çeşitliliğini tehdit edebilirler.