Sızma, kılcal yükselme veya yoğuşma sorunları evde aşırı neme neden olabilir. Aşırı nem, pencerelerde ve nemli duvarlarda sis olarak görünebilir. Bazen çok nemli havaya, duvarlarda ve tavanlarda küf görünümü eşlik eder. Genel olarak banyo, evin nem seviyesinin özellikle yüksek olduğu odadır. Banyodaki nemi emen 10 bitkiyi keşfedin.

Günümüzde hepimiz evde sağlıklı iç hava solumanın öneminin farkındayız. Ve iyi bir nedenle, evdeki nem alerjiye, astıma ve solunum yollarında tahrişe neden olabilir. Ayrıca, çok yüksek bir nem seviyesinin, tesisatların bozulması, duvar kağıdının ve  kalıbın ayrılması ve duvarlarda çatlaklar ile  birlikte olması muhtemeldir . Banyodaki neme karşı savaşmak için, ortam havasını temizlemeye ve evin sakinlerinin sağlığını korumaya yardımcı olan iç mekan bitkileri burada.

Banyodaki nemi hangi bitkiler emebilir?

  1. Bambu Palm, nem emici bir bitkidir.

bambu palmiye ağacı

Bambu palmiyesi, yaşam alanınıza tropikal bir hava katan güzel bir bitkidir. Aşırı neme karşı savaşmak için bu bitkiyi banyonuza yerleştirebilir ve ortamdaki nemi yakalamadaki avantajlarından yararlanabilirsiniz.

  1. Boston eğreltiotu nemi emmeye yardımcı olur

boston eğreltiotu

Boston eğreltiotu, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Bu güzel dekoratif bitki, ortamdaki nemi emen uzun dallara sahiptir.

  1. Aloe Vera nemi azaltır

aloe vera nemi

Aloe Vera, birçok sağlık yararına sahip bir bitkidir. Evde yetiştirilen bu bitki, iç mekan kirliliğine karşı savaşmaya ve banyodaki nem seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

  1. Tillandsia nemi emebilir

tilandsia

İster asılı ister saksıda olsun, bu bitkinin suyu ve ortam nemini yakalayan yaprakları vardır. Banyonuzda çok fazla nem varsa, bu bitki havayı temizleyebilir ve sizi küfün zararlı etkilerinden koruyabilir.

  1. Tırmanma sarmaşık ortam nemini yakalar

sarmaşık tırmanma nem

Tırmanma sarmaşık, özellikle bu bitki asıldığında küflenmeyi ortadan kaldırarak ve nemi emerek nem alma özelliği ile öne çıkan bir iç mekan bitkisidir. Böylece nemli odalarda ortam nemini yakalamayı ve kötü kokularla mücadele etmeyi mümkün kılar.

  1. Orkide nemi azaltır

orkide nem

Orkide, bahçıvanlar arasında çok popüler olan tropikal bir bitkidir .  Banyonuzdaki nemi azaltmak için bu bitkiyi tercih edebilirsiniz.

  1. Neme karşı savaşmak için kaktüsler

kaktüsler

Bu bitkiler birçok iklime uyum sağlar  . Suyu hapsederler ve havadaki nemi emerler. Banyoda, bu onun ideal konumudur.

  1. Filodendron aşırı neme karşı savaşacak

filodendron1

Philodendron, süs yaprakları ile öne çıkan çok yıllık bir bitkidir. Bu güzel iç mekan bitkisi, aşırı nemle savaşmaya ve iç mekanınızı temizlemeye yardımcı olur.

  1. Sansevieria nemi azaltmaya yardımcı olur

sansevria nem

Sansevieria,  yaprak dökmeyen yaprakları olan çok yıllık bir sukulenttir. Yaprakları sayesinde bu bitki nemi azaltır ve atmosferi temizler.

  1. Barış zambağı ortam nemini emer

barış zambak nem

“Ay çiçeği” olarak da adlandırılan barış zambağı, nemi emen ve havayı daha sağlıklı hale getiren iç mekan bitkilerinden biridir.