Bitkilerin bakımı göründüğü kadar basit değildir, çünkü çeşitli önlemlerin dikkate alınması gerekir. Özellikle gübrelemeye de çok dikkat etmeliyiz. Tüm bu kimyasallara elveda deyin, sadece bitkiler için mükemmel bir doğal gübre oluşturun: nasıl olduğunu öğrenelim. 

Bitkiler için doğal gübre

Herhangi bir bitkiyi sağlıklı ve dengeli bir şekilde yetiştirmek her zaman çok fazla azim ve dikkat gerektirir. Örneğin, bitkiler için tek bir malzemeyle harika bir doğal gübre yapabileceğinizi biliyor muydunuz ? Hepinizin evinde var. Bu hile ile komşularınızı kıskandıracaksınız. İnanılmaz: Daha fazlasını öğrenelim.

Bitkiler için doğal gübre: tüm detaylar

Herkesin yeşil parmakları olmayabilir, tam da bu nedenle bitkilerimizi sağlıklı bir şekilde ve aşırı para harcamadan büyütmek için birkaç püf noktadan yararlanmak gerekiyor. Küçük bir yeşil alan veya sebze bahçesi farketmez, doğru dozda gübre vermek önemlidir.

Bitkinin iyi çiçeklenmesini ve dayanıklılığını garanti ettikleri için önemlidirler. Bildiğiniz gibi piyasada birçok gübre çeşidi bulunmaktadır. Ancak içerdikleri çeşitli kimyasallar nedeniyle çevreye ve ayrıca insan sağlığına çok zararlı olabilirler .

Tam da bu nedenle doğal gübre kullanmak daha doğru olur, aslında evde yaygın olarak bulunan malzemelerden faydalanabiliriz. Özellikle biri bize çok yardımcı olabilir . Kahve telvesinden bahsediyoruz: nasıl kullanılacağını öğrenelim, prosedür çok kolay.

Kahve Alanları

işlemler

Kahve telvesi genellikle çöpe atılır. Ancak bitkiler için mükemmel bir doğal gübre olduklarını herkes bilmiyor, aslında onları atmak gerçekten utanç verici.

Sonunda israfa elveda demenin zamanı geldi, çünkü bu basit bileşen , toprağı mükemmel bir şekilde beslemeyi başaran iyi miktarda nitrojen , kalsiyum , magnezyum ve antioksidanlar içerir. Ayrıca, çeşitli parazitlere karşı kovucu olarak da çalışırlar.

Prosedür çok basit, aslında sadece iki dakika sürecek. İlk olarak, bir buçuk litrelik plastik bir şişe alın ve bir litre su ile doldurun. Daha sonra bir huni yardımıyla yaklaşık 4 yemek kaşığı kahve telvesi dökün.

Eldeki kahve telvesi

Kahve şişeye tam olarak akmadıysa daha fazla su ekleyin. Son olarak karışımı karıştırmak için çalkalayın ve bitkilerinizde kullanmadan önce iki gün bekleyin. Böylece bu basit işlemle toprağı besleyeceksiniz.

Kahve telvesi çok ucuz bir doğal gübredir . Pek çok özelliği içinde barındıran bir elementtir, tam da bu nedenle bitki gelişimi için mükemmel bir müttefiktir.

Ancak, brokoli, turp, domates ve ayçiçeği gibi tüm sebzelerin kahve telvesi ile gübrelenemeyeceği belirtilmelidir. Nedeni? Toprağın pH’ını orantısız bir şekilde artıran bir bileşendir .