Bu sayede orkidelerinizin daha hızlı çiçek açmasını sağlamış olursunuz. Doğal bir içerik kullanacağın için pahalı ürünler almana gerek yok. İşte yapmanız gerekenler.

Orkide bakımı çok basit bir bitkidir ve fazla dikkat gerektirmez. İç mekanlar için ve özellikle bitkilere aşina olmayanlara hediye etmek için mükemmel bir bitkidir. Aslında sağlıklı olması çok az zaman alır ve hafife alınmaması gereken bazı küçük temel noktalar vardır.

Bitkiyi koyduğunuz konum önemlidir . Aslında güneşte bulunmamalı ama ışınları dolaylı olarak almalıdır. Daha sonra ısı kaynaklarından veya soğuk hava akımlarından uzak durmalıdır. Suyla çok dolu olmaması, sadece nemli olması gereken sulama da önemlidir.

orkide çiçek açsın

Hepsinden önemlisi gübre var . Birçoğu bitkileri için kullanmaz ama aslında çok önemlidir çünkü onların daha sağlıklı ve güçlü büyümelerine ve her şeyden önce daha hızlı gelişmelerine yardımcı olur. Eklenen besinler sayesinde orkide aslında birçok çiçek yapacaktır. Pahalı bir şey almanıza gerek kalmayacak, doğal bir gübre için tüm detaylar aşağıda.

Orkidelerin çiçek açması için bunu yapın – bu doğal bir gübredir

Dediğimiz gibi orkideler için ama genel olarak bitkiler için gübre kullanmak şarttır . Bu aslında düzgün büyümelerini ve ayrıca bakteri ve parazitleri uzak tutmalarını sağlar. Pahalı gübreler almaya gerek yok çünkü doğal olanlar mükemmel ve neredeyse hiçbir maliyeti yok.

Birkaç tane var ve bazılarını evde buzdolabınızda bulundurabilirsiniz. Örneğin yumurta kabukları veya süt. Ama bunun yerine bir meyve ile oluşturulmuş bir gübre görüyoruz, muzdan bahsedelim . Özellikle bitkiler için oldukça besleyici maddeler içeren bu gübre, kabuğu ile oluşturulur.

muz kabuğu

Muz kabuğu, B6 Vitamini ve C Vitamini gibi birçok vitamin içerir. Ayrıca büyümeye yardımcı olan potasyum ve magnezyum gibi çeşitli mineral tuzları içerir. Bu nedenle bunlar bitkiler ve orkideler için harika besinlerdir. Bu yüzden muz kabuklarını atmayın, yeniden kullanın.

İhtiyacınız olan malzemeler

Orkidelerin çiçek açması için yaklaşık 3 muz (tercihen organik) ve yaklaşık 1 L su yeterli olacaktır . Muz kabuklarını parçalara ayırarak ve ardından bir karıştırıcıya koyarak başlayın. Bir püre elde etmek için birkaç dakika işleyin ve ardından suyu da ekleyin. İkisini birlikte iyice karıştırın ve şimdi temiz, boş bir şişe alın.

Muz

Her şeyi şişeye dökün ve kapatmayın. Şimdi karışımı en az 2 gün mayalanmaya bırakın ve sonra kullanabilirsiniz . Hazır olur olmaz önce suyu süzerek ilerleyin ve daha sonra elde ettiğiniz bu doğal gübreyi orkidenizi sulamak için kullanabilirsiniz.

Gübreyi nemli ve kuru olmayan toprağa dökmeyi unutmayın, aksi takdirde bitkinizi yakabilirsiniz. Bu muz kabuğu tedavisinin yaz aylarında yaklaşık iki haftada bir, kış aylarında ise sadece ayda bir yapılması önerilir . Siz de denemelisiniz ve orkidenizin daha hızlı çiçek açtığını görün.