Gül tek patatesle çoğaltılabilir mi? Bu yöntemle sonsuz bir çiçeklenme elde etmek mümkün olacaktır.

Gül , kokusu ve bin bir rengiyle bugün dünyanın en zarif çiçeklerinden biridir. Birçok kişi, tek bir patates sayesinde güllerin çoğaltılmasının mümkün olup olmadığını merak ediyor: Uzmanlar, güller çoğalana kadar her gün denenecek yenilikçi ve eğlenceli bir yöntem öğretiyor .

Patates ile gül nasıl çoğaltılır?

Deneyimli çocuk bakıcıları , klasik yeşil parmaklara sahip olmayanlar için bile uygulaması kolay yöntemler öğretiyor . Sonsuza kadar güzel güllere sahip olmak için yapılacak ilk şey, yaklaşık 20 cm uzunluğunda olacak olan çelikleri kesmektir .

gülleri çoğaltmak

Bitkinin olgun olması ve geçmişte en az bir kez çiçek açmış olması önemlidir . Kesim, temiz bir eğik kesim kullanılarak makasla kesilmelidir. Herhangi bir alet kullanmadan önce, denatüre alkol yardımıyla dezenfekte edilmeli ve sterilize edilmelidir. Kesimler, patatesler onları almaya hazır olana kadar suyla bir bardağa konulmalıdır .

Patates ile gül nasıl yapılır?

Patates çeşitleri arasında farklılık yoktur , ancak koyu renkli kısımları olmayan taze olanları tercih etmek daha iyidir. Delik, patatesin ortasında, yaklaşık 2 cm derinlikte yapılmalıdır (kalemle kendinize yardımcı olun).

Kesiği alın ve patatese batırın, üremeye yardımcı olan tarçınla kendinize yardımcı olun. Şimdi büyük saksıları almanın ve onları evrensel saksı toprağı ile doldurmanın zamanı geldi. Patatesler bu toprağın ortasına ekilir ve biçilen kısım toprak dışında bırakılır. Fidenin büyümesini, belki de ısı ve nemin saldırısına zıt olan plastik bir torba ile kolaylaştırmak önemlidir.

Bu yöntemi seçerseniz, fidenin nefes alması için günde bir kez kaldırılacaktır .

gül için patates

İş henüz bitmedi, aslında şimdi fidenin büyümesini gözlemleme zamanı. Önemli bir besin kaynağı olan patates sayesinde genellikle iki haftada kökleri ve gelişimlerini görebilirsiniz .

Sağlıklı büyümeyi desteklemek için , daima doğrudan güneş ışığından kaçının ve 20°C’nin üzerindeki bir sıcaklığı tercih edin.

Toprak her zaman nemli olmalı ve tabakları sık sık ( her gün) boşaltarak durgun su oluşmamalıdır. Bu noktada fide gelişmeli ve bahçeye veya büyüklüğüne uygun bir saksıya ekilmeye hazırdır .

Tüm gül niteliklerinin çoğaltma için kullanılamayacağını vurgulamak önemlidir. Aslında, bazı çeşitler güçlü kökler geliştirmez ve yeni fidanlara hayat vermez. Bu nedenle, her zaman güvendiğiniz çocuk bakıcısından tavsiye isteyin.