Eşsiz tadıyla tanınan limon, mutfakta salata sosu, sos, marine sos ve hatta tatlı hazırlamak için en çok kullanılan turunçgillerden biridir. Bununla birlikte, çoğu, kullanım sırasında aksaklıklarından kurtulur. Bunların oldukça şaşırtıcı bir şekilde kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Cevap bu yazıda.

Limon tohumlarının kullanılamayacağını kim söyledi? İşte bundan en iyi şekilde yararlanmanın yolu.

Limon çekirdeklerini bir bardak suya koyduğunuzda ne olur?

Bilmiyor olabilirsiniz ama limonda her şey güzeldir.  Gerçekten de, mutfakta limon kabuğu rendesi   kullanmak alışılmadık bir durum değildir  , bu küçük narenciye kabuğu parçası, çok sayıda yemek hazırlığına ferahlatıcı ve keskin bir tat katar. Lezzet ve meyve parçaları arasında yer alan  ziste, hamur işlerine ve tatlılara tat vermek için rendelenebilir . Tuzlu veya tatlı olsun, her türlü yemeği yapmak için yüceler alınabilir. Peki ya limon tohumları? Ne işe yarayabilirler? Çöp kutusuna düşmeye mahkum olduklarını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Bir dilim limondan tohumlar

  • Limon çekirdeği kullanarak limon ağacı yetiştirmek

Bilmiyorsanız bilin ki limon  çekirdeği   kullanarak limon ağacı yetiştirmek ve elde etmek mümkün . Böylece tek kuruş ödemeden muhteşem limonlar elde edebileceksiniz   ! Bunu başarmak için aşağıdaki yöntemi uygulamanız yeterlidir:

Organik bir limon alın , ikiye bölün ve bu narenciye meyvesinin çekirdeklerini toplayın. Tüm başarı şanslarını kendi tarafınıza koymak için 4 veya 5’i kurtarmaktan çekinmeyin.

Bir bardak alın  ve ılık suyla doldurun ve önceden topladığınız limon çekirdeklerini içine atın.

Suyla ıslattığınız emici bir kağıt alın  , bardakta bulunan suyu kullanabilirsiniz. Daha sonra limon çekirdeklerini başka bir kağıt havluyla kaplayarak içine yerleştirin. Son olarak, her şeyi sıkıştırılmış plastik bir torbaya koyun ve karanlık bir yere koyun.

10 gün sonra poşeti açabilirsiniz. O andan itibaren tohumların çimlendiğini görebileceksiniz.

Saksı toprağı ile dolduracağınız ve içine limon tohumlarını ekeceğiniz ve üzerine su serpeceğiniz birkaç saksı alın  . Ayrıca tohumlara kağıt havlu yapışırsa endişelenmeyin, bu onların büyümesini etkilemez.

Bir kavanozda limon tohumları

Toprağı sürekli nemli tutarak saksılarınızı evde güneşli bir yere yavaş yavaş yerleştirmeyi unutmayın. Yaklaşık yirmi gün ve en az 8 saat tam ışığa maruz kaldıktan sonra ilk sürgünlerin görünümünü fark edeceksiniz.

İki ay sonra tüm tohumlarınızın aynı anda kabardığını fark ederseniz, her birini bir tencereye koyarak ayırmayı düşünün.

Bebek limon ağacı büyüdüğünde, onu daha büyük bir limon ağacına, hatta bir bahçeye nakledebilirsiniz. Ayrıca, tohumların kış sonlarında veya ilkbahar başlarında ekilmesinin tavsiye edildiğini unutmayın.

Artık kendi limon ağacınızı  üretmek ve büyütmek için limon tohumlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz  !