Orkide, tüm bitkiler tarafından en yaygın ve sevilenlerden biridir. Ancak çok fazla bakıma ve aynı zamanda çok fazla ilgiye ihtiyaç duyar çünkü bir süre sonra solması veya ölmesi çok kolaydır. Onu gür ve farklı çiçeklerle yapmanın doğal ve etkili bir çaresi olduğunu herkes bilmiyor. Yıllarca sağlıklı ve mükemmel sağlıkta kalacaktır. 

En büyüleyici ve beğenilen bitkiler arasında orkideler vardır. Rengarenk, mis kokulu ve gerçekten güzel çiçekleri var. Özel renkleri sayesinde herkesin dikkatini çekerler ve bir odaya yerleştirildiklerinde odayı zarif, rafine ve davetkar hale getirirler.

Ancak her gün bakımını yapmazsanız kısa sürede ölebilir veya solabilir. Sağlıklı ve mükemmel bir sağlıkta kalmanın basit, doğal, ucuz ve etkili bir çaresi olduğunu herkes bilmiyor.

Orkide bakımı nasıl yapılır – tüm detaylar

Orkidenin özelliği uzun, parlak yeşil bir sapı, çiçekleri ise renkli ve hoş kokulu olmasıdır. Ancak onu sağlıklı tutmak zordur çünkü bu bitkiye her gün bakmanız gerekeceğinden çok zaman alacaktır. Örneğin yaprakları temizlemek çok önemlidir, aslında sık sık sarı ve kuru olanları veya yeşil olanların tozunu almanız gerekecektir .

Toz, ev bitkilerinde daha fazla birikir ve bitkinin ışık ve karbondioksitle daha rahat beslenmesini engellediği için uzaklaştırılması önemlidir, bu nedenle fotosenteze izin vermez 

renkli orkide

Ayrıca bitkiye daha fazla parlaklık vermek ve orkidenizin sağlığını iyileştirmek için mutfağınızda bulduğunuz bir malzemeyi kullanabilirsiniz. Mayonezden bahsediyoruz . Son kullanma tarihi geçmişse ve atmak istemiyorsanız, ziyan etmemek için bitkinin görünümünü ve sağlığını güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve gür bir orkide için mayonez

Son kullanma tarihi geçmiş mayoneziniz varsa , suyla karıştırın. Orkidenizi temizlemenize yardımcı olacak, bitkinin yapraklarına parlaklık ve erişilebilir bir renk veren bir bileşik elde edeceksiniz. Prosedür basit , temiz bir pamuklu bezi karışıma batırmanız ve yaprakları temizlemeniz gerekecek.

yemyeşil orkide

Mayonezin kıvamı sayesinde çok yapışkan olan ve orkidenin gelişimini engelleyebilecek özsuyunu ortadan kaldırabileceksiniz . Mutfağımızda sıklıkla kullandığımız bu sos, sirke, bitkisel yağ ve yumurta sarısı içerdiğinden bitki bakımı için mükemmeldir  Hepsi bitki için süper besleyici bileşenlerdir.

Bu sayede orkideniz kısa sürede sağlıklı ve mükemmel olacaktır. Çiçekleri rengarenk ve mis kokulu olacak, üstelik bitkinin çok daha bereketli olduğunu göreceksiniz. Ancak bu bileşimin sadece bir apartman dairesinde bulunan bitkilere yapılması gerektiğini belirtmek önemlidir . Bunun yerine, orkideler dışarıdaysa asla yapmayın, çünkü mayonez sevdiğiniz orkide için çok ciddi sorunlara bile neden olabilir.