Kılcal yükselme, zayıf yalıtım, su sızıntıları, su buharı yoğuşması ve hatta ev içi faaliyetler evde aşırı neme neden olabilir. Bir evdeki ortam havasının nem seviyesini (higrometri) ölçmek için higrometre adı verilen bir cihaz kullanılır. Bu oran yüksek olduğunda evinize zarar verebilir veya solunum problemlerine neden olabilir. İç mekan havasını temizlemek için bu 10 bitki etkilidir ve evdeki nemi emmeye yardımcı olur.

Bir evdeki aşırı nem, sakinlerin günlük olarak soluduğu havanın kalitesini etkiler. Bu nedenle, bazıları alerji, astım veya solunum yollarını etkileyen başka rahatsızlıklar geliştirebilir. Ayrıca nem, yoğuşmaya, tesisatların bozulmasına, duvar kağıdının ayrılmasına, duvar   ve tavanlarda küf ve mantar oluşumuna neden olabilir.

Bu 10 bitki ile neme karşı savaşmak mümkün

  1. İngilizce sarmaşık

ingilizce sarmaşık

İngiliz sarmaşık, büyümesi kolay popüler bir asmadır. Bir evde ortam havasının temizlenmesine, kirlilik ve aşırı neme karşı savaşılmasına yardımcı olur. Çok etkili, evin nemli odalarına yerleştirilmelidir.

  1. örümcek bitkisi

kurdele çiçeği

Areca palmiyesi olarak da adlandırılan örümcek bitkisi, yaşam alanınıza yeşillik bir dokunuş sunuyor. Ayrıca bu nem önleyici bitki, kirletici partikülleri ortadan kaldırır ve evdeki nem seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

  1. Boston eğreltiotu

boston eğreltiotu

Boston eğreltiotu, optimum şekilde büyümek için nemli toprağa ihtiyaç duyan güzel bir tropikal bitkidir. Bu yaprak dökmeyen çok yıllık bitki, evdeki nemi emen, pencerelerde küf ve buğu oluşumunu engelleyen bitkilerden biridir.

  1. barış zambağı

lyspeace

Kolay yetiştirilen barış zambağı, lakaplı “ay çiçeği” veya  Spathiphyllum , havayı daha sağlıklı hale getirir ve evdeki nem izleriyle savaşır.

  1. hava karanfil

hava karanfil

Havanın karanfili, evdeki nemin   azalmasına ve mantarların yayabileceği kötü kokularla   mücadele etmesine yardımcı olan güzel bir bitkidir .

  1. orkide

orkide

Hoş kokusu ve beyaz, leylak rengi veya mor çiçekleri ile beğeni toplayan orkide, ortam nemini yakalayan ve havayı temizleyen köklere sahiptir. Bu güzel bitki, aydınlık bir odaya yerleştirilmelidir, ancak doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

  1. calathea

kalathea

Calathea, sıcak ülkelerde yetişen tropikal bir bitkidir. Sağlıklı bir ev bulmak için ideal olan bu bitki nemi emer ve atmosferik kirleticileri ortadan kaldırır.

  1. nane

nane1

Bu aromatik bitki nemle mücadelede oldukça etkilidir. Mutfağınıza, banyonuza ve evin diğer ıslak odalarına yerleştirebilirsiniz.

  1. Bambu Palmiye

bambu palmiye ağacı

Bambu palmiye, evinize tropikal bir dokunuş getiren bir bitkidir.  Yeşil yapraklı bu güzel palmiye,   evinizin odalarının nemini alabilir ve sağlıklı ve hoş bir iklimden faydalanabilir.

  1. Gerbara

Gerbara

Gerbara rengarenk çiçekler sergiler ve eve hoş bir koku yayar. Bu bitki ortam havasını temizleyebilir, toksinleri uzaklaştırabilir ve evdeki aşırı neme karşı savaşabilir.

Artık neme karşı savaşmak ve onu yapraklarından emmek için evde hangi iç mekan bitkilerinin bulunması gerektiğini biliyorsunuz.