Bu besin domates verimini anında ikiye katlar. Süper bol bir hasat için bu yönergeleri izleyin. İşte uygulama tekniğinizi değiştirecek sır.

Bu besin domates verimini ikiye katlar

Domates bitkileriniz az meyve veriyor mu? Panik yapma! Veriminizi hemen ikiye katlamak için ekimden önce bu besini ekleyin .

Domates bitkileri, onlara en iyi şekilde nasıl bakılır?

Sofralarımıza en sık getirdiğimiz sebzelerin başında kuşkusuz domates gelir . Domates yetiştirmek için bir balkonunuz, bahçeniz veya sebze bahçeniz yoksa, bu etli kırmızı meyveleri süpermarketten veya manavdan alacağınızdan şüpheniz olmasın.

domates bitkisi

Aksine, küçük bir arsa imkanınız varsa, domates bitkisinin yetiştirilmesi için tam olarak bir alan tahsis edileceğinden eminiz .

Bununla ilgilenmek hiç de kolay değil. Hiç şüphesiz çok fazla özveri ve dikkat gerektiren bir bitkidir . İyi büyümesi için çok fazla ışığa ve özellikle yaz aylarında yeterli suya ihtiyaç duyar .

Domates bitkiniz de meyve toplamakta zorlanıyorsa, muhtemelen harekete geçmeniz gerekir . Bu besin maddesini ekimden önce ekleyin ve domates veriminizi hemen ikiye katlayın . Tavsiyemize harfiyen uyarsanız, siz de sofralarınıza bol bol domates getirebileceğinizi göreceksiniz.

Doğal gübre olarak gübre

Bir domates bitkisinin bakımı kolay değildir, bunu biliyoruz. Çoğu zaman, zaman, tutku ve sabır alsanız bile, bu lezzetli kırmızı meyveleri sofranıza getiremezsiniz veya en azından bol miktarda getiremezsiniz.

Bugün , yetiştirme tekniğinizi değiştirecek sırrı ortaya çıkarmak için buradayız . Domates veriminizi ikiye katlamak için ekimden önce bu besin maddesini ekleyin . İşte onsuz yapamayacağınız tüm ipuçları.

Bilinmesi gereken ilk şey, domateslerin bitki için gerekli tüm besin maddelerini içeren kuru toprakta iyi yetiştiğidir . Toprağınızı sonbaharda mükemmel bir şekilde sürerek ve doğal olarak, örneğin kompost veya gübre ile gübreleyerek hazırlamaya başlamalısınız .

Toprağı gübrelemek için gübre

Ekim sırasında bile bitkinizin sağlıklı ve dinç büyümesi için ihtiyaç duyacağı bazı besin maddelerini eklemeniz gerekir . Beslenmiş bir bitki , size bolca meyve vermeye hazır verimli bir bitkidir .

Domates fidelerinizi dikmeden önce toprağı gübre gibi organik maddelerle gübrelediğinizden emin olun . İkincisi, doğal ve atık bir biyolojik üründen başka bir şey değildir . Tarımsal ürünlerin beslenmesi ve verimlerinin arttırılması açısından önemlidir .

Gübre olarak kullanılan gübrenin , bitkilerin özümsediği birçok değerli element ve besin maddesi içerdiğini bilmelisiniz . Magnezyum, fosfor, kalsiyum, potasyum ve diğer eser elementlerden bahsediyoruz . Gübre ayrıca , toprak altı mikroflorasının gelişimi için gerekli olan değerli bir besin kaynağı olan mikroorganizmaları ve bakterileri de içerir .

Bu besin domates verimini ikiye katlar

Ancak gübre olarak kullanabileceğiniz başka bir doğal element daha vardır : yanan odundan gelen kül . Domatesinizin verimini artıracak olan tam da bu besindir.

Kül, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından zengindir ve domates bitkilerini gübrelemek için mükemmeldir . Aynı zamanda yanma sırasında buharlaşan nitrojen de içerir .

Domates verimini ikiye katlamak için kül

Büyümenin ilk aşamasında, yani köklerin ve gövdelerin geliştiği dönemde, domates bitkileri özellikle kül açısından zengin besinler olan potasyum ve magnezyuma ihtiyaç duyacaktır .

Yanlışlıkla nitrojen-potasyumlu gübrelerin bitkinin daha fazla meyve vermesine yardımcı olabileceğine inanılıyor . Öyle değil ve nedenini açıklayacağız. Fazla nitrojen, bitkinin aşırı beslenmesine yol açar, bu da hızla gövde ve yapraklar geliştirir, ancak meyve vermez: bu tür takviyelerle meyve verme gecikir ve bitkinin hastalıklara yakalanma riski artar.

Kül ise domates verimini  artırmak için mükemmel bir besin olacaktır . Örneğin zengin olduğu manganez, karbondioksit emilimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bunun yerine bakır, proteinlerin ve karbonhidratların metabolizmasını geliştirir . Kalsiyum metabolik süreçleri uyarır. Külün alkali reaksiyon oluşturduğunu biliyor muydunuz ? Bu, toprağı nötr bir pH’a getirmek ve bitkinin hızla büyümesini sağlamak için gereklidir .

Ama gerçekten sonuç almak için bu besini nasıl kullanmanız gerekiyor? İşte yapmanız gerekenler. Toprağı hazırladıktan sonra, oluklar açın ve biraz gübre serpin . Sonra külü ekleyin ve her şeyi başka bir ince toprak tabakasıyla kaplayın .

Bunu yaparken domateslerin kökleri, büyümeleri için gerekli tüm besinlerle temas edecektir. Dozu nasıl ayarlıyorsunuz? Yapılan her oluk için 3 yemek kaşığı kül dökmeniz gerekecek.

Genel olarak, toprağın her metrekaresi için en az 150 gram küle ihtiyacınız olacak . Külü her zaman nemli zemine serpmeyi unutmayın.

Daha sonra 10 litre suya dökeceğiniz 100 gram külden oluşan bir solüsyon hazırlayın : Bu solüsyon bitkilerinizin sıvı besini olacaktır . Domateslerinizi bu karışımla besleyin, sonucun ne olduğunu göreceksiniz. Ash olağanüstü. Gerçekten de bu besin, domates verimini kısa sürede ikiye katlar.