Daha önce hiç olmadığı kadar çiçek açan bir orkideye sahip olmak için sadece birkaç kişinin bildiği bir sünger yöntemi var. İşte ne olduğu.

Evlerimizde evimizi güzelleştirmenin ve süslemenin yanı sıra vücudumuza ve ruh halimize olumlu etkileri olduğu gibi çevreye de yardımcı olan birçok bitki ve çiçek vardır.

Aslında, fotosentez sayesinde birçoğu karbondioksit salma ve odalardaki fazla nemi emme, yoğuşma ve küf oluşumunu önleme eğilimindedir.

Ayrıca evlerimizde ve özellikle balkonlarda bitki ve çiçeklerin bulunması , gezegeni korumak için çok önemli bir operasyon olan tozlaşma sırasında böceklere yardımcı olur.

Orkide – sünger yöntemi

Orkide dayanıklı olması, birçok etkinlik ve törende kullanılan rengarenk çiçekleri ve çiçeğinin şıklığı nedeniyle evlerimizde en çok bulunan bitkilerden biridir .

Orkide - sünger yöntemi

Ancak dinç bir çiçeğe sahip olmak için sünger yöntemi denilen ve sadece en uzman fidancıların bildiği bir yöntem olduğunu herkes bilmez ve biz de size adım adım göstereceğiz.

Ölmüş gibi görünen bir bitki bile inanılmaz bir sonuçla tekrar hayata dönebilir ve güç kazanabilir: Ölmek üzere olan bitkinin tüm kuru veya çürümüş kısımlarını temizleyerek temizlemeye başlarsınız.

Daha sonra onu yerden kaldırmanız ve orada bulunan tüm kabuklardan arındırmanız ve ardından elle çıkarılamayan diğer tüm kuru parçaları sterilize edilmiş makasla çıkarmanız gerekir.

Orkide - sünger yöntemi

Çürük olup olmadığını bilmediğiniz parçaları çıkarmak konusunda endişelenmeyin , tedaviden sonra sağlıklı parçanın yeniden canlanabilmesi için hasarlı parçaları çıkarmak her zaman daha iyidir.

Hâlâ canlı olan orta kısım , tamamen kurumamışlarsa küçük bir kök ve mükemmel yapraklarla görünecektir. Mantar ve bakterilerin girebileceği canlı kısımlar oluşabilir ve şifa veren ve yeni köklerin oluşmasına yardımcı olan tarçın ile kapatılması gerekir.

Kesilen yere tarçın damlatmak ve servis tabağına temiz bir mendil üzerine bitkiyi koyarak steril ve kuru bir ortamda 48 saat dinlenmeye bırakmak gerekir .

Bitki ne olur

Bu sürenin sonunda plastik bir şişenin dibini yaklaşık 10 cm kesin ve altını delin, suyun dışarı akmasını sağlayacak 4 veya 5 kesik oluşturun. İçeride fide için bir yatak hazırlayın.

Bunu yapmak için yosun veya liken kullanabilirsiniz veya bu organik maddelere sahip değilsek steril bir sünger yerleştirin. Bunu aldıktan sonra ıslatın ve kesilmiş şişenin dibine yerleştirin.

Fideyi yerleştirdikten sonra, plastik bir torbaya koyun ve kapatın, böylece bitkinin iyileşmesine ve canlanmasına yardımcı olacak gerçek bir mikro iklim oluşur.

Yaklaşık 50 gün direkt güneş ışığı almamasına dikkat ederek bol ışık alabileceği bir yere koyunuz . Bu iki aydan sonra sonuçları görebiliriz.

Orkide - sünger yöntemi

Bitki sert, yeşil ve parlak yapraklarla yaşayabilir hale gelecek, küf ve bakteri kalmayacak, kök sistemi mükemmel olacak ve kalan kökler birkaç santimetre büyüyerek daha fazlasını oluşturacak.

Daha sonra kabuğu, dibinde bir delik olan plastik bir saksıya koyun ve kökleri kırmamaya dikkat ederek bitkiyi yavaşça yerleştirin ve saksı dolana kadar daha fazla kabuk koyun.

Daha sonra her şeyi bir buharlaştırıcı veya püskürtücü ile ıslatın, ancak en azından ilk birkaç gün yaprakları ıslatmamaya dikkat edin . Bu şekilde, bitki herhangi bir orkide bitkisi gibi muamele görmelidir.

Üç ay sonra bitki hem yaprak hem de kök olarak büyüyecek ve daha da büyüyecek, ardından herkesi kıskandıracak çiçekler açacaktır.