Press ESC to close

Orkideleri bu doğal ürünle sularsanız tüm yıl boyunca çiçek açar.

Orkideler yaprak dökmeyen yaprakları olan çok yıllık çiçekli bitkilerdir. Phalaenopsis orkidesi gibi bazı çeşitlerin iç mekanlarda yetiştirilmesi kolaydır. Daha sonra parlak ve çeşitli renkleri ile evinizi aydınlatabilirler. Ancak muhteşem bir çiçeklenme elde etmek için orkidenizi gübrelemek önemlidir. Orkidelerinizin tüm yıl boyunca tekrar çiçek açmasını sağlamak için bu 4 şaşmaz gübreyi keşfedin.

Orkidelerin tüm yıl boyunca çiçek açmasını sağlayan 4 şaşmaz gübre nedir?

İşte orkidelerinizin çiçek açmasını desteklemek ve yıl boyunca güzel çiçeklerinin tadını çıkarmak için 4 doğal gübre.

 1. Orkideleri döllemek için yumurta kabukları

Yumurta kabuğu  bitkiler için faydalıdır . Potasyum ve kalsiyum açısından zengin,  doğal bir gübre görevi görürler. Orkidelerinizin çiçek açmasını desteklemek için yumurta kabuklarını havanda dövün ve suyla bir tencereye koyun. Karışımı kaynatın, ardından tencereyi ocaktan alın  ve 8 saat demlenmesine izin verin.  Karışımınızı süzün ve elde ettiğiniz solüsyonu buzdolabında saklayın. Orkidelerinizi sulamak için bu yumurta kabuğu infüzyonunu kullanın.

Ayrıca yumurta kabuklarını ezip çiçekli bitkinizin saksı karışımının üzerine dağıtabilirsiniz.

Phalaenopsis orkideleri

2. Orkideler İçin Gübre Olarak Pirinç Pişirme Suyu

Pirinç gibi bazı yiyeceklerin pişirme suları, bu suyun tuzlu olmaması şartıyla orkidelerin döllenmesinde çok etkilidir  . Pirinci pişirdikten sonra, orkidelerinizi sulamak için kullanmadan önce  pişirme suyunu toplayın ve soğumaya bırakın  .

Pilavın yanı sıra patateslerin pişirme suyunu da kullanabilirsiniz. Bu yumru, bitkilerinize potasyum ve aynı zamanda biraz fosfor sağlayabilir. Bunu yapmak için, pişirme suyunu patateslerden ayırın ve soğuduğunda orkidelerinizi sulamak için kullanın. Ayrıca soyulmamış küçük patates parçalarını da pişirebilir ve  ardından bunları doğrudan bitki saksınıza ekleyebilirsiniz. 

3. Orkideleri döllemek için inek sütü

İnek sütü,  orkidelerin iyi büyümesi için faydalı olan kalsiyum ve azotlu proteinler açısından zengindir. Süt ayrıca antifungal özelliklere sahiptir ve külleme gibi bitkilerinizi etkileyebilecek  kriptogamik  hastalıkları önlemek için  kullanılabilir  .  Orkidelerinizi gübrelemek için kullanılmış süt kutusuna biraz su ekleyin, eğer dipte hala süt varsa, ardından bitkilerinizi sulayın. Ancak  çok fazla inek sütü kullanmamaya  dikkat edin çünkü bu kötü kokulara neden olabilir ve bitkilerinizin büyümesini yavaşlatabilir. Hiçbir durumda sulamayı suyla değiştirmemelidir. Ayrıca tam yağlı süt yerine yağsız veya yarım yağlı sütü tercih edin. 

İpucu:  Mantarlı bitki hastalıklarına karşı savaşmak için 1 ölçü sütü 4 ölçü suyla seyreltin ve bitkilerinizi 2 veya 4 haftada bir bu solüsyonla sulayın.

orkideler

4. Orkideler için gübre olarak yeşil çay

Yeşil çay bitkiler için oldukça faydalıdır. Azot içeriği sayesinde orkideleri doğal olarak gübrelemek ve çiçeklenmelerini desteklemek için kullanılabilir. Bunu yapmak için, bir poşet yeşil çay açın  ve içindekileri bitkinizin toprağına yayın. Bu numara ayda bir, ilkbaharda ve yaz aylarında da kullanılabilir.

 Bu gübrelere ek olarak, magnezyum açısından zengin olan Epsom tuzu, potasyum ve azot açısından zengin olan muz kabukları veya tüm bitkiler için gerekli bir gübre olan kahve telvesi gibi başka doğal gübreler de mevcuttur.

Bu 4 doğal gübre, iyi büyümelerini desteklemek ve tüm yıl boyunca çiçeklenmelerini teşvik etmek için orkidelerinizi gübrelemenizi sağlayacaktır.