Atatürk çiçeği sevenler? Bunu bilmiyor olabilirsiniz ama evde onu güzelleştirmek için en iyi pozisyon budur: güzelleşir.

Atatürk çiçeği kesinlikle tatil sezonunda bulunabilecek en iyi geleneksel bitkilerden biridir. Parlak ve parlak renkleri ve kusursuz stili ile hoş bir hediye. Yeşil parmaklılar bile, tüm yıl boyunca çiçek açması ve sağlıklı büyümesi için evde ideal pozisyonun ne olduğunu her zaman merak eder. Dikkatli olmalısınız, ancak birkaç basit adımla tüm yıl boyunca kusursuz bir Poinsettia’ya sahip olabilirsiniz. Nasıl yapıldığını birlikte öğrenelim mi?

Atatürk çiçeği: tarih ve gelenek

Botanik adı Euphorbia pulcherrima ama hepimiz Noel yıldızı olarak biliyoruz. Yaprakların parlak yeşiliyle tezat oluşturan güzel parlak kırmızı rengiyle . Anavatanının Meksika olduğunu ve vahşi doğada bırakılırsa 3 metreye kadar uzayabileceğini neredeyse hiç kimse bilmiyor.

Burada İtalya’da Noel geleneğinin bir sembolüdür , rengiyle evi ısıtmak için veya dostluğu geri getiren anlamı olan bir hediye veya yeni yıl için iyi şans tılsımı olarak idealdir. Adı gelenekten geliyor, aslında on dokuzuncu yüzyılın sonlarından beri her zaman Amerikan büyükelçileri için resmi bir hediye oldu ve sonra bu gelenek yavaş yavaş yayıldı.

tatil hediyesi

Kırmızı yaprakları ve zarif şekli o zamanlar sadece burada ülkemizde değil, dünyanın her yerinde Noel ve geleneklerle ilişkilendirildi. Yıldızlar çiçek değil, kışın koyu kırmızıya dönen bitkinin yapraklarıdır .

Gerçek çiçeğe Ciazo denir ve soğuk kış aylarında kırmızı yaprakların ortasında oluşan, yaprakları olmadan bir an için görülebilen sarı mücevherdir. Atatürk çiçeği, diğer birçok bitkinin aksine, ani sıcaklık değişimlerinin ve ılıman bir iklimin olduğu dağlık yerlerde doğar ve büyür.

Atatürk çiçeği kırmızı yapraklar

Bu bitki 12°C’yi geçmeyen sıcaklıklara dayanamaz, bu nedenle özellikle soğuk mevsimde evin içinde doğru pozisyonda olması çok önemlidir.

Kesinlikle çok özel bir bitkidir ve birçok Meksikalı ve Meksikalı olmayan efsaneyle bağlantılıdır. En ünlüsü, Noel’den önce hediye verme geleneğine eşlik eder: Aslında bunun, en üzgün ve en kapalı insanların kalplerini açmanın, başkaları için sevgiyi ve nezaketi yeniden keşfetmenin bir yolu olduğu söylenir.

Noel yıldızını evde nereye yerleştirmeli?

Beklendiği gibi, bu tipik Noel bitkisi kışın evin odalarına yerleştirilmelidir. Isı kaynaklarının yakınına değil, sıcaklığı 15/20°C’nin altına düşmeyen aydınlık bir ortama yerleştirilmesi önemlidir.

Tatillerde oturma odasına yerleştirilebilir , tüm odanın en parlak köşesini vermeye çalışır (belki pencerenin önünde). Yapraklarının her zaman parlak ve lekesiz kalması için günlük iyi bir sulamayı asla kaçırmadan soğuk akıntılara ve neme dikkat edin.

Bitki asla bir geçiş alanına yerleştirilmemelidir. Sağlam görünmesine rağmen, gerçekte yaprakları kırılgandır ve insanların veya dört ayaklı arkadaşların geçişinde tabandan koparak mükemmel yapraklarını bozabilirler.

Noel Yıldızı

Tatilden hemen sonra ideal konumu serin ve havadar bir yerdeyken, ilkbaharda balkona veya bahçeye taşınabilir. Aydınlık alanları sever, ancak doğrudan güneş ışığını ve cereyanı sevmez. Ekim ayından itibaren, daha önce hiç görülmemiş çiçekli güzel bitki evin içine taşınacak.